Budova Zelená kocka v Bratislave vôbec nie je zelená. Čo sa vlastne stalo?

  • Projekt, ktorý v našom hlavnom meste stojí na významnom mieste ani po niekoľkých rokoch nie je dokončený
  • Kancelárske a obchodné priestory na Hodžovom námestí mala obklopovať zeleň, no dodnes tomu tak nie je
gallery-buildings-1465282502-green_cube_5
reask.sk
  • Projekt, ktorý v našom hlavnom meste stojí na významnom mieste ani po niekoľkých rokoch nie je dokončený
  • Kancelárske a obchodné priestory na Hodžovom námestí mala obklopovať zeleň, no dodnes tomu tak nie je

Prvé informácie o budove Zelená kocka sa objavili už v roku 2007, no na bratislavskom Hodžovom námestí medzi Tatra bankou a Hotelom Crowne Plaza, ju skolaudovali až minulý rok. A to tiež len v stave, ktorý sa nezhoduje s pôvodným projektom.

Zelená kocka už podľa svojho názvu mala byť kockou obklopenou zeleňou. Takéto projekty po svete dnes už vznikajú pravidelne a inšpiráciu naši architekti môžu čerpať napríklad z Milána, kde stojí majestátna La Tour des Ced­res (viac si o projekte prečítaš TU) alebo megaprojektu zeleného mesta, ktoré má už o pár rokov začať rásť v Číne (viac TU). Okrem toho, že budovy zahalené zeleňou vyzerajú mimoriadne esteticky, má to viac praktických výhod, než by si si mohol myslieť. Zeleň mesto prirodzene ochladzuje a aj ten kúsok kyslíka, ktorý vyprodukuje uprostred rušných ulíc, sa ráta.

Projekt má na svedomí developer Green Cube, s.r.o. a architektom projektu je Ateliér Bogár Králik Urban. Podľa Bratislava YIMBY, má však viac nevýhod než výhod. NA svojom Facebooku už po dokončení v roku 2017 napísali:

Zelená kocka je jeden z tých projektov, ktoré skutočne nemuseli nikdy vzniknúť. Nie je zatiaľ vôbec zelená, zničila výrazný priehľad z Poštovej na Grassalkovichov palác, zužuje priestor frekventovanej zastávky MHD a vybavenosť, ktorú budova priniesla, má pre okolie pomerne malý význam – ibaže by ľudia čakajúci na MHD chceli popritom kúpiť kuchyňu. Zelená kocka je jedno zo zlých dedičstiev predkrízového obdobia.“

Téme toho, že Zelená kocka sa stále nezelená sa venovalo SME a píše aj, prečo sa tak dodnes nestalo. Podľa informácií, ktoré získali od súčasného majiteľa budovy, Rea Slovakia, ide o nesprávne naprojektovanie a osadenie kvetináčov bývalým stavebníkom.

Pevné prepojenie s nosnou oceľovou konštrukciou stavby má byť veľmi komplikované. Pôvodné osadené kvetináče museli po niekoľkých mesiacoch po kolaudácii v októbri roku 2016 zložiť a aj dnes spoločnosť hľadá riešenia ako pôvodný plán nakoniec zrealizovať. Kedy sa Bratislava dokončenia tohto jedinečného projektu dočká, je teda stále nejasné.

Zdroj: bratislava.sme.sk

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Najnovšie videá

Trendové videá