Slovenka na Srí Lanke rozbehla značku originálnych ruksakov, ktoré pomáhajú
- Spojenie Ázie a módy zvyčajne prináša negatívne konotácie, no Lucia Menclová je dôkazom, že sa to dá aj inak
- Na Srí Lanke rozbehla etickú značku ručne šitých ruksakov, ktorými dáva slušnú prácu miestnym obyvateľom
- Zároveň aj na Slovensko prináša krásne posolstvo o tom, že je dôležité vedieť, ako naše oblečenie vzniká
- Spojenie Ázie a módy zvyčajne prináša negatívne konotácie, no Lucia Menclová je dôkazom, že sa to dá aj inak
- Na Srí Lanke rozbehla etickú značku ručne šitých ruksakov, ktorými dáva slušnú prácu miestnym obyvateľom
- Zároveň aj na Slovensko prináša krásne posolstvo o tom, že je dôležité vedieť, ako naše oblečenie vzniká
Ahoj, Lucka. Mohla by si sa nám prosím krátko predstaviť?
Som obyčajná baba zo Slovenska, ktorá sa rozhodla robiť v živote veci, ktoré ju bavia, napĺňajú a robia šťastnou. Okrem iného som vyštudovala marketingovú komunikáciu, milujem cestovanie, hudbu, módu, divadlo, fotenie, mačky a najnovšie aj surf. Považujem sa za kreatívny typ človeka, stále musím niečo vymýšľať a ako by moja mama povedala, neobsedím na zadku. Neznášam stereotyp a naopak vyhľadávam dobrodružstvo a nepoznané.
Viem, že veľa cestuješ a aj teraz si na cestách. Kde presne sa nachádzaš?
Momentálne ti odpovedám z východu Srí Lanky, konkrétne z Arugam Bay, kde som na surf tripe. Na Srí Lanku ma zavialo prvý krát pred dvoma rokmi a odvtedy mi táto krajina prirástla k srdcu. Mala som tu možnosť pracovať v menšej digitálnej marketingovej agentúre, rozbiehať hostel, prevádzkovať guesthouse, podieľať sa na viacerých dobrovoľníckych akciách a už dlhšiu dobu ma napĺňa práca na mojom novom projekte VINITHA bags.
Žiješ teda momentálne na Srí Lanke alebo je to len dočasné?
Posledný rok aj pár mesiacov som strávila nepretržite v Ázii, z toho rok na Srí Lanke. Plánujem samozrejme prísť aj na Slovensko, pozrieť rodinu a priateľov, predpokladám teraz v lete. Zimu by som opäť rada strávila asi v trópoch. Ja som taký zimomrivý typ, ktorému vyhovuje teplo, tropická klíma a celoročné leto :-) Taktiež mám rada oceán, pláž, surf – to u nás žiaľ nemáme, treba za tým teda vycestovať. Srí Lanka je krajina, kam sa mienim určite vracať. Každý, kto niekedy žil v Ázii, mi dá určite za pravdu, že tu sa žije nejakým zázrakom pomalšie a človek prehodnotí svoj rebríček priorít. Tešiť sa z maličkostí a byť vďačná za každý (aj nevydarený) deň som sa naučila práve tu. Nie je dôležité, kde si bol, ale čo si sa tam naučil. Pre mňa bola práve Srí Lanke veľká škola života.
Poďme však k tomu najdôležitejšiemu. Ako vznikla tvoja krásna značka s ešte krajšou myšlienkou?
Tak to je asi dlhá story. :) Vinithu som si vysnívala po mojom návrate zo stáže na Srí Lanke. Snúbi sa v nej moja láska k cestovaniu, móde, mojej srílanskej hosťujúcej mame Vinithe, po ktorej je značka pomenovaná a k tomuto čarovnému ostrovu. Preniknúť do miestnej kultúry sa mi podarilo aj vďaka možnosti bývať u miestnej rodiny. Žiť ich každodenný život, zdieľať s nimi všetky radosti aj starosti bolo pre mňa obohacujúcim zážitkom. Naučila som sa veľa o ich kultúre, zvykoch a tradíciách a takisto aj nejaké tie základy miestneho jazyka, sinhálčiny.
Vinitha a jej rodina mi boli viac ako len hosťujúcou rodinou. Vinitha má vášeň pre šitie a v minulosti dlhé roky pracovala v textilnej fabrike. Neskôr sa už ako žena v domácnosti snažila šitím si privyrobiť, ako sa len dá. Keď sa mi však zdôverila, koľko za hodiny ručnej práce dostane zaplatené, zostala som sklamaná. Veľmi som chcela Vinithe pomôcť. Po roku som sa vrátila na Srí Lanku a rozhodla som sa nápady, ktoré som dlho nosila v hlave, zrealizovať. Založila som značku VINITHA s cieľom podporiť miestnych ľudí a dať im možnosť realizácie za férovú odmenu.
Prečo práve ruksaky?
Jeden taký podobný batoh som si kúpila niekde na trhu na Srí Lanke viac ako dva roky dozadu. Sprevádzal ma na cestách po Ázii a následne som ho s obľubou všade nosila aj doma na Slovensku. Dostávala som naň samé pozitívne ohlasy a všetky kamarátky sa ma pýtali, kde som taký batoh kúpila a že by aj ony chceli taký. Napadlo mi, že ušijem batohy pre kamarátky, keď sa niekedy vrátim na Srí Lanku. Neskôr sa stali práve ruksaky nosným produktom značky VINITHA.
Prečo si ich nechávaš šiť na Srí Lanke a nie na Slovensku?
Aj keď sa myšlienka založenia značky zrodila dodatočne na Slovensku, práve môj pobyt na Srí Lanke ma inšpiroval k jej založeniu. Srí Lanka je ako môj druhý domov, mám tu priateľov, cítim sa tu vždy vítaná a mnoho ľudí mi pomohlo, pohostinnosť a dobrosrdečnosť miestnych ľudí nemá konca. Na Srí Lanke je mnoho žien ako moja hosťujúca “mama” Vinitha, ktoré sú ženami v domácnosti alebo sú na dôchodku, sú zručné a ovládajú krajčírske remeslo. Práve šitím VINITHA ruksakov si majú možnosť privyrobiť do rodinného rozpočtu, ktorý je často nepostačujúci.
Na Srí Lanke sú textilný priemysel a krajčírstvo veľmi rozšírené, mnoho ľudí vlastní šijací stroj alebo malú dielničku. VINITHA ruksaky sa šijú zväčša práve doma, a to za férových pracovných podmienok a za férovú plácu. Mojich pár krajčírok poznám osobne, poznám ich rodiny aj ich životný štandard. Mimo pracovný vzťah sme aj dobrými priateľkami. Rada podporím miestnu komunitu šikovných ľudí a zároveň všetok materiál, ako látky, podšívka a ďalšie sú tiež zo Srí Lanky. Niektoré látky by ste v našich končinách hľadali ťažko.
Nie je táto krajina v očiach ľudí spojená práve s neetickou módou? Nebojíš sa tohto negatívneho spojenia?
Nebojím. Od začiatku sa snažím všetko robiť poctivo a ruksaky sú naozaj šité s láskou miestnymi ženami, ktoré túto prácu robia rady, baví ich a učia sa novým veciam. Stíhajú si medzičasom navariť, upratať, vypiť šálku čaju či stráviť čas s rodinou. Bolo by oveľa jednoduchšie prísť do nejakej miestnej fabriky, zadať objednávku a hotovo. V tomto prípade by som však nemala možnosť kontroly nad výrobou a v procese by sa zrazu objavilo viac medzičlánkov, čo v praxi znamená, že odmena krajčírky by bola ukrátená o odmenu pre majiteľa fabriky, supervízora a tak ďalej.
To však nie je idea mojej značky a cesta, ktorou by som sa chcela uberať. Myšlienkou je priamo podporiť lokálnych ľudí a ich rodiny. Samozrejme, že cena práce je nižšia ako u nás, avšak, ak vynecháme spomínané medzičlánky, môžem si dovoliť odmeniť krajčírky dostatočne a férovo za ich prácu. Ich spokojnosť a kvalita produkcie je u mňa na prvom mieste. Záleží mi na tom, kto ruksaky šije a za akých podmienok. VINITHA ruksaky sú preto šité eticky a od začiatku sa snažím tento fakt aj transparentne komunikovať.
Z akých materiálov sú tašky vyrábané? Používate aj recyklované materiály?
Ruksaky a aktuálne aj peňaženky a malé tašky do ruky sú šité z rôznych materiálov. Na začiatku bol brokát rôznych farieb a unikátnych vzorov, z ktorého sa šijú napríklad aj svadobné sárí (tradičný srílanský odev). K nemu sa postupne pridali ďalšie materiály, ktoré mi „cvrnkli“ do nosa. Je to napríklad filc, začínam tiež s ručne tkanými materiálmi, niektoré ruksaky sú šité z látok určených na záclony či poťahy. Jednofarebné ruksaky sú väčšinou v kombinácii s farebnou stuhou, či už bavlnenou alebo okrasnou, dozdobenou výšivkou, kamienkami alebo perličkami.
Zakladám si na výbere kvalitných materiálov a samozrejme aj na kvalite šitia. Veľa textilu a vecí, ktoré pochádzajú práve z Ázie, je šitých rýchlo a nekvalitne, držiac sa hesla – vyrobiť čo najviac za čo najmenej času. Aj tu na Srí Lanke sú zvyknutí šiť rýchlo, prihliadajúc na kvantitu, nie kvalitu. Trvalo mi preto dlho nájsť spoľahlivé krajčírky, ktoré pochopili, že menej je niekedy viac a že za poctivú, pomaly a kvalitne odvedenú prácu dostanú rovnakú, alebo ešte vyššiu odmenu.
Materiály, z ktorých šijeme, momentálne recyklované nie sú. Snažíme sa však upcyklovať čo sa dá, neprodukovať žiaden odpad a všetok materiál zužitkovať, preto zo zvyškov látok šijeme práve malé peňaženky. Výplň do peňaženiek a malých tašiek je tiež zo zvyškov materiálov z fabrík, ktoré sa ich zbavili. Aspoň týmto spôsobom sa usilujeme neprispievať k zbytočnému plytvaniu a k produkovaniu textilného odpadu. V budúcnosti by som určite rada urobila aj “upcycling” kolekciu ruksakov. Recyklácia z hľadiska materiálov a otázky udržateľnosti má samozrejme zmysel, avšak treba sa zamerať aj na zníženie konzumu. VINITHA ruksaky nevnímam ako sezónnu záležitosť, stačí si vybrať ten svoj obľúbený a nosiť ho, až kým sa “nezoderie”. :)
Aké je posolstvo značky, čo chceš priniesť do sveta módy?
VINITHA bags je projekt, ktorý vznikol z nadšenia. Byť kreatívny a zároveň niekomu popritom pomáhať je super. V obchode s látkami som vždy ako Alica v krajine zázrakov a viem tam stráviť celé hodiny. Vyberať látky na nové ruksaky, kombinovať, tvoriť a vymýšľať ma skrátka neskutočne baví. VINITHA bags považujem za projekt, ktorý je nielen biznisom, ale má aj hlbší zmysel a pridanú hodnotu. Možno to vyznie ako cliché, ale verím, že ľudia si uvedomujú, že si nekupujú len trendy a praktický módny doplnok, ale aj dobrý pocit. Dobrý pocit z toho, že podporili lokálnu produkciu a nie masovú výrobu a že za tým kúskom látky nie je len stroj, ale láskavá práca živých rúk.
Moju krajčírku Chandriku napríklad úplne fascinuje, že ňou šité ruksaky putujú do Európy a preto si dáva veľmi záležať na každom jednom ruksaku, ktorý šije. Aj z tohto článku sa bude určite veľmi tešiť, keď jej ukážem, že je v ňom aj jej fotka. Rovnako, ako mi záleží na tom, kto ruksaky šije, záleží mi aj na tom, aby moje krajčírky vedeli, pre koho to všetko šijú, kto sú naši zákazníci a ako sa im ruksaky páčia. Všetky pozitívne ohlasy, ktoré dostávam na našu prácu, im vždy interpretujem a je to pre nich veľmi motivujúce. Posolstvom je ukázať, že aj v dnešnej dobe sa to dá inak. Robím to tak, ako to cítim, a verím, že môj projekt má zmysel.
Bolo rozbehnutie značky, ak berieme do úvahy napríklad prvotné náklady a marketing, náročné?
A že či! Značku stále rozbieham a áno, je to náročné, keďže mám v podstate všetko na starosti ja. Rada by som samozrejme čo najviac vecí v budúcnosti zautomatizovala. Úplné začiatky boli však veľmi “zaujímavé”. Rozbiehať značku a zháňať všetky potrebné materiály v cudzej krajine, bolo samozrejme na dlhé lakte. Dala som si to ako taký osobný challenge a som rada, že sa mi to podarilo dotiahnuť až do podoby, v akej to momentálne je. Taktiež, keďže sme na Srí Lanke, tu má všetko čas. S tým som samozrejme rátala, ale niekedy veci, ktoré u nás berieme ako automatické, tu jednoducho nefungujú tak, ako by sme si predstavovali. Nájsť kvalitných a hlavne spoľahlivých krajčírov s dlhodobou perspektívou spolupráce tiež dalo zabrať. Jazyková bariéra tiež často zohrala rolu – vysvetľovať niekomu s takmer nulovou znalosťou angličtiny moju predstavu o VINITHA ruksaku a čakať, že všetko pochopí na prvýkrát a bude to bezchybné, by bolo naivné.
Tieto a iné prekážky sa mi však úspešne podarilo prekonať, za čo som veľmi rada. Prvé ruksaky šila moja hosťujúca srílanská “mama” Vinitha, kvôli pretrvávajúcim zdravotným problémom žiaľ musela túto činnosť prerušiť. Jedny z prvých ruksakov šil aj jeden veľmi šikovný pán, ktorý okrem iného pracoval ako zdravotná sestrička v nemocnici. Krajčírske remeslo mal v rodine, jeho starý otec vlastnil krajčírsku dielňu, avšak po zásahu tsunami v roku 2004 sa po nej zľahla zem. Rodina nemala peniaze na znovuobnovenie prevádzky.
Prezraď nám ešte na záver, aké máš s VINITHA bags plány, čo by si chcela dosiahnuť?
Chcela by som pokračovať v šití kvalitných ruksakov, peňaženiek a tašiek pre ľudí, ktorým záleží na tom, kto a za akých podmienok ich vyrobil. Časom rozšíriť portfólio o nové zaujímavé produkty a nájsť pravidelných a spoľahlivých odberateľov medzi internetovými či kamennými obchodmi, prípadne sa zúčastňovať na predajných marketoch a podobne. Zapojiť čo najviac šikovných rúk na Srí Lanke do projektu a vidieť ľudí nosiť “moje ruksaky” a tak podporovať a šíriť posolstvo o etickej a udržateľnej móde, to by bolo asi najväčšie zadosťučinenie. Sny si treba plniť a bol by hriech sa o to aspoň nepokúsiť.
Veľmi ma poteší, keď budete príbeh mojej značky sledovať aj na Facebooku či Instagrame. Ruksaky si môžete zakúpiť priamo cez náš Facebook zaslaním správy, prípadne na Sashe. E-shop plánujeme už čoskoro. :)
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory