Rodinné firmy sú najziskovejšie. Zoznam tých, ktorým sa darí najlepšie na Slovensku, prináša zaujímavé mená
- Rodinné firmy sú podľa najnovších dát na burzách najziskovejšie
- Vo vedení sa striedajú generácia po generácii a presne vedia, kde sú ich silné a slabé stránky
- Na Slovensku máme hneď niekoľko takýchto spoločností, od ktorých si tí v začiatkoch môžu brať príklad
- Rodinné firmy sú podľa najnovších dát na burzách najziskovejšie
- Vo vedení sa striedajú generácia po generácii a presne vedia, kde sú ich silné a slabé stránky
- Na Slovensku máme hneď niekoľko takýchto spoločností, od ktorých si tí v začiatkoch môžu brať príklad
Na burzových trhoch sa podľa rozsiahlej štúdie Credit Suisse najlepšie darí rodinným firmám. Sú ziskovejšie než ostatné spoločnosti, a to z relatívne jednoduchých dôvodov. Ich cieľom je zameriavať sa na dlhodobé (štvrťročné) výsledky, zdroje, s ktorými môžu manipulovať väčšinou nepochádzajú z externých zdrojov a významne investujú do budúcnosti, a teda vývoja a inovácií.
Vedel si o tom, že v zatiaľ čo v Latinskej Amerike a väčšine krajín Ázie takmer polovicu rodinných spoločností vlastní len prvá generácia majiteľov, v Európe a Spojených štátoch amerických sú rodinné firmy omnoho staršie? 30% európskych spoločností vedie už piata generácia alebo sú dokonca ešte staršie.
Podľa entrepreneur.com stojí tzv. family business na štyroch základných pilieroch, a to:
- jednota – rodinné podniky sa rýchlejšie dokážu adaptovať na zmeny trhu kvôli tomu, že svoje rodinné a podnikateľské záujmy stavajú pred vlastnú vidinu zisku a komunikácia je prioritou,
- viac než peniaze – pre firmy, v ktorých svoje podnikateľské schopnosti prejavilo už niekoľko generácií, sú hodnoty postavené inak, než v klasickom „nerodinnom“ podniku,
- plánovanie a jednotná vízia – rodinné firmy pravidelne plánujú a prispôsobujú svoje dlhodobé stratégie trhu,
- príprava pre budúce generácie – za svoj cieľ si dávajú výchovu a vzdelávanie nového CEO, ktorý bude mať rovnaký rebríček hodnôt a presne stanovené ambície.
Prvú desiatku najväčších slovenských rodinných spoločností podľa Forbes dopĺňajú ešte spoločnosti ŽOS Vrútky, ktorú vedie rodina Moricovcov, Agel SK Chrenekovcov, Krajčíkovci a ich 101 Drogerie, slovenský výrobca ferozliatin OFZ na čele s Klocokovcami a poslednou je rodinná firma KJG rodiny Kollárovcov, ktorá sa zameriava na výrobu odkvapov, plechov na striech.
Zaujímavý sú však aj iní hráči slovenského biznis prostredia. Ich tržby síce ročne nepredstavujú stovky miliónov, no tradícia je silná. Je to napríklad výrobca slovenských bicyklov Kenzel, Knižka – Tradičné údeniny spod Tatier, hračky Moy Toy či hotelieri Kičovci z hotela Partizán (viac si o nich prečítaš v našom článku TU). Zabúdať však netreba ani na tradíciu vinárstva (rodina Matyšákovcov si svojim špičkovým vínom v roku 2017 pripísala na svoj účet tržby vo výške viac než 9,3 milióna eur) či začínajú projekty ambicióznych rodín – U Dobrožrúta, Slowlandia alebo Sladký košík.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy