Obľúbenú prírodnú oblasť v Bratislave čaká masívna ťažba dreva
- Rekreačná oblasť Devínska Kobyla patrí do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty
- Časť z nej je dokonca národnou prírodnou rezerváciou so štvrtým stupňom ochrany
- Aj napriek tomu jej dnes hrozí veľký výrub
- Rekreačná oblasť Devínska Kobyla patrí do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty
- Časť z nej je dokonca národnou prírodnou rezerváciou so štvrtým stupňom ochrany
- Aj napriek tomu jej dnes hrozí veľký výrub
Už sme si pomaly začali zvykať, že na Slovensku sa ťaží už takmer všade. Najnovšie sa masívny a necitlivý výrub lesov chystá aj v okolí Bratislavy. Lesy SR totižto naplánovali najvyšší objem ťažby dreva za posledných 7 rokov. Ťažba sa týka aj Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Toto cenné územie spravujú práve Lesy SR ako hospodársky les, zameraný na generovanie ziskov z produkcie dreva.
Obyvatelia a návštevníci Bratislavy však územie Devínskej Kobyly vnímajú ako jedinečné prírodné prostredie ideálne na rekreáciu. Preto už v januári tohto roku oslovili starostky mestských častí, ministerku pôdohospodárstva a ministra životného prostredia ako aj generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR s požiadavkou na obmedzenie, prípadne aj úplné vylúčenie ťažby v ekologicky najviac citlivých lokalitách.
Vďaka tejto iniciatíve bola úmyselná ťažba dreva v oblasti Devínskej Kobyly a Vydrice pozastavená do konca júla. Medzitým malo prísť k dohode o obmedzení ťažby dreva v rámci pracovnej skupiny tvorenej zástupcami ministerstva, štátneho podniku Lesy SR, ako aj odbornej a občianskej verejnosti. Avšak nakoniec k žiadnej konkrétnej dohode týkajúcej sa obmedzenia ťažby stále nedošlo.
V súčasnosti je okolo výrubu lesov na Devínskej Kobyle veľmi podozrivé ticho. Autori petície sa však obávajú, že je to iba ticho pred búrkou. “Obávame sa, že na jeseň pristúpi štátny podnik LESY SR k naplneniu svojho plánu na ťažbu dreva v masíve Devínskej Kobyly,” vyjadrili sa aktivisti.
Jakub Mrva z Iniciatívy Naše Karpaty pripúšťa, že zásahom priamo v rezervácii sa lesníci zrejme vyhnú. „Aj oblasť, ktorú výruby zasiahnu, je však chránená a pre Bratislavčanov vzácna. Mala by sa využívať na rekreáciu a šport, podobne ako Železná studnička či Kačín v správe Mestských lesov – rozhodne by tu nemala prevládať hospodárska činnosť. Nevraviac o tom, že rúbanie určite neprospeje vzácnej flóre a faune z blízkej rezervácie,“ vyjadril sa pre denník Pravda.
Podľa neho je pri danej rozlohe Devínskej Kobyly plánovaná ťažba vyše 3 000 kubíkov dreva ročne neprimeraná a nerešpektuje verejný záujem. „Žiaľ, vedenie štátnych lesov sedí v Banskej Bystrici a vidí odtiaľ len plnenie hospodárskeho plánu a peniaze,“ konštatoval Mrva.
Pod petíciu za zrušenie ťažby na Devínskej Kobyle sa doposiaľ podpísalo 1216 ľudí. Urobiť to môžeš aj ty, priamo TU.