Európska únia urobila prvé kroky v prijatí kontroverzného zákona, ktorý by mohol cenzurovať internet
- Zákon prešiel počiatočným hlasovaním, ale na prijatie bude potrebné schválenie parlamentom.
- Sporné sú články 11 a 13, ktoré majú cenzurovať internet.
- Aby zákon vstúpil do platnosti, bude ho musieť prijať Európsky parlament.
- Zákon prešiel počiatočným hlasovaním, ale na prijatie bude potrebné schválenie parlamentom.
- Sporné sú články 11 a 13, ktoré majú cenzurovať internet.
- Aby zákon vstúpil do platnosti, bude ho musieť prijať Európsky parlament.
Európska únia urobila prvý krok pri prijímaní novej legislatívy o autorských právach, o ktorej kritici hovoria, že spôsobí na internete pohromu. V stredu ráno hlasoval Výbor pre právne veci EÚ (JURI) za legislatívu nazvanú Copyright Directive (smernica o autorských právach). Hoci väčšina smernice iba aktualizuje technický jazyk pre autorské právo vo veku internetu, obsahuje dve veľmi kontroverzné ustanovenia.
Ide o článok 11, „link tax“ (daň z odkazov), ktorá by prinútila on-line platformy, ako sú Facebook a Google, aby si kupovali licencie od mediálnych spoločností predtým, než ich prelinkujú so svojimi stories; a článok 13, „upload filter“ (filter nahrávania), ktorý vyžaduje, aby všetko nahrané on-line v EÚ bolo kontrolované pre prípadné porušenie autorských práv.
Európski zákonodarcovia, ktorí kritizujú tieto právne predpisy, tvrdia, že tieto články síce mohli byť predložené s dobrými úmyslami – napríklad chránením vlastníkov autorských práv – ale sú nejasne formulované a možno ich zneužiť.
„Metódy riešenia problému sú katastrofálne a ublížia ľuďom, ktorých chcú chrániť,“ uviedla europoslankyňa Julia Reda novinárom začiatkom tohto týždňa.
Po stredajšom rannom hlasovaní Reda vyhlásila:
„Je to smutný deň pre internet… ale boj sa ešte nekončil.“
Články 11 a 13 boli schválené výborom JURI v stredu ráno, no zatiaľ sa nestali oficiálnymi právnymi predpismi, pokiaľ ich Európsky parlament neprijme na plenárnom zasadnutí. Presný dátum tohto hlasovania nebol určený, do úvahy pripadá obdobie medzi decembrom tohto roka a prvou polovicou roka 2019.
https://twitter.com/edri/status/1009367904985501696
Nie je to však len hlasovanie Európskeho parlamentu v pléne, ktoré rozhodne o osude smernice o autorskom práve. V súčasnosti sa plánuje o tejto legislatíve diskutovať aj v tzv. „trialógových rokovaniach“ – diskusiách za zatvorenými dverami medzi zákonodarcami EÚ a členskými štátmi. Cieľom týchto rokovaní je urýchliť proces prijímania nových zákonov, kritici však tvrdia, že sú netransparentné a nedemokratické.
Otázka, či smernica o autorských právach podlieha takýmto rokovaniam, je sporná. Výbor JURI dnes ráno hlasoval, že by mala byť, ale poslanci budú mať možnosť vzniesť námietku. Ak budú trialógové rokovania pokračovať, zvýši sa pravdepodobnosť, že články 11 a 13 sa stanú zákonmi.
Zdroj: The Verge
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko