Rozhodla sa stať programátorkou. Dnes v Siemense vyvíja softvér, ktorý chráni životy
- Že ženy a technológie nejdú dokopy? Mladá absolventka Zuzana Kucharíková je dôkazom, že ženy sa v IT rozhodne nestratia. V spoločnosti Siemens pracuje v slovensko-švajčiarskom tíme na vývoji protipožiarnych systémov.
- Že ženy a technológie nejdú dokopy? Mladá absolventka Zuzana Kucharíková je dôkazom, že ženy sa v IT rozhodne nestratia. V spoločnosti Siemens pracuje v slovensko-švajčiarskom tíme na vývoji protipožiarnych systémov.
Len nedávno ukončila štúdium na Fakulte informatiky a informačných technológií STU a už pracuje na významnom projekte v globálne úspešnej spoločnosti. Ako je to možné? Veľmi jednoducho – pracovať v Siemense začala Zuzka už na vysokej škole. Vďaka tomu a vďaka jej šikovnosti vo firme pokračovala aj po získaní inžinierskeho titulu. „V Siemense som začala pracovať na vývoji mobilnej parkovacej aplikácie a po škole som len prešla na inú pozíciu. Teraz pracujem na projekte protipožiarneho systému Sinteso, ktorý je na trhu už 15 rokov,“ uviedla Zuzka.
Žena v IT
Prečo sa vlastne Zuzka rozhodla vydať na kariérnu dráhu programátorky? Rozhodne to nebol jej detský dream job, ale skôr logické rozhodnutie. „Rozhodovala som sa podľa toho, čo ma bavilo v škole, čo bola hlavne matematika, fyzika. Dosť veľký vplyv na mňa mala aj moja mamina, ktorá pracuje ako team leader v Siemense. Vďaka tomu som od začiatku vedela, do čoho idem,“ prezradila Zuzka.
Voľbu IT kariéry rozhodne neľutuje, napriek tomu, že to nie je vždy len oddychové sedenie za počítačom, ale aj mentálne náročná práca. „Človek musí celý deň tvorivo rozmýšľať, čo je konštantná záťaž na mozog. Ja som však veľmi spokojná,“ povedala s úsmevom Zuzka, ktorá si už zvykla aj na to, že je jedinou ženou v celom tíme, pretože podobne to bolo aj na vysokej škole. Prácu v IT odporúča všetkým ženám, ktorým je blízke logické myslenie a chcú mať v kariére istotu dobrého zamestnania.
Práca na medzinárodnom projekte
Projekt Sinteso, na ktorom mladá Slovenka pracuje, je pôvodom švajčiarsky. Aj preto sa pohybuje v medzinárodnom tíme a denne komunikuje v cudzom jazyku. Tím sa zaoberá vývojom systémov na detekciu či hasenie požiaru a Zuzka v ňom zastáva pozíciu softvér developera. Zjednodušene povedané, programuje „tool“ pre servisných technikov. Všetky požiarne zariadenia v budove sú totiž napojené na zbernú stanicu – špeciálny počítač, ktorý zhromažďuje a spracováva informácie o zariadeniach. Ten spolupracuje so softvérom, ktorý vyvíja Zuzka a jej tím.
„Siemens vyvíja viacero typov protipožiarnych zariadení, napríklad klasické Sinteso, ktoré ponúka aj v bezdrôtovej verzii, alebo nasávacie ASD, ktorých detekčná časť môže byť zabudovaná priamo v stene. Sú vhodné do serverovní alebo priestorov, kde sú vysoké estetické požiadavky. Technológie sa však stále menia, a tomu sa musí prispôsobovať aj softvér. Nedávno sme napríklad vyvíjali mobilnú aplikáciu pre revíznych technikov, ktorá im extrémne uľahčí prácu. Stačí, keď sa pripoja na zariadenie, a všetky informácie získajú pár klikmi,“ vysvetlila Slovenka.
Spoločnosť aktuálne patrí medzi troch najväčších dodávateľov takýchto požiarnych systémov na svete. Medzi najzaujímavejších odberateľov patria napríklad Pieskovcové jaskyne v Kaltbachu v Lucerne, v ktorých skladujú syry a používajú tu až 200 detektorov na 156-tisíc kusov syra. Ďalšími je hrad v Nemecku, továreň Mercedes Benz v Turecku či Royal Library v Kodani. „Výhodou nášho systému je vysoká konfigurovateľnosť. Používa sa totiž vo všetkých častiach sveta a každá krajina má iné normy, preto musí byť systém ľahko prispôsobiteľný,“ dodala Zuzka.
Prečo pracovať v korporácii?
Nie je tajomstvom, že mladí dnes uprednostňujú prácu v mladých firmách a startupoch či túžia po freelancingu. V skutočnosti má však práca v korporácii množstvo výhod, ktoré si človek uvedomí až vtedy, keď si vyskúša oboje. Pre Zuzku je práca vo veľkej nadnárodnej firme s mnohoročnými skúsenosťami jednoznačne pozitívnou skúsenosťou. Okolo seba má mnoho skúsenejších ľudí, od ktorých sa môže učiť. Siemens tiež dbá na to, aby sa jeho zamestnanci vzdelávali aj formou rôznych kurzov a školení.
„Na práci v Siemense milujem aj možnosť cestovania. Na konci novembra idem napríklad na tréning do Švajčiarska. Taktiež mám možnosť zúčastniť sa jazykových kurzov angličtiny či nemčiny,“ priznala mladá programátorka, ktorá mladým jednoznačne odporúča vyskúšať si prácu v podobnej firme, a to už počas štúdia. „Vysoká škola len málokedy ponúka prácu na projektoch takého rozsahu ako v praxi. Nielen, čo sa týka veľkosti, ale aj zamerania projektu. Určite preto odporúčam skúsiť pracovať už popri škole, firmy ponúkajú množstvo part time-ov,“ uviedla Zuzka.
Práve takto je jednoducho možné prepojiť vzdelávanie s praxou, stačí len trocha chcieť. Zároveň si študent hneď vyskúša, čo konkrétne ho baví a na čo sa má prípadne ďalej špecializovať. Kým Zuzka začala s pomerne atraktívnymi webovými aplikáciami, neskôr zistila, že ju to nebaví, a oveľa viac sa našla v protipožiarnych systémoch. „Je to uspokojujúci pocit vedeť, že robím niečo, čo pomáha chrániť ľudské životy,“ dodala. :)
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Siemens.