Mileniáli na Slovensku a v USA majú veľmi podobné investičné návyky. Nájde sa však pár rozdielov
- Porovnali sme dva prieskumy zaoberajúce sa financiami mladých ľudí na Slovensku a v USA
- Zatiaľ čo niektoré trendy sa zhodovali, iné prekvapili
- Porovnali sme dva prieskumy zaoberajúce sa financiami mladých ľudí na Slovensku a v USA
- Zatiaľ čo niektoré trendy sa zhodovali, iné prekvapili
Mileniáli, zvaní tiež Generácia Y, sú mladí ľudia vo veku 15 až 35 rokov. Určite to vieš, no chceli sme si len upresniť pojem, ktorý sa v našom dnešnom článku objaví. Bude totižto celý o nich. O nich a o ich investovaní. Podarilo sa nám nájsť dve veľmi zaujímavé štatistiky, ktoré mapujú investičné správanie mladej generácie u nás a vo svete.
Podľa štatistiky Bankrate sa generácia mileniálov v priebehu pár desaťročí významne zmenila. Súčasní mladí ľudia si podľa odborníkov správne neuvedomujú hodnotu peňazí a investujú do nevhodných komodít. Najväčším negatívom ostáva, že ušetrené peniaze namiesto investície držia v hotovosti bez speňaženia. Greg McBride, investičný analytik Bankrate pre Bloomberg hovorí, že mladí by mali ihneď investovať do akcií a zároveň si sporiť na dôchodok. Každých 1 000 dolárov, ktorých sa vzdajú dnes, bude v čase ich dôchodku predstavovať 15 000 dolárov.
Tak teda poďme k porovnaniu. Vychádzali sme z dvoch štatistík. Prvou je aprílový prieskum na reprezentatívnej vzorke mladej populácie od agentúry MNFORCE pre spoločnosť xPartners poskytujúcej investičné služby tu u nás na Slovensku a druhou prieskum od GfK SE pre Bankrate.com monitorujúci mileniálov za veľkou mlákou.
Oba prieskumy sa zamerali na vzorku s rovnakými parametrami (18 rokov a viac), na Slovensku sa prieskum týkal 300 respondentov a v USA celej tisícky. Napriek rozdielu v počte respondentov určite uznáš, že porovnať výsledky oboch meraní je možné minimálne pre názornosť. Rozdiely medzi ekonomickým myslením oboch sledovaných skupín nájdeš v infografike nižšie.
Tí Slováci, ktorí neinvestujú, uvádzajú ako najpodstatnejší dôvod nedostatok hotovosti. Radšej majú peniaze pri sebe alebo sa nechcú kvôli investíciám zadĺžiť (31 %) a 24 % nepozná dôvod. Investície vôbec nezvažuje 15 % opýtaných mladých ľudí.
Významným argumentom tu môže byť kríza spred niekoľkých rokov a strach riskovať. Výsledky prieskumov si však možno vysvetliť aj tak, že mileniáli nemajú dostatočné vzdelanie získané zo základnej či strednej školy na to, aby dokázali so svojimi úsporami efektívne pracovať a prichádzajú tak o mimoriadne veľa.
Podľa prieskumu Broker Consulting od našich susedov v Českej republike má 13 % opýtaných mladých ľudí pocit, že investovanie do svojej budúcnosti sa ich ešte netýka a nejaký čas sa ich to ani týkať nebude, no svoje finančné prostriedky jedného dňa začať speňažovať chcú. Spájajú sa im to so zodpovednosťou a finančnou istotou.
A čo ty? Nechávaš si peniaze „len tak pohodené“ na účte alebo si sa rozhodol pre investíciu?
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy