Slováci ako prví na svete zostrojili jedinečný e-bike, vytlačený na špeciálnej 3D tlačiarni

  • Slovenská pobočka najväčšej svetovej automobilky Volkswagen predstavila v celosvetovej premiére unikátny horský bicykel, ktorého rám vznikol vďaka špeciálnej 3D tlačiarni. Ide o Teslu medzi bicyklami, ktorú ti vyrobia na mieru.
ebike
kinazo.com
  • Slovenská pobočka najväčšej svetovej automobilky Volkswagen predstavila v celosvetovej premiére unikátny horský bicykel, ktorého rám vznikol vďaka špeciálnej 3D tlačiarni. Ide o Teslu medzi bicyklami, ktorú ti vyrobia na mieru.

Aj keď je na prvom mieste pre Volkswagen automobilový priemysel, spoločnosť sa rozhodla podporiť zaujímavú ideu inovatívnej dizajnérskej firmy Kinazo Design. Tej poskytla špeciálnu 3D tlačiareň pre ich limitovanú produkciu celoodpruženého e-biku, aký doposiaľ nemá obdobu.

Práve v stupavskom závode neďaleko Bratislavy dokážu ako v jednom z mála miest na svete, vytlačiť kovový predmet vo veľkosti až 80x40x50 cm. Na tlač používajú jedinečný hliníkový prášok spolu s metódou SLM (Selective Laser Melting), čo je technológia 3D tlače, pri ktorej sa využíva natavovanie kovového prášku laserom.

Hlavnou výhodou tohto spôsobu výroby je flexibilita pri úpravách tvaru, ktorá v prípade rámu pre horský bicykel poskytuje maximálnu možnosť personalizovania, čo sa týka tvarov, veľkosti, no najmä geometrie.

Práve tieto možnosti zaujali tím v Kinazo Design, ktorým je cyklistika naozaj blízka. Už pár rokov totiž spolupracujú aj s najväčším slovenským výrobcom bicyklov firmou Kellys.

Najnovším produktom firmy Kinazo Design je celoodpružený enduro e-bike, ktorý má hneď niekoľko unikátnych vlastností. Medzi ne patrí najmä špecifický dizajn ako aj úplná absencia zvárania pri výrobe rámu. Jeho vývoj prebiehal niekoľko rokov. Predsa len, vyrobiť rám bicykla v 3D tlačiarni nie je jednoduchou záležitosťou. Požiadavky vývojárov z Kinazo Design pritom dokázalo 3D tlačiarenské centrum Volkswagen Slovakia upokojiť ako jediné v Európe. Vďaka spolupráci oboch subjektov tak vznikla konštrukcia e-biku ako jeden kus a nie ako samostatné diely.

„Z výrobného procesu tak zmizlo zváranie, na druhej strane sme však museli optimalizovať produkciu 3D tlače. Podarilo sa nám zdvojnásobiť rýchlosť tlače a znížiť tak výrobné náklady. Každý e-bike teraz môžeme vyrobiť individuálne na mieru cyklistu,“ povedal Patrik Paul z Kinazo Design.

Tlač jedného e-biku momentálne trvá približne 1 týždeň a naraz sa dajú vytlačiť 4 rámy. Aktuálne existujú 2 funkčné prototypy a v októbri by sa mala spustiť prvá výrobná séria.

Cena tohto e-biku sa pohybuje na úrovni 20-tisíc eur. Aj keď by si väčšina z nás dokázala za túto čiastku kúpiť auto na úrovni, svojich zákazníkov si bicykel postavený na pohone Brose určite nájde. Tí, ktorí nemajú v pláne do dvojkolesového eko-biku investovať pár tisíc, si budú musieť pár rokov počkať, kým sa 3D tlač stane celkom bežnou záležitosťou.

Viac informácií o revolučnom e-biku nájdeš TU.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá