Startitup vyberá TOP 5 podnikateľských nápadov roku 2017, ktoré zaujali Slovensko

  • Na Slovensku neustále vznikajú nové ambiciózne projekty a biznisy
  • Dokazujú, že skvelé veci môžu vznikať kdekoľvek a netreba sa držať pri zemi
  • Toto je päťka podnikateľských nápadov, ktoré v roku 2017 zaujali Slovensko najviac
siu-projekty-naj-2017-2
Facebook (edited)
  • Na Slovensku neustále vznikajú nové ambiciózne projekty a biznisy
  • Dokazujú, že skvelé veci môžu vznikať kdekoľvek a netreba sa držať pri zemi
  • Toto je päťka podnikateľských nápadov, ktoré v roku 2017 zaujali Slovensko najviac

Neseda

Sedavý životný štýl je jedným z postrachov súčasnej generácie, spôsobuje zvýšené riziko obezity, rakoviny či cukrovky. Svoje zdravie sme obetovali pre zvýšený komfort a zabúdame, aký esenciálny je pohyb pre náš život. Práve Slováci Vlado Zlatoš a Mišo Truban sa proti tomu rozhodli bojovať inteligentnou stoličkou. Tá um

ožňuje striedať rôzne polohy dynamického „nesedenia“ a zároveň má unikátny funkčný dizajn navrhnutý štúdiom Werkemotion. V ďalšej verzii stoličky chcú pridať senzor, ktorý bude monitorovať, ako dlho na stoličke sedíš. Chalani týmto premakaným vynálezom zaujali verejnosť a dostali sa aj do finále Startup Awards 2017. Prvé stoličky už majú svojich majiteľov a my veríme, že o tomto nápade budeme ešte veľa počuť aj vďaka inšpiratívnemu CEO Mišovi Duchoňovi.

Decent

Blockchain a kryptomeny aktuálne hýbu svetom biznisu. Pôvodom slovenská spoločnosť Decent začala pracovať na revolučnej platforme na zdieľanie mediálneho obsahu s využitím blockchain technológie ešte skôr, než prišiel celý ten hype. Za nápadom stoja dvaja Slováci Matej Michalko a Matej Boda, ktorý chcú Decentom konkurovať veľkým hráčom na mediálnom a zábavnom trhu, ako sú Amazon, Netflix či Spotify.

Autorom obsahu sľubujú rýchlejšie a transaprentnejšie zárobky bez sponzorovania tretích strán, rovnako aj vyššiu bezpečnosť vďaka šifrovaniu. Biznisový potenciál ich nápadu už vlani ocenili v súťaži Central European Startup Awards, kde získal hneď dve ocenenia –Startup of the year a Best Newcomer. Úspešný bol aj na Startup Awards, kde si odniesol ocenenie v kategórii Challenger Award a zaujal ako najrýchlejšie rastúca tech spoločnosť.

Bethereum

Nová revolúcia stávkovania je tu a neprekvapí, že je prepojená s kryptomenami. Startup Bethereum vytvoril spoločenskú platformu pre športové stávkovanie, ktoré neprebieha klasicky prostredníctvom peňazí, ale pomocou špeciálneho Bether tokenu, založenom na kryptomene Ethereum. Stávkovanie funguje na báze mobilnej aplikácie a využíva progresívnu technológiu blockchainu.

Jej prínosom  je najmä rýchlosť, bezpečnosť a transparentnosť, rovnako ako fakt, že nikto nemôže ovplyvniť výsledok zápasu alebo manipulovať s peniazmi stávkarov. Ľudia milujú hazard, tak prečo ho nespraviť pokrokovejším a transparentnejším? Bethereum má HQ v Hong Kongu, no za jej založením stoja slovenskí podnikatelia Martin Herman a Peter Gál. Ich dlhodbou víziou je vytvoriť globálny stávkovací token, ktorý by ľudia používali aj na iných stávkovacích platformách na celom svete.

DayByMe

Sociálne siete sa dnes tešia obrovskému vplyvu, na vrchole je Instagram a Facebook. Práve na týchto platformách pracuje extrémne úspešný slovenský projekt DayByMe, ktorý pod sebou združuje účty Dnes nosím, Dnes obúvam a Dnes cestujem a funguje ako akýsi lifestylový denník. Projekt si už získal takmer milión fanúšikov, ktorí podľahli trendu zdieľania svojho života online.

Za nápadom stoja Slováci Daniel Čačala, Kamil Šlosár a Igor Záhradník, ktorí chceli na Slovensko priniesť portál s kvalitným vizuálnym contentom, aký tu dovtedy chýbal. Vďaka fenoménu influencerov DayByMe zaznamenal raketový rast a jeho hviezda, rovnako ako tržby, stále stúpajú. Spolupracuje s vychytenými slovenskými značkami a spoločnosťami a prepája marketing so zábavou, a moderným životným štýlom.

Virtual Medicine

Slováci ovplyvňujú nielen svet technológií, ale napríklad aj medicíny. Medici z Lekárskej fakulty UK inovovali a zatraktívnili štúdium lekárstva, a najmä anatómie, revolučnou aplikáciou Virtual Medicine. Študenti si tak môžu vyskúšať prostredie pitevne „nanečisto“ vo virtuálnej realite, prezrieť si časti ľudského tela v 3D podobe a pripraviť sa tak na skutočnú medicínsku prax. Stačí si nasadiť špeciálne okuliare a ocitneš sa v inej realite, ktorá je vďaka skvelej grafike a technologickému veľmi blízko k realite.

Autorom nápadu je Tomáš Brngál s jeho tímom, ktorí majú šancu posunúť štúdium medicíny obrovským krokom vpred. Slovensko reprezentovali napríklad na Global Entrepreneurship Summite 2017 či Tel Aviv Innovation Festival a dostali sa do finále Startup Awards 2017. Virtuálne učebne už vďaka spolupráci so Samsungom a Svetom zdravia otvorili na stredných zdravotníckych školách v Michalovciach a v Bratislave.

Najnovšie videá

Trendové videá