Na Spiši vznikne jedinečná saunovacia koliba s výhľadom na hrad. Nezaplatíš za ňu ani cent
- Počul si už o lesnej saune?
- Jedna taká vzniká v malej dedinke neďaleko Spišského hradu
- Jedinečný zážitok saunovania sa uprostred prírody bude dostupný už o pár mesiacov
- Počul si už o lesnej saune?
- Jedna taká vzniká v malej dedinke neďaleko Spišského hradu
- Jedinečný zážitok saunovania sa uprostred prírody bude dostupný už o pár mesiacov
Saunovanie a stavba sáun sa zväčša spája s Fínmi, ktorí majú saunový svet takmer v každej domácnosti. Najnovšie sa saunovacou kultúrou inšpirovali aj na Spiši, konkrétne v malej dedinke Spišský Hrhov. Práve tu má vyrásť unikátna prírodná sauna postavená uprostred prírody s výhľadom na Spišský hrad. O novinke, ktorú už čoskoro budeš môcť využiť úplne zadarmo, informoval DenníkN.
Prírodnú, drevenú saunu má na svedomí združenie Čierne diery, ktoré mapuje a popularizuje priemyselné dedičstvo Slovenska, spolu s architektkami Woven a Líviou Gažovou zo združenia Centrum architektúry. Inšpiráciu na tento projekt čerpali z podobnej prírodnej architektúry – Sauny Kunstdorf v malej obci pri Banskej Bystrici.
Sauna Kunstdorf
Stredoslovenská saunovacia koliba stojí v Dúbravici, asi 10 minút chôdze od centra obce, v lokalite Na rybníku. Okrem úžitkového účelu je sauna aj jedným z diel galérie, ktorá poskytuje priestor pre inovatívne prístupy mladých umelcov a architektov. V tomto prípade si prizvaní architekti zo zoskupenia H3T architekti zobrali za inšpiráciu tradičnú valašskú architektúru, typickú pre dané územie. Sauna prepája príťažlivú vizualitu v prekvapivom kontexte so zdravou úžitkovosťou.
Vyhriatie tejto celo drevennej sauny trvá približne 1 hodinu. Na jej návšteve je však lepšie dohodnúť sa vopred, aj preto, aby sa nestalo, že nájdeš saunu obsadenú. Cezpoľným záujemcom je možné saunu po predošlej objednávke vyhriať v predstihu a oni tak svoj čas môžu venovať len saunovaniu, alebo si ju záujemcovia môžu vyhriať sami a čas strávený kúrením do piecky využiť ako pobyt v prírode/krajine podpoľania alebo spojiť s prehliadkou diel ďalších autorov vystavujúcich v Kunstdorfe. Domáci záujemcovia si môžu saunu dohodnúť aj osobne s členmi Periférnych centier, vďaka ktorému táto sauna prosperuje.
Sauna ako súčasť krajinnej galérie Kunstdorf spája umelecké aktivity s prírodou, aktívnym relaxom a ekológiou. Na jej mieste, dobre dostupnom širokej verejnosti (aj hendikepovanej), sa tak vytvorili podmienky pre rekreačno-relaxačné aktivity a zdravé trávenie voľného času v prírode, aké by sme určite ocenili aj na iných miestach Slovenska.
zdroj: dennikn.sk
Čítajte viac z kategórie: Architektúra