Maže pirátske filmy a seriály zo slovenského a českého internetu. Pre všetkých pirátov má dobrú radu
- Možno aj kvôli nemu zmizli z internetu tvoje obľúbené filmy
- Robotu 29-ročného Radima Horáka odsúdi nejeden z nás, no je na strane práva
- Vyplnil dieru na trhu a jeho protipirátska firma dnes prosperuje
- Možno aj kvôli nemu zmizli z internetu tvoje obľúbené filmy
- Robotu 29-ročného Radima Horáka odsúdi nejeden z nás, no je na strane práva
- Vyplnil dieru na trhu a jeho protipirátska firma dnes prosperuje
Radim študoval žurnalistiku a českú filozofiu, z ktorej ho v druhom ročníku vyhodili, pretože neprešiel jednou skúškou. Už vtedy mal však dohodnutú stáž v TV Nova. Aj keď už stáž do školy nepotreboval, rozhodol sa ju absolvovať.
Počas jeho pôsobenia bol aj pri vzniku VOYO. Práve vďaka tejto službe sa na Nove začali riešiť všadeprítomné kópie ich seriálov na internete. Nakoľko mal Radim už zo školy povedomie o autorskom práve, ponúkol sa, že ilegálne verzie bude zmazávať a takýmto štýlom si aj privyrábať, nakoľko v tej dobe plánoval návrat do školy.
Na začiatku, kedy firmu len rozbiehal, všetky pirátske diela mazal Radim sám. Ručne prechádzal a nahlasoval ilegálne verzie seriálov a filmov. Teraz v rámci jeho firmy Weemaze 2.0 fungujú traja ľudia, majú zautomatizovaný systém a mesačne nahlasujú stovky tisíc odkazov.
Máš pocit, že na Slovensku a v Česku je pirátstvo rozšírenejšie ako v ostaných krajinách? Ak áno, čím to môže byť spôsobené?
„Povedal by som, že áno. Všeobecne neochotou za niečo platiť, ak to môžu získať zadarmo. Po druhé, je to tým, že náš zákon je starý a v súčasnej dobe veľmi nevyhovujúci aktuálnemu stavu. Môžeme vidieť, že sa to už začína postupne meniť, a to vďaka službám ako je VOYO, O2TV, HBO GO a samozrejme Netflix,“ hovorí Radim pre Startitup.
zdroj: pixabay.comTy si ten, ktorý upozorňuje pirátov, že spáchali trestný čin. Musíš mať mnohých neprajníkov. Stretol si sa už s nejakými vyhrážkami, či bizarnými situáciami?
„S bizarnými situáciami sa stretávam pomerne často. Ľudia mi posielajú emaily, že som im zmazal nejaké videá a prečo to robím. Vždy ma dokáže pobaviť argument, že predsa platia koncesionárske poplatky, prečo by potom nemohli ich seriály a filmy nahrávať na internet.“
„S vyhrážkami v pravom zmysle slova sa až tak nestretávam. Na pirátskom fóre však je o mne diskusia a rozoberajú tu môj účet na LinkedIn. Ak si dobre pamätám, bola tam aj fotka môjho domu, avšak nepočítam s tým, že to ľudia myslia nejako vážne.“
Radim momentálne pracuje pre klientov, ako je HBO, Česká televízia, Prima, Nova, Falcon a Bohemia AIMP. S tímom pracoval aj pre niektorých iných vlastníkov práv, ale asi najzaujímavejší projekt bol pre ATO – Asociáciu televíznych organizácii – pre ktorú robili robili analýzu tamojšej pirátskej situácie.
Máte na trhu aj nejakú konkurenciu? Alebo úspešne vypĺňate dieru na trhu?
„Na začiatku sme zaznamenali firmu, ktorá sa snažila robiť niečo podobné ako my. Avšak pomerne skoro zmizla a ja som o nej už nepočul. Ako konkurencia by sa dala brať Protipirátska únia, ale tá má pôvodne iný cieľ a je platená za iné veci,“ konštatuje Radim.
Radim by rád so svojou firmou expandoval do zahraničia, ale priznáva, že je to veľmi ťažké. Preto sa radšej snaží, aby s tímom našli nové služby, ideálne také, ktoré u nás nik iný neponúka a takýmto spôsobom by následne firmu rozširovali. Podľa Radima je riešenie problémov či situácii, ktoré nikto iný nerieši, to čo jeho aj firmu Weemaze 2.0 zaujíma najviac.
A čo by Radim odkázal všetkým verným fanúšikom portálu Uložto? „Aby sa pred stiahnutím filmu či seriálu skúsili vždy pozrieť, či sa daný film nedá nájsť na internetu aj legálnou cestou. Možno budú prekvapení, že to zase nie je o toľko drahšie ako platené VIP na Uložto a ešte k tomu je to aj legálne,“ dodáva Radim.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy