5 vecí, ktoré štvú na Slovensku aj najväčšieho patriota
- Je množstvo krás a pozitív, ktorými sa Slovensko môže pochváliť, z času na čas však prichádza na pretras aj téma, kvôli ktorej sa za svoju krajinu hanbíš
- Sem tam ťa prekvapí korupčná kauza, potom zase byrokracia na úradoch či prístup vysokej školy, ktorý by si s predstavoval trochu inak
- Zostať voči dianiu vo svojej krajine pasívny síce nie je tou najsprávnejšou voľbou, no aj to je spôsob, akým sa voči jej negatívam obrániť
- Je množstvo krás a pozitív, ktorými sa Slovensko môže pochváliť, z času na čas však prichádza na pretras aj téma, kvôli ktorej sa za svoju krajinu hanbíš
- Sem tam ťa prekvapí korupčná kauza, potom zase byrokracia na úradoch či prístup vysokej školy, ktorý by si s predstavoval trochu inak
- Zostať voči dianiu vo svojej krajine pasívny síce nie je tou najsprávnejšou voľbou, no aj to je spôsob, akým sa voči jej negatívam obrániť
Finančne podhodnotená veda, výskum a školstvo
Správny prístup k výchove už od útleho detstva formuje naše budúce generácie a je len v našom vlastnom záujme byť raz na svoje deti hrdí. Síce nedávna zmena na poste ministra školstva po škandáloch s eurofondami sľubuje veľké reformy a vôľu venovať sa všetkým vekovým kategóriám študujúcej mládeže, budeme musieť prekopať aj základy.
To, že sa ani jedna z našich univerzít neumiestňuje v rebríčkoch kvality na prvých miestach (Univerzita Komenského v Bratislave sa umiestnila v poslednom meraní niekde na 701. – 800. mieste, je výsledkom nízkej konkurencieschopnosti kvality školstva u nás a jej financovania oproti svetu. Dnes už nie je vyštudovaná vysoká škola zárukou dobrého pracovného miesta a ani znakom istej intelektuálnej úrovne. Ak sa k lepšiemu nezmení školstvo, nezmení sa k lepšiemu bohužiaľ ani naša budúcnosť.
Príklad: „Rozbiehal som svoj projekt na strednej, počas ktorej som si povedal, sakra, to naše školstvo mi zatiaľ nič prelomové nedalo a nepotrebujem študovať ďalších 5 rokov na vysokej, aby som si vedel slušne zarobiť a niečo dokázať. Jasné, pre niekoho je štúdium celým životom a vášňou zároveň. Pre tých je tak vysoká rozhodne to pravé orechové. Nemení to ale nič na negatívnom fakte o našom školstve, že nepraje mladým a šikovným talentom. Zastaralé metódy treba čo najskôr zmeniť a dovolím si tvrdiť, že ak sa toto všetko splní, školy budú môcť očakávať oveľa väčší záujem zo strany študentov o vzdelávanie.“
Nulová dôvera v politiku
Neutíchajúce hlasy mladých, nekonečné zamietanie dokázaných korupčných káuz, nesprávni ľudia na nesprávnych postoch, množstvo otáznikov. Aj napriek opakovaniu fráz typu „slovenská ekonomika je v rozmachu“ a „nezamestnanosť je na pokrízových minimách“, ich už viac nevládzeme počúvať a prehlušuje ich napríklad veta „skutok sa stal“. Slovenská politika zažíva razantný pád na svojej sínusoide a množstvo káuz, ktoré trápia spoločnosť, sa nerieši, len nabaľuje. Rok 2017 bol v našej politike mimoriadne turbulentný.
Príklad: „Odišla som žiť do Švajčiarska. Nie preto, že by som sa chcela vykašľať na svojich rodičov a nechať ich na staré kolená osamote, ale posledné výsledky parlamentných volieb, neustále obraňovanie pochybení, skrývanie sa pred spravodlivosťou, mi už začalo liezť hore krkom. Sú veci, ktoré sa podľa môjho názoru, dajú vyriešiť jednoducho a rázne, nuž a u nás ich politici zbytočne zamotávajú a zhoršujú. Držím stredoškolákom, ktorí sa pustili do protikorupčných pochodov, palce a prajem veľkú trpezlivosť.“
Plesnivé steny a opadajúce omietky v slovenskom zdavotníctve
O tom, že podľa prieskumu švédskej organizácie Health Consumer Powerhouse je slovenské zdravotníctvo na 13. mieste spomedzi krajín Európskej únie, sme písali len nedávno (celý článok si prečítaš TU). Tento post sme si však zaslúžili všetkým, len nie výsledkami.
Hoci sa náš súčasný minister Tomáš Drucker teší z toho, že nie sme na chvoste, stále máme čo zlepšovať. Ak si len predstavíš studené chodby nemocnice a opadajúcou omietkou, nechutnou stravou a blikajúcimi žiarovkami ako z hororu, staručké vybavenie tvojho všeobecného lekára alebo nedotiahnutý systém eZdravia a čakacie lehoty u tvojho doktora, máš pocit, že v tejto krajine nikdy nechceš dostať ani nádchu.
Príklad: „Ležal som na bratislavských Kramároch a čakal na operáciu kolena. Vedľa mňa ležal chalan, ktorý bol v rovnakej situácii. Po tom, ako ho kompletne pripravili na operáciu a tesne pred tým, ako ho uspali, začul, že mu doktori na operačke plánujú otvoriť a operovať chrbticu. S niekým si ho pomýlili. Našťastie stihol zareagovať a k operácii nedošlo, bolo to tesné. Takéto situácie ťa poriadne vystrašia a ak je takýchto bizarností viac, je prirodzené, že svoj názor globalizuješ.“
Byrokracia: Kvôli vybavovaniu na úradoch si ľudia musia brať neplatené dovolenky
Už vznik samotnej ankety Byrokratický nezmysel roka (o tohtoročnom víťazovi si môžeš prečítať TU) naznačuje, že sa v našich zákonoch objavuje množstvo „pikošiek“, ktoré podnikateľom (a nielen im) znepríjemňujú život. Stovky zbytočných žiadostí, oznámení a iných tlačív v niekoľkých kópiách, ktoré doma musíme skladovať a mať vždy poruke a hodiny strávené ročne na úradoch, sú len zaťažujúcim faktorom, ktorý by sa mohol vyriešiť posilnením jednej jedinej veci – elektronizáciou.
Príklad: „Už tretí rok študujem v Estónsku. Hneď v prvý deň som si dokázala online okamžite vybaviť dopravnú kartu a čas, ktorý som strávila na úrade s priateľom, ktorý si vybavoval nový občiansky preukaz, bol luxusne krátky. Postačil jeden jediný online formulár, dostal spätný mail s dátumom vybavenia, ozvali sa mu ešte o niečo skôr a už o pár dní mohol vďaka unikátnemu čipu napríklad aj založiť firmu.“
Vysoké ceny, smutne nízke platy, daňové raje
Pasivita Slovákov v rámci diania v našej krajine ide aj ruka v ruke so známou frázou „všetko je len o peniazoch“. Fakt, že v súčasnosti máme historicky najviac firiem s materskou spoločnosťou v daňových rajoch (viac si prečítaš TU), nevrhá na Slovensko najlepšie svetlo.
Aj u nás si už spoločnosti zvykli na optimalizáciu daní a podobné fígle tak, aby sa vysokým platbám zo svojho drahocenného majetku vyhli. Radšej investujú do športových klubov, cez ktoré nakupujú všetko možné, známi podnikatelia svoj majetok prepisujú na rodinných príslušníkov atď. Poctivým podnikateľom však tieto rybky v nori nejdú svetlým príkladom. O priemernom slovenskom plate a stále stúpajúcich cenách nájmov a potravín ani nehovoriac.
Príklad: „Keď som sa dopočul o tom, ako po takmer polstoročí konečne zrekonštruovali bratislavský Most SNP a ihneď po dokončení prišla kritika, po ktorej sa práce budú zrejme musieť zopakovať, povedal som si len, že niekomu sa muselo do vrecka ujsť pekných pár miliónov. A to je len jeden jediný príklad. O podobných opakovaných investíciách, ktoré končia v rukách súkromníkov, počúvam a čítam každý deň. Je to smutné.“
Slovensko je však krajinou s obrovským potenciálom a počas svojej 25-ročnej histórie stihlo neuveriteľne vyrásť. Sú odvetvia, na ktorých je potrebné systematicky pracovať a inšpirovať sa všetkými, ktorí nám môžu niečo ponúknuť. Čo tak penzijný systém ako v Dánsku? Elektronizácia ako v Estónsku? Zdravotníctvo ako v Holandsku? Školstvo ako vo Fínsku? Bude to ešte dlhá cesta, ale cieľ je jasný, a to je hlavné.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy