5 trikov, ako prežiť poľadovicu a sneh za volantom
- Zimné obdonie je pre niektorých vodičov najťažšou skúškou v roku
- Pozor na rýchlosť, ale aj to, čo tankuješ do nádrže
- Najnebezpečnejšia je poľadovica
- Zimné obdonie je pre niektorých vodičov najťažšou skúškou v roku
- Pozor na rýchlosť, ale aj to, čo tankuješ do nádrže
- Najnebezpečnejšia je poľadovica
Slovensko v posledných dňoch trápi extrémna zima. Teplota v niektorých miestach klesla aj na -20 stupňov, čo môže byť problémom nielen pre staršie, ale aj nové autá. Najmä tie, ktoré poháňa diesel.
1. Prvý tip súvisí presne s palivom, ktoré v extrémnej zime tankujete. Je vhodné využívať rôzne aditíva, ktoré zvýšia odolnosť paliva voči extrémnemu mrazu.
2. Po tom, čo úspešne naštartujete (teda palivo či batéria sú v poriadku) a máte auto očistené od snehu, môžete začať stĺáčať spojku a radiť. Absolútny základ je dobré obutie. Pneumatiky sú váš priamy kontakt s vozovkou, a preto ich určite netreba podceňovať.
3. Základom jazdy na snehu alebo počas poľadovice je plynulosť. Nepomôže vám ani rýchly rozjazd, prudké brzdenie či trhavé pohyby na volante. Stačí zvoľniť tempo a pomaličky sa rozbiehať či dobrzďovať. Všeobecne sa môžete riadiť pravidlom, ktoré vám pomôže pri jazde vo veľmi zlých podmienkach. A teda nechať si dvakrát väčší rozostup či spomaľovať dvakrát skôr. Dôležité je sa nepreceňovať. Elektronika v autách zvládne veľa, no nie je všemocná.
4. Vodič sa nemôže spoliehať len na cestárov, a tak aj jazdu na zasneženej vozovke musí zvládnuť. Treba využívať brzdenie motorom, vyberať si správnu stopu a sledovať okolie. Rovnako si môžete vyskúšať ešte počas jazdy, aké sú práve poveternostné podmienky presne pod vašimi kolesami. Nikdy to však nerobte v premávke a nechajte si na to dostatok priestoru. Stačí vám len prudšie zabrzdiť a už viete, „ktorá bije“.
5. Všeobecne by ste mali jazdiť v zime s plnou nádržou, a to najmä aj sa chystáte na dlhšie trasy. Môže sa stať, že narazíte na kolónu alebo dokonca zápchu po reťazovej havárii, v ktorej budete musieť stráviť v najhoršom prípade aj hodiny.
Ak so sebou nosíte reťaze, vyskúšajte si aspoň raz ich nasadzovanie niekde v suchu či na parkovisku. Aj to totiž budete musieť raz urobiť v snehovej búrke niekde v noci, nemusíte to zvládnuť za pár minút. Trikov a ťahákov ako prežiť zimu za volantom alebo ako sa dostať z miesta, ak zapadnete, je oveľa viac, no toto je taký základ pre každého vodiča.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy