Slovenský startup zbrojí proti rakovine, chce pomôcť s včasnou diagnostikou

  • O tom, že na Slovensku sa robí svetová veda, sa presviedčame neustále
  • K ďalším úspechom našich vedcov pribudol takzvaný „vedecký Oscar“
  • Získal ho jeden zo zakladateľov startupu, ktorý sa snaží pomôcť pri diagnostikovaní rakoviny
blue_final
Glycanostics
  • O tom, že na Slovensku sa robí svetová veda, sa presviedčame neustále
  • K ďalším úspechom našich vedcov pribudol takzvaný „vedecký Oscar“
  • Získal ho jeden zo zakladateľov startupu, ktorý sa snaží pomôcť pri diagnostikovaní rakoviny

Zdravie máš len jedno, táto ľudová múdrosť platí aj v súčasnej dobe aj napriek tomu, že mnohí z nás si to neuvedomujú. S obľubou si tiež namýšľame, že nám sa nič stať nemôže a keď sa to náhodou stane, tak nie sme na to pripravení. Jedným z najväčších strašiakov je rakovina. Avšak, včasné objavenie rakoviny a následne jej rýchle liečenie, exponenciálne zvyšuje vaše šance na prežitie. So včasnou diagnostikou chce pomôcť aj slovenský startup Glycanostics.

Diagnostika rakoviny – včasná diagnóza je kľúčová

Cieľom Glycanostics je vytvoriť presné, dostupné a neinvazívne testy na základe glykánov, ktoré by pomohli diagnostikovať rakovinu v jej ranných štádiách. To by mohlo zachrániť život tisíckam ľudí a zároveň zabrániť zbytočnej liečbe. Diagnostikovanie rakoviny by prebiehalo na základe analýzy zmien glykánov, na povrchu špecifických proteínov ako je prostatický špecifický antigen (PSA) neinvazívnou metódou, teda priamo v ľudskom sére. Takto sa dajú využiť molekulárne zmeny v proteínoch ako je PSA na diagnostikovanie rakoviny. Tieto testy sú navrhované spôsobom, ktorý by pomohol lekárom presnejšie sa rozhodnúť či je nutné vykonať biopsiu. Alebo ak biopsia už prebehla či je nutné pacienta ešte dodatočne vyšetriť.

Pri biopsii sa prehliadne až 30 percent prípadov rakoviny prostaty. Rakovina prostaty je liečitelná, ale kľúčom je včasná diagnóza. Podľa štatistiky, ktorú uvádza Glycanostics, jednému z ôsmich mužov bude diagnostikovaná rakovina prostaty a na chorobu umiera každý rok 366-tisíc mužov. Preto netreba svoje zdravie podceňovať a chodiť na pravidelné vyšetrenia.

Za startupom stojí slovenská vedecká špička

Startup založila špička slovenskej vedeckej obce – Ján Tkáč a Tomáš Bertók. Doktor Tkáč má viac ako dvadsať rokov skúseností s prácou v biotechnologickom odvetví na tých najprestížnejších svetových univerzitách. Pôsobil na univerzite v Linköpingu, na prestížnej univerzite v Lunde a tri roky strávil aj na britskom Oxforde. Je nositeľom viacerých vedeckých cien, vrátane slovenský vedec roka 2015. Taktiež získal niekoľko grantov od známych nadácií a fondov ako napríklad grant Katarského národného výskumného fondu či grant MSCA.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Youtube kanál Zet Radio

Doktor Bertok je študentskou osobnosťou roka 2014 a zároveň aj nositeľom ceny prezidenta Slovenskej republiky a taktiež získal cenu Mladá osobnosť vedy 2016. Ako to v akademickej obci chodí, má za sebou aj mnoho publikácií.


Čo sa týka grantov, tak ani teraz nepoľavujú. Doktorovi Tkáčovi sa podarilo získať takzvaného „vedeckého Oscara“Európska výskumná rada, známa pod skratkou ERC (European Research Council ), schválila a odporučila na financovanie jeho projekt v oblasti diagnostiky rakoviny prostaty inovatívnymi metódami. Nikomu inému sa zatiaľ takýto úspech na Slovensku nepodaril. Dúfajme, že to však nebude jediný takýto úspech z našich končín a svetové vedecké autority sa budú o našich vedcov zaujímať viac.

Testy pre lekárov, ale aj na doma

Glycanostics má v pláne vyvinúť štyri produkty. Dva sú určené pre účely odborníkov a dva pre domáce použitie. Diagnostické „kity“ pre lekárov a aj pre domáce použitie pomáhajú diagnostikovať rakovinu prsníka a prostaty. Prostate Cancer DX kit by mal pomôcť diagnostikovať medicínskym pracovníkom na onkologických pracoviskách, či má pacient podstúpiť biopsiu na potvrdenie podozrenia na rakovinu prostaty. Breast Cancer DX kit je určený na diagnostikovanie ranného štádia rakoviny prsníka. Ten meria zmeny obsahu uhľohydrátov špecifických proteínov priamo v krvi.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Glycanostics

„Domáce testy si predstavte ako tehotenské testy. Ak je podozrenie na ochorenie, budú tam dva pásiky, ak nie je žiadne podozrenie, bude tam len jeden kontrolný pásik. Výsledok by ste vedeli za pár minút,“ pre noviny.sk hovorí J. Tkáč.

Obaja vedci predpokladajú, že testovacie kity by mohli uviesť na trh v roku 2021.

 

Zdroj: Noviny.sk, Glycanostics, SAV

Najnovšie videá

Trendové videá