Na mieste bývalej továrne bude stáť nová najvyššia rezidenčná budova Bratislavy
- Klingerka má byť novým najvyšším vežiakom Bratislavy
- Oblasť pri Prístavnej ulici by mala vďaka nej ožiť
- Developerom projektu je J&T Real Estate a ešte pred začatím stavby je predaných viac ako 65 % bytov
- Klingerka má byť novým najvyšším vežiakom Bratislavy
- Oblasť pri Prístavnej ulici by mala vďaka nej ožiť
- Developerom projektu je J&T Real Estate a ešte pred začatím stavby je predaných viac ako 65 % bytov
Nový najvyšší vežiak Bratislavy, Klingerka, je navrhnutý ako koncept dvoch budov – bytovej veže a administratívneho objektu, ktoré prepája parkovací dom s 580 parkovacími miestami a ďalších približne 100 parkovacích státí je umiestnených na teréne. Občianska vybavenosť bude sústredená v parteri oboch objektov. Prirodzenou dominantou budovy bude 35-poschodová rezidenčná veža.
Veľká časť pozemku je určená pre verejný park, ktorý má ambíciu byť „srdcom“ a centrálnym verejným priestorom celej zóny (vymedzenej ulicami Košická, Mlynské Nivy, Votrubova, Prístavná). Má slúžiť aj ako priestor pre relaxáciu samotných obyvateľov, ale aj širokého okolia. Park je veľmi dôležitým prvkom pri tvorbe kvalitného mestského prostredia a umožňuje ideálny „hmotový“ prechod od plánovanej zástavby voči existujúcim rodinným domom. Samozrejmosťou bude rozsiahla zelená strecha na parkovacom dome.
Prepracovaná fasáda pripomenie históriu územia
V minulosti bola Klingerka továrňou na výrobu ľanového, konopného a jutového tovaru. Jej príbeh sa začal písať koncom 19. storočia a za vznikom stojí Rakúšan Henrich Klinger. Inšpirácia jutou ako produktom fabriky od základu zmenila pôvodne navrhovaný vzhľad fasády. Architekti použili jednoduchý tkaný vzor juty, ktorý určil raster fasády projektu. Kancelárska budova bude mať tmavší odtieň a rezidenčná veža bude svetlejšia.
Základom pri stavbe na brownfieldoch je dôkladné vyčistenie a príprava územia
Urbanistický vývoj Bratislavy túto kedysi priemyselnú lokalitu, ktorá sa nachádzala na periférii mesta, prirodzene začlenil takmer do jeho centra. Bratislava v tomto kopíruje vývoj iných európskych a svetových metropol, kde tieto lokality postupne zahusťujú mestský priestor. Veľká pozornosť aj časový úsek prípravných prác bude preto venovaný dekontaminácii a vyčisteniu pozemku niekdajšieho priemyselného areálu.
„Ako developer už máme skúsenosť s výstavbou v blízkej lokalite a k odstraňovaniu týchto environmentálnych záťaží pristupujeme veľmi zodpovedne,“ hovorí Pavel Pelikán z JTRE. „Najbližšie mesiace budeme pracovať na dekontaminácii znečistenej zeminy, čo budeme realizovať v spolupráci s renomovanou firmou EBA.“
Zdroj: TS/JTRE
Čítajte viac z kategórie: Architektúra