Na Slovensku šíri chlebovú revolúciu a učí, ako si z kvásku upiecť ten najzdravší bochník

  • Pečivo, chlieb a lepok sú dnes často diskutované a najmä démonizované
  • Mnohí Slováci v snahe stravovať sa zdravo ich úplne vyraďujú z jedálnička
  • Kvásková odborníčka Naty Žúreková Štefková však vie, ako upiecť chlieb, ktorý je pre naše zdravie prospešný
chleb
Kváskovanie, unsplash.com
  • Pečivo, chlieb a lepok sú dnes často diskutované a najmä démonizované
  • Mnohí Slováci v snahe stravovať sa zdravo ich úplne vyraďujú z jedálnička
  • Kvásková odborníčka Naty Žúreková Štefková však vie, ako upiecť chlieb, ktorý je pre naše zdravie prospešný

Chlieb je pre nás symbolom tradície, tepla domova a pohostinnosti. Je to potravina, ktorá pretrvala od čias našich prastarých materí a na pohľad sa nezmenila. V skutočnosti sa však zmenilo mnohé a nutrične chudobný chlieb, ktorý dnes nájdeme na pultoch obchodov, nie je to, čo bývalo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

🙏🏻Ešte mi svätožiara chýba, aby som bola krytá- ja nič, ja muzikant. Nič nemám, nič nepapám. Ja sa totiž nacpávam!😇 a od detstva to mám s týmto jedlom stále rovnako. 🍀Makové piery🍀 Asi ich ich poznáte pod menom perky, ale u nás sa im inak ako piery nepovie. Urobila som si ich kváskové, ale inak do bodky tak, ako mi ich robila maminka na želanie. Plno lekváru a plno maku😋 —— Recept som vám napísala na web chutodnaty.sk a prudko odporúčam. Či už kváskové, alebo bez kvásku a aj s návodom na poctivé slíže:) —— Aj vy máte nejaké jedlo, ktoré vás od detstva sprevádza? Takú vašu srdcovku❤️Dajte vedieť. Krásny večer, Naty —— #kvaskovanie #kvasok #kvaskovepecenie #kvaskujem #kvaskujemsnaty #pekar #mak #lekvar #tradicia #maminka #detstvo #slovensko #foodblogger #slovakblogger #chutodnaty

Príspevok, ktorý zdieľa Naty Žúreková Štefková (@chutodnaty),

Svoje o tom vedia mnohí Slováci, ktorým pečivové výrobky z kvasníc spôsobujú tráviace či iné ťažkosti. V supermarketoch síce nájdeme krásne rozvoniavajúce bochníky, no zdanie čerstvosti klame, pretože väčšina z nich je dopekaná z mrazených výrobkov. Pri ich výrobe hrá rolu rýchlosť a výnosnosť. Zdravotná prospešnosť a trvanlivosť už nikoho tak veľmi nezaujímajú.

Kvások je zlatým grálom

Môže byť teda chlieb zdravý? Odpoveď je áno a Naty Žúreková Štefková, ktorá je autorkou nového bestselleru Kváskovanie- Recepty z kvásku, vie, ako na to. Kúzlom je poctivý kvások, ktorý si však netreba mýliť s kvasnicami. „Rozdiel je nielen v tom, z čoho sa kvások a kvasnice skladajú, ale aj v tom, aký dopad majú na naše zdravie a ako sa v našom tele správajú,“ vysvetlila Naty.

zdroj: Kváskovanie

Pečivo a chlieb upečené z kvásku sú ľahšie stráviteľné, pretože zložité látky sa pri kvasení zmenia na jednoduchšie. Majú nižší glykemický index, sú zásadotvorné, čiastočne degradujú lepok a samozrejmosťou je ich dokonalá chuť a chrumkavá kôrka, a to bez akýchkoľvek chemických aditív. Podľa Naty navyše zvyšujú imunitu, pomáhajú k štíhlej línii, ale aj predchádzajú vzniku zubného kazu!

Výpočet výhod kváskovania pritom nekončí. Takýto poctivý chleba vydrží až 7 dní„Je to vďaka kyseline mliečnej, ktorá prirodzene konzervuje. Chlieb pri správnom skladovaní nesplesnivie, ale stvrdne ako kameň. To sa však stáva málokedy, pretože po ochutnaní každý pochopí, že peceň sa dá zjesť kľudne aj na posedenie,“ povedala Naty.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

V čom tkvie rozdiel medzi klasickým chlebom z kvasnic a kváskovým? Väčšina z nás sa domnieva, že rozdiel je v špeciálnych divokých kvasinkách. Máme pravdu. No len sčasti. —— Na ten kvasnicový chlieb sa využíva na nadýchanie kmeň kvasiniek Saccharomyces cerevisiae. V tom kváskovom nájdeme iný kmeň, divoké kvasinky S.exiguus. Komplexná kyslastá chuť typická pre poctivý kváskový chlieb však nevznikne kvôli kvasinkám. —— Za kyslú chuť môžu baktérie (hlavne lactobacillus brevis, plantarum a ešte pár, ale závisí aj od zrna, oblasti, vody…), ktoré svojou aktivitou vytvárajú v ceste kyselinu mliečnu a octovú. Tieto baktérie papajú sacharidy, ktoré sa počas práce kvásku uvoľňujú zo zložitej štruktúry škrobu pomocou enzýmov. Zložité, že? Ale fascinuje ma to. 🥰🤗Počkajte ďalej🙏🏻 —— Bežné kvasinky nemajú moc v obľube kyslé prostredie, ľahko v ňom odumierajú, cesto má oslabenú štruktúru lepku, čo spôsobuje uvoľňovaný glutathion a má takú divnú vôňu. pH takýchto chlebov býva 5,0-5,5. A tie divoké, tie zas kyslé milujú (libují si v pH 3,5-4,0), preto majú raj, keď baktérie vytvárajú kyselinu mliečnu a octovú. —— Divoké kvasinky nemusíme hľadať niekde špeciálne, sú totiž všade okolo nás:) na ovocí, obilí…len ich treba dostať do cesta, aby urobili “šlebíček maľovaný”. Ako? Založíme si kvások💪🏻 celý trik tkvie v umení pekára pochopiť prácu baktérií a o kvások sa starať kvalitnou múkou a vodou tak, ako to on vyžaduje. Tak nám potom vydrží trebárs aj navždy! Fíííí, viete si predstaviť, že by vami založený kvások používali aj o 100rokov?😍 a čo 200 rokov?🤪 —— Ak vás téma zaujíma bližšie, alebo vám z toho vzišli najaké otázky, sem s nimi🙏🏻😍 Lebo základ je chápať tématiku, aby človek doma vedel, čo robiť a čo nie. Kváskom prevoňaný piatok želám, kamoši:) Naty❤️ —— #kvaskovanie #kvasok #kvas #ja❤️kvaskovanie #chlieb #kvaskovychlieb #kvaskujem #kvaskujemsnaty #pekar #kvasnice #scoring #tradicia #slovensko #foodblogger #slovakblogger #chutodnaty

Príspevok, ktorý zdieľa Naty Žúreková Štefková (@chutodnaty),

Zvládne to každý

Prečo teda všetci už dávno nekváskujeme? Odpoveď je jednoduchá – čas. Je pravda, že zájsť do obchodu je jednoduchšie, ako upiecť chlieb vlastnými rukami. Ani to však vôbec nie je také pracné a časovo náročné, ako si myslíme. „Kvásku trvá kvasenie asi 10-krát dlhšie ako kvasniciam, no neznamená to, že pri ňom stojíme po celý čas. Kvások je veľmi samostatný, potrebuje len trochu usmernenia,“ tvrdí kvásková odborníčka.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

😱UÉÉÉ, PREČO BOLA V TOBOGÁNE TMA A POVEDALI MI TO AŽ POČAS JAZDY?! No čo by som ja pre tie deti neurobila? Keď bol Dávidko “slušne” odmietnutý dnes v aquaparku všetkými s prosbou na jazdu tobogánu, dvihla som svoj zadok z tej teplej vody a že “poď, Dávidko, ja pôjdem s tebou rada.” ———— A veď prečo nie? Keď som nemala deti, plánovala som bungee jumping, zoskok padákom, let balónom…. len ako mám deti, tuším mi dochádza dych (alebo odvaha?!) a adrenalín akosi vyhľadávam doooosť pomenej. ————— No! Vyštverali sme sa úplne hore, už sme boli na rade a svietilo červené svetlo. Nachystali sme sa- rozumej sadli sme si za seba a ja som Dávidka objala okolo pása. Vtom mi vraví, že je to super tobogán, lebo je tam aj tma. Čo?!?!?! ————— Mojou “devízou” je, že v tobogáne mi to ide sakra rýchlo. A jazda sa začala fakt rýchlo. Najprv pekné obrázky, zrazu prstence svetla a potom tma. Úplná. Tak hnusný pocit rýchlosti, keď neviem, kam sa rútim a čo ma čaká…fuj! ———— Najprv si vravím, že čo som to vyparatila…potom som si to ospravedlnila, že pre neho by som šla aj znova. A nakoniec som si buchla po čele, že veď toto som celá ja. Rútim sa šialene rýchlo s plným nasadením niekedy aj do neznáma. ————— 10.3. ma čaká takýto “tunel”. Skúšky odbornej spôsobilosti, kde mi každý vraví, ako ich zvládnem. Ale ja mám reálne lepy! Mám zo skúšky strach a priznávam to. Som hodná titulu pekár? Viem všetko?😱🤦🏼‍♀️🙈 ————— Idem si vybrať asi šialenosť, ktorú podniknem, ak sa mi to náhodou podarí. Máte tip? Čo je uletené?🙈🙏🏻 Naty❤️ ———— #kvaskovanie #kvasok #kvas #kvaskovepecenie #pekar #skusky #tobogan #pecenie #chlieb #slovakblogger #foodblogger #chutodnaty

Príspevok, ktorý zdieľa Naty Žúreková Štefková (@chutodnaty),

Pokojne to zvládne zamestnaný človek či rodič, a nič zázračné k tomu netreba. Aj keď kvások by sme takým malým zázrakom nazvať mohli. „Ak má človek doma kvások, má všetko na to, aby mohol kváskovať. Chlieb sa dá upiecť už len z vody, múky a soli. Základom sú miska, sáčok, utierka, plechy a samozrejme rúra. Ďalšie pomôcky, ako ošatky, kameň na pečenie, sádzacia lopata či mlynček na mletie múky, už patria do profesionálnej výbavy domáceho pekára,“ doplnila Naty.

Výroba, či skôr vypestovanie kvalitného kvásku je však kapitolou samou o sebe. Kvások je totiž živý organizmus, ktorý treba „kŕmiť“ a chovať v správnych podmienkach. Keď sa však oň človek dobre stará, dokáže kvások prežiť dlhé roky. Nájdu sa pekári, ktorí si pestujú svoje 10- či 15-ročné kvásky a dokonca im dávajú mená. :)

Dá sa poctivý chlieb kúpiť?

Pri domácom pečení vždy vieme, čo do chleba dávame, môžeme si ho prispôsobiť na svoj vkus a dokonca aj ušetriť. Nie každý je však ochotný „vyhrnúť si rukávy“. Dá sa teda nájsť podobne kvalitný chlieb aj v obchodoch? Mnohé supermarkety už začali kváskové pečivo ponúkať, no je je tam háčik. „Takéto produkty sú zatiaľ v drvivej väčšine marketingovým ťahom. V zložení často nájdeme aj droždie,“ prezradila Naty.

Čas sú peniaze, a keďže droždie dokáže cesto prekypriť rýchlejšie ako kvások, od tohto tradičného spôsobu pečenia sme dávno upustili. Pozitívom však je, že kvások zažíva „comeback“. Po poctivom chlebe dnes môžeme pátrať v menších pekárňach, ktoré často kvalitný kváskový chlieb ponúkajú. Tipom pre Bratislavčanov sú potraviny Yeme, kde ho sami od základu pečú.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Večer som listovala v technologických knihách a zrak sa mi zastavil na strane, kde rozoberali skladovanie múky. Prvotne som chcela listovať ďalej, no pri otáčaní strany moje oko zavadilo o slovo “nežiaduca” a ostala som čítať. Posúvam aj vám výňatok. Ak pomôže čo i len jedna informácia aspoň jednému z vás, budem spokojná. ————— Teplota pri skladovaní nemá prekročiť 20´C. Teplota nad 20’C je nežiaduca, pretože urýchľuje nepriaznivé biochemické procesy v múke. Okrem toho vzniká nebezpečenstvo rozmnožovania mikroorganizmov a vyšších škodcov(roztoče, chrobáky). Nie je vhodná ani príliš nízka teplota, múka sa ťažko predhrieva. Dôležité je (toto je zaujímavé), aby múka počas skladovania nebola vystavovaná teplotným výkyvom, pri ktorých sa môže orosiť. Múka sa potom lepí a rýchlejšie sa v nej rozmnožujú mikroorganizmy. ….prístup svetla má byť obmedzený….prístup kyslík je počas skladovania dôležitý. ————— Zaujímavé, že? ❓Robíte si doma zásoby múky? Boli tieto infošky pre vás zaujímavé? Popíšme si v komentároch o tom viac. Krásny piatok, Naty❤️ ————— Zdroj: Technológia pre učebný odbor pekár/1, Expolpedagogika #muka #kvaskovanie #ja❤️kvaskovanie #chlieb #akoskladovatmuku #akosatorobi #pekar #chlieb #mukynakvaskovanie #somzakvalitu

Príspevok, ktorý zdieľa Naty Žúreková Štefková (@chutodnaty),

Kvalitné suroviny sú základ

Keďže chlieb je skutočne jednoduchá potravina a väčšinu jeho obsahu tvorí múka, práve tá je najdôležitejšou surovinou. Najlepšie múky sú tie, ktoré si zomelieme sami, no dajú sa dostať aj v mlynoch. Ak sa nám nedá nakúpiť v mlyne, dôležité je pozerať sa v obchode na dátum spotreby múky. Múky v akcii mesiac pred spotrebou sú dávno zoxidované a bez potrebnej sily,“ upozornila Naty.

Kedysi bola čerstvá múka samozrejmosťou, rovnako ako kvások, ktorý bol nesmierne cenný.Matka ho dávala ako veno svojej dcére pri odchode z domu, aby vedela zaobstarať pre rodinu to základné – každodenný chlieb, ale aj buchty či koláče,“ dodala Naty. Pri kváskovaní fantázia nepozná hranice a upiecť sa dajú aj rožky, koláče, knedle či pizza.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Žiť bez laktózy sa zdalo strašné, divné, bez chuti. Mám dome bezlaktózového. 👉🏻 S odstupom času ale vidím, že mu to upravilo alergie, schudol a je viac….hm, ako to napísať slušne…😅 ———— Varenie bez laktózy nemá obmedzenia. Skôr dáva možnosť oslobodiť sa od zautomatizovaného a nájsť nové chute. ————— ❓Mám tu niekoho s dietetickým obmedzením? Aké? Napíšte mi do komentára. Urobíme recepty? Nech je život pestrý a chutný❤️ ————— Tento bezlaktózový hošan je super príklad, ako sa dá mlsať aj bez laktózy. ————— On chcel závin, deti bábovku. Tak nech majú každý po svojom. 2v1👌🏻 Vraj tá bábovka je úžasná. Veď je to jeho závin😂 ————— #kvaskovanie #ja❤️kvaskovanie #bezlaktozy #lactosefree #lactosefreelife #chutnejedlo #babovka #zavin #kvaskovepecenie #sourdough #spelt #zdravyzivotnystyl #alergie #novyrecept #dnespeciem

Príspevok, ktorý zdieľa Naty Žúreková Štefková (@chutodnaty),

Snom Naty je rozdať kvások do každej rodiny, tak ako sa to robilo kedysi. Z časti sa jej aj plní, pretože kvások na požiadanie rozosiela každému, kto chce kváskovanie vyskúšať. Ona sama začala kvôli zdraviu svojej rodiny. „Častá chorobnosť, problémy s alergiami, ekzémy, pálenie záhy, pomalé trávenie či únava ma motivovali,“ povedala s tým, že jej začiatky kváskovania boli ťažké.

Aj preto sa rozhodla spolu s Danielou Rau a ďalšími autormi napísať knihu Kváskovanie- Recepty z kvásku a potom aj jej pokračovanie Kváskovanie 2, v ktorých všetky svoje znalosti zhrnula. Recepty vznikli z tradičných receptov, fantázie aj hladu. :) „K práci s cestom často volám aj svoje deti, aby videli, že chlieb nie je samozrejmosť a že si ho treba vážiť,“ dodala Naty, ktorá dúfa, že viacero ľudí spozná ten skvelý pocit z vlastnoručne upečeného bochníka.

zdroj: Kváskovanie

Najnovšie videá

Trendové videá