Startitup osobnosť roka 2017: Matej Michalko a Matej Boďa rozbehli digitálnu revolúciu

  • Za dva roky vybudovali globálnu spoločnosť s pobočkami v troch krajinách
  • Stoja za decentralizovanou distribučnou platformou založenou na blockchaine
  • Ich cieľom je úplne zmeniť spôsob, akým dnes funguje digitálny a zábavný biznis
decent-osobnost-roka-2017
Decent
  • Za dva roky vybudovali globálnu spoločnosť s pobočkami v troch krajinách
  • Stoja za decentralizovanou distribučnou platformou založenou na blockchaine
  • Ich cieľom je úplne zmeniť spôsob, akým dnes funguje digitálny a zábavný biznis

Okolo kryptomien dnes nie je hype len náhodou, technológie založené na blockchaine pomaly menia svet. Svoje o tom vie spoločnosť DECENT, za ktorou stoja dvaja Slováci, Matej Michalko a Matej Boďa. Startitup ich prvýkrát stretol v roku 2014, keď ešte len rozbiehali svoj miliónový nápad a kryptomeny ešte neboli také „hot“ ako dnes. 

To, čo sa chalanom za dva roky podarilo, je neuveriteľné. Svoj nápad predstavili len v januári 2016 a už o pár mesiacov vybrali v prvom ICO investície vo výške 5 881 Bitcoinov. Dnes už majú približne 60 zamestnancov a pobočky v Bratislave, Šanghaji a New Yorku. Biznisový potenciál ich nápadu už vlani ocenili v súťaži Central European Startup Awards, kde získal hneď dve ceny – Startup of the year a Best Newcomer. Úspešný bol aj na Startup Awards, kde zaujal ako najrýchlejšie rastúca tech spoločnosť a odniesol si ocenenie Challenger Award.

Aj preto sú pre nás títo podnikatelia jednoznačne osobnosťami roka 2017. „Je to pre nás veľkou cťou a nesmierne nás tento úspech teší. Za seba by som chcel touto cestou poďakovať celému tímu za to, že sme to dotiahli až sem,“ reagoval CEO Matej Michalko. Robiť globálny biznis podľa neho znamená hlavne veľa cestovania. „Na Slovensku trávim približne 100 dní v roku. Zvyšok času som v našom čínskom office v Šanghaji, na konferenciách či biznis meetingoch s obchodnými partnermi na väčšine kontinentov,“ dodal Matej.

A v čom je ich projekt taký prelomový? Prináša revolúciu v digitálnom biznise, a to prostredníctvom vlastnej adaptácie blockchainovej technológie. Vyvinuli aplikáciu DECENT GO, ktorá na pohľad funguje podobne ako napríklad Google Play, ibaže na pozadí beží blockchain a transakcie prebiehajú výhradne v digitálnom tokene DTC. Platforma venuje vysokú pozornosť bezpečnosti, ktorú zaručuje šifrovací systém a zaznamenanie transakcií v nezmeniteľnej pamäťovej jednotke.

Platformizácia mediálneho obsahu spoločnosťami, ako sú Netflix, Spotify či Amazon, je dnes z pohľadu používateľov vnímaná pomerne inovatívne. Pre autorov je však nevýhodná, často až likvidačná. Práve to sa snaží DECENT zmeniť a ponúknuť tvorcom väčšiu slobodu a kontrolu nad príjmami aj samotným obsahom. Ako? Decentralizuje systém a eliminuje medzičlánky v publikovaní obsahu. Tým vzniká priestor pre zmenu cenotvorby a zostávajú len strany, ktoré majú skutočnú pridanú hodnotu. Nechcú však byť konkurenciou pre veľkých hráčov.

„Práve naopak, blockchain technológia môže týmto spoločnostiam poskytnúť nové možnosti distribúcie obsahu. Chceme zlepšiť podmienky pre obe strany – ako majiteľov contentu, tak aj pre konzumentov,“ vysvetlil Matej. DECENT aktuálne rokuje o partnerstve s filmovými spoločnosťami v USA a už dnes spolupracuje s distribučnou spoločnosťou pre mobilné aplikácie a hry Dragonfly.

„Pracujeme spolu na vývoji novej a úplne integrovanej hernej platformy na našej blockchain technológii, na ktorú čaká viac než 100 miliónov aktívnych používateľov,“ prezradil Matej. Už teraz je jasné, že od tejto spoločnosti môžeme čakať veľké veci a v tomto biznise rozhodne zamieša karty. Držíme chalanom v ich revolúcii palce!

Najnovšie videá

Trendové videá