Nevlastniť, len si požičiavať: Zdieľaná ekonomika Slovensku prináša desiatky miliónov

  • Uber, Taxify aj Airbnb sa u Slovákov tešia veľkej obľube
  • Vo využívaní týchto platforiem sme v rámci V4 najaktívnejší
airbnb-3399753_1920
Pixabay
  • Uber, Taxify aj Airbnb sa u Slovákov tešia veľkej obľube
  • Vo využívaní týchto platforiem sme v rámci V4 najaktívnejší

Airbnb, Uber, Taxify či BlaBlaCar pre teba určite nie sú žiadne neznáme pojmy. Vo väčšine prípadov si pri cestovaní na dovolenku na vlastnú päsť pozrieš ubytovanie cez Airbnb, na prepravu v meste využiješ jednu zo služieb Uber alebo Taxify a ak ideš vlastným autom, tak cez BlaBlaCar vieš znížiť svoje náklady tým, že ponúkneš voľné miesto niekomu, kto ide rovnakým smerom. A presne toto nazývame zdieľanou ekonomikou, ktorá sa u nás teší veľkej obľube a určite bude ďalej rásť aj v budúcnosti. Už v roku 2016 sa podľa údajov Európskej komisie príjmy zo zdieľanej ekonomiky na Slovensku vyšplhali na takmer 122 miliónov eur.

Z krajín V4 sú najaktívnejší Slováci

Možnosti zdieľanej ekonomiky využívajú hlavne mladšie ročníky. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu Slovenskej sporiteľne, podľa ktorého viac ako polovica detí a mladých ľudí (55 %) využíva služby hneď viacerých bezplatných aplikácií. Podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Lenky Buchlákovej je to hlavne kvôli jednoduchosti, dostupnosti a rýchlosti využívania týchto služieb. ,,Zdieľaná ekonomika sa realizuje prioritne online. Je to veľmi rýchle a jednoduché. Prostredníctvom rôznych aplikácií si dokážeme zavolať taxík, zohnať stráženie detí či rezervovať si ubytovanie kdekoľvek na svete, a to v priebehu niekoľkých minút,“ povedala L. Buchláková.

Podľa štatistík, ktoré zverejnil (našimi čitateľmi „milovaný“) Európsky štatistický úrad, si minulý rok objednalo ubytovanie cez takúto aplikáciu 16 % Slovákov. Zatiaľ čo v prípade našich kolegov z Vyšehradskej štvorky túto možnosť využilo len 8 % Rakúšanov a 5 % Čechov. Podľa odhadov Inštitútu pre finančnú politiku je podiel zdieľanej ekonomiky na Slovensku menší ako 0,01 % hrubého domáceho produktu. Odborníci sa zhodujú na tom, že popularita zdieľanej ekonomiky by mala ešte značne rásť, a teda aj príjmy, ktoré z nej plynú, by mali rásť tiež. Predpokladá sa najmä rozšírenie ponuky aplikácií, respektíve služieb, ktoré zdieľanú ekonomiku využívajú.

Lenka Buchláková dodáva, že odvetvie už v roku 2016 zamestnávalo takmer 400 tisíc ľudí a podľa dát Európskej komisie už v tomto čase fungovalo v štátoch únie 651 platforiem. Najčastejšie ich v rámci EÚ využívajú Francúzi, Briti, Poliaci, Španieli, Nemci, Taliani či Dáni.

Zdroj: TS/Slovenská sporiteľňa

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá