Koľko rokov musíš v Bratislave drieť na priemerný byt?
- Bývať dnes takzvane "vo vlastnom" nie je pre každého. Spoločnosť KPMG v spolupráci s developerom Central Group vypracovali štúdiu, v ktorej sa pozreli aj na to, ako dlho musia obyvatelia európskych metropol zarábať na kúpu bytu.
- Bývať dnes takzvane "vo vlastnom" nie je pre každého. Spoločnosť KPMG v spolupráci s developerom Central Group vypracovali štúdiu, v ktorej sa pozreli aj na to, ako dlho musia obyvatelia európskych metropol zarábať na kúpu bytu.
Napriek tomu, že v odbornej sfére sa s obľubou hovorí o budúcnosti založenej na zdieľanej ekonomike, Slováci stále prahnú po vlastnom bývaní. Pri dnešných cenách prenájmov, najmä v Bratislave, sa im zrejme nikto nečuduje. Hold, život v hlavnom meste niečo stojí. Čo je však lepšie – platiť každý mesiac stovky eur do vrecka niekomu inému, alebo sa zadĺžiť na pár rokov a potom si raz môcť konečne povedať to známe „bývam vo svojom“? To je ťažká otázka.
Nápovedu k jej zodpovedaniu dáva aj prieskum KPMG a Central Group, ktorý zistil, ako na tom s tou kúpyschopnosťou sme. O štúdii informoval portál reality.etrend.sk. Medzi porovnávanými mestami sa ocitli európske metropoly a tie najväčšie mestá jednotlivých krajín. Bratislava sa umiestnila v hornej polovici miest, ktoré na priemerný byt zarábajú najdlhšie. Podľa tejto štatistiky je to až 9,6 priemerných ročných platov, teda takmer 10 rokov full-time práce, ak by si nič iné neplatil. Tento výpočet KPMG totiž nezapočítava žiadne iné výdavky.
To neznie veľmi pozitívne, však? No mohlo by to byť aj horšie. Hlavné mesto Českej republiky Praha je na tom totiž najhoršie zo skúmaných krajín a za priemerný byt by si tu zaplatil až 12,1 ročného platu. V roku 2013 to pritom podľa idnes.cz bolo o tri ročné platy menej. Ceny nehnuteľností tu za ten čas extrémne narástli, a to o viac ako 40 percent. Za vysokými cenami stojí aj spomalené procesy povoľovania nových stavieb či rastúce ceny stavebných prác aj rastúce technické požiadavky.
Hneď za Prahou sa umiestnil Mníchov s výsledkom 9,9 a za ním Budapešť s číslom 9,7. Bratislava je na „peknom“ štvrtom mieste. Umiestnila sa tak len o vlások horšie ako Viedeň, v ktorej na priemerný byt zarobíš za 9,5 roka. Prekvapivé je, že v hlavnom meste Nemecka v Berlíne je to len 6,4 roka a v Hamburgu 6,7 roka. Najlepšie by pochodil obyvateľ Kolína nad Rýnom, ktorý by našetril na byt za 5,9 roka. Dostupnosť vlastného bývania je tak v týchto mestách oveľa vyššia ako v Bratislave, kde keď sa rozhodneš pre kúpu bytu, môžeš čakať akurát tak depresiu.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska