Na Slovensku šíri chlebovú revolúciu a učí, ako si z kvásku upiecť ten najzdravší bochník
- Pečivo, chlieb a lepok sú dnes často diskutované a najmä démonizované
- Mnohí Slováci v snahe stravovať sa zdravo ich úplne vyraďujú z jedálnička
- Kvásková odborníčka Naty Žúreková Štefková však vie, ako upiecť chlieb, ktorý je pre naše zdravie prospešný
- Pečivo, chlieb a lepok sú dnes často diskutované a najmä démonizované
- Mnohí Slováci v snahe stravovať sa zdravo ich úplne vyraďujú z jedálnička
- Kvásková odborníčka Naty Žúreková Štefková však vie, ako upiecť chlieb, ktorý je pre naše zdravie prospešný
Chlieb je pre nás symbolom tradície, tepla domova a pohostinnosti. Je to potravina, ktorá pretrvala od čias našich prastarých materí a na pohľad sa nezmenila. V skutočnosti sa však zmenilo mnohé a nutrične chudobný chlieb, ktorý dnes nájdeme na pultoch obchodov, nie je to, čo bývalo.
Svoje o tom vedia mnohí Slováci, ktorým pečivové výrobky z kvasníc spôsobujú tráviace či iné ťažkosti. V supermarketoch síce nájdeme krásne rozvoniavajúce bochníky, no zdanie čerstvosti klame, pretože väčšina z nich je dopekaná z mrazených výrobkov. Pri ich výrobe hrá rolu rýchlosť a výnosnosť. Zdravotná prospešnosť a trvanlivosť už nikoho tak veľmi nezaujímajú.
Kvások je zlatým grálom
Môže byť teda chlieb zdravý? Odpoveď je áno a Naty Žúreková Štefková, ktorá je autorkou nového bestselleru Kváskovanie- Recepty z kvásku, vie, ako na to. Kúzlom je poctivý kvások, ktorý si však netreba mýliť s kvasnicami. „Rozdiel je nielen v tom, z čoho sa kvások a kvasnice skladajú, ale aj v tom, aký dopad majú na naše zdravie a ako sa v našom tele správajú,“ vysvetlila Naty.
Pečivo a chlieb upečené z kvásku sú ľahšie stráviteľné, pretože zložité látky sa pri kvasení zmenia na jednoduchšie. Majú nižší glykemický index, sú zásadotvorné, čiastočne degradujú lepok a samozrejmosťou je ich dokonalá chuť a chrumkavá kôrka, a to bez akýchkoľvek chemických aditív. Podľa Naty navyše zvyšujú imunitu, pomáhajú k štíhlej línii, ale aj predchádzajú vzniku zubného kazu!
Výpočet výhod kváskovania pritom nekončí. Takýto poctivý chleba vydrží až 7 dní. „Je to vďaka kyseline mliečnej, ktorá prirodzene konzervuje. Chlieb pri správnom skladovaní nesplesnivie, ale stvrdne ako kameň. To sa však stáva málokedy, pretože po ochutnaní každý pochopí, že peceň sa dá zjesť kľudne aj na posedenie,“ povedala Naty.
Zvládne to každý
Prečo teda všetci už dávno nekváskujeme? Odpoveď je jednoduchá – čas. Je pravda, že zájsť do obchodu je jednoduchšie, ako upiecť chlieb vlastnými rukami. Ani to však vôbec nie je také pracné a časovo náročné, ako si myslíme. „Kvásku trvá kvasenie asi 10-krát dlhšie ako kvasniciam, no neznamená to, že pri ňom stojíme po celý čas. Kvások je veľmi samostatný, potrebuje len trochu usmernenia,“ tvrdí kvásková odborníčka.
Pokojne to zvládne zamestnaný človek či rodič, a nič zázračné k tomu netreba. Aj keď kvások by sme takým malým zázrakom nazvať mohli. „Ak má človek doma kvások, má všetko na to, aby mohol kváskovať. Chlieb sa dá upiecť už len z vody, múky a soli. Základom sú miska, sáčok, utierka, plechy a samozrejme rúra. Ďalšie pomôcky, ako ošatky, kameň na pečenie, sádzacia lopata či mlynček na mletie múky, už patria do profesionálnej výbavy domáceho pekára,“ doplnila Naty.
Výroba, či skôr vypestovanie kvalitného kvásku je však kapitolou samou o sebe. Kvások je totiž živý organizmus, ktorý treba „kŕmiť“ a chovať v správnych podmienkach. Keď sa však oň človek dobre stará, dokáže kvások prežiť dlhé roky. Nájdu sa pekári, ktorí si pestujú svoje 10- či 15-ročné kvásky a dokonca im dávajú mená. :)
Dá sa poctivý chlieb kúpiť?
Pri domácom pečení vždy vieme, čo do chleba dávame, môžeme si ho prispôsobiť na svoj vkus a dokonca aj ušetriť. Nie každý je však ochotný „vyhrnúť si rukávy“. Dá sa teda nájsť podobne kvalitný chlieb aj v obchodoch? Mnohé supermarkety už začali kváskové pečivo ponúkať, no je je tam háčik. „Takéto produkty sú zatiaľ v drvivej väčšine marketingovým ťahom. V zložení často nájdeme aj droždie,“ prezradila Naty.
Čas sú peniaze, a keďže droždie dokáže cesto prekypriť rýchlejšie ako kvások, od tohto tradičného spôsobu pečenia sme dávno upustili. Pozitívom však je, že kvások zažíva „comeback“. Po poctivom chlebe dnes môžeme pátrať v menších pekárňach, ktoré často kvalitný kváskový chlieb ponúkajú. Tipom pre Bratislavčanov sú potraviny Yeme, kde ho sami od základu pečú.
Kvalitné suroviny sú základ
Keďže chlieb je skutočne jednoduchá potravina a väčšinu jeho obsahu tvorí múka, práve tá je najdôležitejšou surovinou. „Najlepšie múky sú tie, ktoré si zomelieme sami, no dajú sa dostať aj v mlynoch. Ak sa nám nedá nakúpiť v mlyne, dôležité je pozerať sa v obchode na dátum spotreby múky. Múky v akcii mesiac pred spotrebou sú dávno zoxidované a bez potrebnej sily,“ upozornila Naty.
Kedysi bola čerstvá múka samozrejmosťou, rovnako ako kvások, ktorý bol nesmierne cenný. „Matka ho dávala ako veno svojej dcére pri odchode z domu, aby vedela zaobstarať pre rodinu to základné – každodenný chlieb, ale aj buchty či koláče,“ dodala Naty. Pri kváskovaní fantázia nepozná hranice a upiecť sa dajú aj rožky, koláče, knedle či pizza.
Snom Naty je rozdať kvások do každej rodiny, tak ako sa to robilo kedysi. Z časti sa jej aj plní, pretože kvások na požiadanie rozosiela každému, kto chce kváskovanie vyskúšať. Ona sama začala kvôli zdraviu svojej rodiny. „Častá chorobnosť, problémy s alergiami, ekzémy, pálenie záhy, pomalé trávenie či únava ma motivovali,“ povedala s tým, že jej začiatky kváskovania boli ťažké.
Aj preto sa rozhodla spolu s Danielou Rau a ďalšími autormi napísať knihu Kváskovanie- Recepty z kvásku a potom aj jej pokračovanie Kváskovanie 2, v ktorých všetky svoje znalosti zhrnula. Recepty vznikli z tradičných receptov, fantázie aj hladu. :) „K práci s cestom často volám aj svoje deti, aby videli, že chlieb nie je samozrejmosť a že si ho treba vážiť,“ dodala Naty, ktorá dúfa, že viacero ľudí spozná ten skvelý pocit z vlastnoručne upečeného bochníka.