Stravovacie návyky slovenských detí: Najnovší prieskum ukázal prekvapivé výsledky
- Od roku 2012 došlo k výraznému zníženiu podielu detí, ktoré pijú sladené nápoje
- V jedálničku však deťom chýbajú strukoviny a klesá aj spotreba mlieka a mliečnych výrobkov
- Aj toto prezradili tohtoroční piataci v unikátnom celoslovenskom prieskume organizovaného Potravinárskou komorou Slovenska
- Od roku 2012 došlo k výraznému zníženiu podielu detí, ktoré pijú sladené nápoje
- V jedálničku však deťom chýbajú strukoviny a klesá aj spotreba mlieka a mliečnych výrobkov
- Aj toto prezradili tohtoroční piataci v unikátnom celoslovenskom prieskume organizovaného Potravinárskou komorou Slovenska
Hlavným cieľom internetového kurzu Hravo ži zdravo, pod vedením Potravinárskej komory, bolo naučiť deti princípom zdravého stravovania, správneho pitného režimu a zdravého životného štýlu. Práve vďaka nemu máme jedinečnú možnosť nahliadnuť do správania žiakov a ich rodín na Slovensku.
Tento rok dotazník vyplnilo 3392 žiakov 5. ročníkov základných škôl po celom Slovensku a niektoré zistenia sú naozaj prekvapujúce, v pozitívnom ako aj negatívnom zmysle.
„Potešilo nás, že klesá podiel detí, ktoré konzumujú sladené nápoje. Avšak zarazilo nás, že u piatakov klesá aj spotreba mlieka a mliečnych výrobkov,“ predstavuje výsledky prieskumu Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.
Piataci sa v dotazníku vyjadrovali nielen k nápojom, ale aj k ďalším potravinám, ktoré by mali tvoriť základ ich jedálničku. Najzaujímavejšie zistenia sa týkajú konzumácie ovocia, zeleniny a sladkostí. Dobrou správou je, že až 53 % detí uvádza, že čerstvé ovocie konzumuje každý deň. Bohužiaľ, približne desatina detí nehodlá byť frutariánmi, nakoľko konzumuje čerstvé ovocie len raz týždenne alebo vôbec.
Čerstvá zelenina je na jedálnom lístku v porovnaní s ovocím o niečo menej populárna, viac ako polovica detí však zeleninu konzumuje viac ako 4-krát do týždňa. Z hľadiska vyváženého stravovania je zlou správou nedostatočné zastúpenie strukovín. Tretina detí má jedlá zo strukovín v jedálničku len raz do týždňa, 15 % detí sa vyjadrilo, že strukoviny neje vôbec.
Menej mlieka
Určite pozitívnou správou je, že od roku 2012, kedy bol výskum realizovaný po prvýkrát, došlo k výraznému zníženiu podielu detí, ktoré pijú sladené nápoje každý deň.
Až tretina desaťročných nepije sladené nápoje vôbec alebo len raz týždenne. Naopak negatívnou správou je nízka spotreba mlieka a mliečnych výrobkov. Každodenne konzumuje tento typ potravín len necelých 45 % detí. Približne 13 % detí uvádza, že nekonzumuje mlieko a mliečne výrobky vôbec, alebo len raz do týždňa.
Bohužiaľ, negatívny je aj medziročný trend, hlavne v porovnaní s prvým zrealizovaným meraním v roku 2012. V sledovanom období sa počet detí konzumujúcich mliečne výrobky každodenne zmenšil až o štvrtinu.
V kategórii sladkosti (čokolády, sušienky, zmrzliny, bonbóny) a slané (chipsy, slané tyčinky a oriešky) je možné ako pozitívnu správu brať fakt, že sa nepotvrdilo zvyšovanie deklarovanej spotreby, skôr by sa dalo opatrne hovoriť od roku 2012 o jej veľmi miernom znižovaní. Avšak stále 27 % piatakov konzumuje sladkosti každý deň a taktiež je alarmujúcim údajom, že skoro 23 % detí konzumuje slané výrobky viac ako 4-krát týždenne.