Matej z Pixel Federation: Nepamätám si projekt, pri ktorom by som netrpel 90 % času
- Matej Mazák je slovenský animátor a ilustrátor, ktorý pracuje s detskou fantáziou a ich nekonečným záujmom o svet
- Po skúsenostiach z Pixel Federation dnes nasleduje svoje nadšenie a rozpráva príbehy jeho kreslených hrdinov
- Toto sú jeho 3 rady ako vyraziť na cestu za kreatívnou prácou
- Matej Mazák je slovenský animátor a ilustrátor, ktorý pracuje s detskou fantáziou a ich nekonečným záujmom o svet
- Po skúsenostiach z Pixel Federation dnes nasleduje svoje nadšenie a rozpráva príbehy jeho kreslených hrdinov
- Toto sú jeho 3 rady ako vyraziť na cestu za kreatívnou prácou
Nechaj sa viesť nadšením
Každý veľký skok za snom začína po malých krokoch a ani Matej nebol výnimka. Jeho detský záujem a večné sedenie s ceruzkou v ruke nad pokreslenými papiermi si všimli aj jeho rodičia. Tí ho poslali na ľudovú školu umenia v Martine, v ktorej sa ale stretol s realitou.
Keď tvorca musí dostať svoje kreatívne schopnosti pod kontrolu a presedieť roky drilovaním teórie v školskej lavici, môže takmer o nadšenie prísť. Dôležité je však vyťažiť z každej situácie čo najviac a sledovať svoj záujem, až kým sa nedostaneš do cieľa..
Ako hovorí sám Matej, stále nevie prestať sledovať nekončiace ilustrácie, linky, krivky, farby a cíti nespokojnosť z faktu, že do nich nevie skočiť a zaplávať si v nich. Zároveň sa nadchýna, že „ak by bola krása jedlo, tak by som bol schopný jesť, až kým neprasknem, a stále sa necítil dosť plný.“
Jeho tvorba je mixom všetkého, čo nazbieral počas svojho pozorovania z okolia. Väčšinou sú to ilustrácie, ktoré ho pozitívne ovplyvňujú, a umelci, ktorých sleduje. Preto sa mu podarila aj spolupráca na jednom z najznámejších slovenských projektov, akým je LokalFilmis, alebo seriál Tresky Plesky.
Neboj sa skočiť za tým, čo máš rád
Chopiť sa svojej šance však nemusí dopadnúť na prvý raz podľa očakávaní. Matej síce pokračoval v tvorbe ďalej, ale sám nenašiel príležitosť uspieť, až kým mu kolega v obchode s elektronikou nedaroval CD so študentskými príbehmi, ktoré pozerával po večeroch až kým sa nerozhodol.
„O týždeň na to som dal výpoveď a kúpil si za ušetrené svoju prvú kameru. Doma som si zhotovil mini animačné štúdio za pomoci prevráteného akvária s lampou vo vnútri a natočil svoju prvú kreslenku,“ spomína Matej pre Startitup.
Potom to už išlo rýchlo. Štúdium animácie na vysokej škole v Ostrave a taktiež štúdium popri každodennej práci, aby prežil mimo domova. Chuť pracovať na zložitejších projektoch ho nakoniec priviedla späť na Slovensko, k hviezdnemu taxíku, ktorý mu umožnil skočiť z ničoho priamo k tvorbe ďalej až do Pixel Federation. Vďaka jeho animačným skúsenostiam sa dostal aj k novým výzvam. Tá posledná bola podľa jeho slov spolupráca s Truben studio na animácii ušľachtilého projektu pre deti.
„Záchranár Falko je o prvej pomoci v stresových situáciách. Sám som toho stresu na projekte zažil veľa, ale je dôležité sa nebáť a skočiť rovno do práce. Riešenia sám najlepšie hľadám za pochodu a mám aj veľké šťastie na skvelých ľudí, s ktorými som mohol spolupracovať,“ hovorí Matej.
Povznes sa cez prekážky
Práca animátora nikdy nebola jednoduchá. Potrebné zručnosti sú často zo začiatku plné driny, ktorá zaberie veľa času a neprináša rýchle výsledky.
„Hneď, ako som sa dostal za hranicu, keď moja zručnosť v kresbe už neobmedzovala moju fantáziu, nastala tá pravá radosť z tvorby. Doteraz milujem ceruzku, lebo pri kreslení na papier tvorím rukou slobodne. Volám to rukohlavná diaľnica.
Treba ju však používať pravidelne, aby som to, čo vidím v hlave, vedel aj zhmotniť a rozhýbať. Animovaný film a kresba sú teda pre mňa druhom slobody, pri ktorej je jedinou hranicou moja predstavivosť,“ opisuje Matej.
Motivácia prekonať prekážky u Mateja prichádza najmä z potreby lepšie prerozprávať nazbierané vnemy zo všetkého, čo ho pozitívne ovplyvňuje. Ako opisuje „každý projekt má svoje výzvy. V rámci učenia sa nových vecí a posúvania sa v pred si nepamätám jediný projekt, pri ktorom by som netrpel 90 % času.
To ale patrí k procesu. Učím sa často tým, že prosto skočím do projektu a hľadám si potrebné riešenia za pochodu. V tomto sa riadim heslom – kto chce hľadá spôsoby, kto nie hľadá dôvody,“ hovorí Matej.
Aktuálne je na ceste za svojím cieľom animovať vlastný príbeh o živej hviezde, ktorú formuje už od konca vysokej školy. „Milujem personifikácie, mýty a bájky. Rád si predstavujem svet tak, ako ho videli ľudia v dávnych dobách.
Podobne ho stále dnes dokážu vidieť aj deti. Tak vznikla aj moja „Malá hviezda“, ktorá sa učí nebáť, prekonávať prekážky, a svietiť iným na cestu. Sny sa plnia, keď sa chce. Podstatné je vedieť sa povzniesť nad ťažkosti, ktoré plnenie snov vie priniesť,“ dodáva Matej.