Kamenné námestie sa konečne mení. Bude oveľa zelenšie a hlavne bez áut
- Bratislavské Kamenné námestie má prejsť značnými zmenami
- Začala demolácia nelegálnych stavieb
- Zatiaľ pribudol kontajnerový obchod s teniskami a netradičný čokoládový kebab
- Bratislavské Kamenné námestie má prejsť značnými zmenami
- Začala demolácia nelegálnych stavieb
- Zatiaľ pribudol kontajnerový obchod s teniskami a netradičný čokoládový kebab
Kamenné námestie ako ústredný mestský priestor, ktorý bol roky v zanedbanom stave, sa už čoskoro má stať opäť pekným a funkčným námestím. Hlavné mesto spolu s partnermi chce do tohto priestoru opäť vniesť život. Prvým dôležitým krokom obnovy námestia má byť odstránenie čiernych stavieb, ktoré roky odolávali úradom a boli prekážkou revitalizácie. Úsilím hlavného mesta a spoločností Lordship a Tesco sa podarilo tento stav zmeniť a začalo sa s demoláciou oboch stánkov.
Stánky s rýchlym občerstvením sa presťahujú do priestoru, ktorý patrí investorovi budovy bývalého Hotela Kyjev. „Veríme, že presunutie stánkov otvorí mestu cestu k rekonštrukcii Kamenného námestia, ktorú dotiahne spolu s odborníkmi z Aliancie Stará tržnica do úspešného konca. Je v záujme všetkých zúčastnených strán a aj samotných Bratislavčanov, aby sa tak stalo čo najskôr,“ uviedol zástupca spoločnosti LORDSHIP Peter Schmidt pre bratislava.sk.
Aj keď pár nelegálnych stánkov z námestia ubudlo, iné sa objavili. Pozornosti okoloidúcich určite neušla inštalácia nového kontajnera, priamo pred vchodom do obchodného domu, do ktorého sa nasťahovala prevádzka so športovou obuvou a oblečením brands24, no objavil sa aj nový street-food Choco Kebab.
Samotnej revitalizácii Kamenného námestia predchádzala dlhoročná diskusia hlavného mesta s partnermi, ktorí sídlia priamo alebo v blízkosti námestia. V spolupráci s Alianciou Stará tržnica spustili participatívny proces, kde sa ľudí a firiem pýtali, ako by sa malo námestie zmeniť. Výsledkom bol spoločný projekt Živé námestie, z ktorého návrhov revitalizácie začína hlavné mesto viaceré realizovať.
Na Kamennom námestí sa napríklad rozšíri pobytová zeleň, osadia sa samozavlažovacie kvetináče, lavičky s individuálnym sedením, pribudne nové osvetlenie. Túto prvú fázu revitalizácie v hodnote 115 000 eur plánuje hlavné mesto zrealizovať do konca jesene 2018. Budúci rok na to nadviaže druhá etapa obnovy, kde sa počíta s novým povrchom námestia, ktorý bude tvoriť dlažba a vyriešením priestoru súčasného parkoviska.
Uprednostnime chodcov
Cez námestia prechádza denne viac ako 40 tisíc ľudí – prichádzajú najmä pešo alebo MHD. Autami sa na toto územie dopravuje približne 5 % ľudí. Pri zúženej časti Námestia SNP by sa mal rozšíriť chodník pre chodcov na úkor parkovania a zároveň vyvýšiť priechody pre chodcov pri Hlavnej pošte a na rohoch ulíc Špitálska, Kolárska, Dunajská a Štúrova.
Autom sa ti sem prísť neoplatí
Výraznou zmenou by malo byť aj zrušenie už aj necelých 9,5 % parkovacích miest na tomto území v prvej fáze. Voľné parkovacie miesta by sa mohli presunúť do vrchnej časti Námestia SNP. Vďaka tomu by vodiči hneď videli, či na námestí voľné parkovacie miesto nájdu a zároveň by sa tým obmedzilo množstvo áut, a to najmä v spodnej časti Námestia SNP. Približne 80 % áut, ktoré denne prechádzajú Námestím SNP, je tu iba z dôvodu hľadania parkovacieho miesta, alebo cez námestie len prechádza.
„Regulácia automobilovej dopravy na námestiach je dôležitá, nakoľko empirický výskum dlhodobo potvrdzuje, že ulice a námestia s nižšou intenzitou dopravy povzbudzujú vznik sociálnych a ekonomických interakcií, čo je z pohľadu oživenia námestí rozhodne žiadúce,“ píše sa na stránke projektu Živé námestie.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra