Štefan Hamran môže „opustiť loď“ Demokratov. Má rokovať s viacerými subjektmi
Sygic: Príbeh skvelej slovenskej spoločnosti, ktorá bola označená za svetový fenomén
- Hlavnou misiou Sygicu je bezpečne navigovať všetkých ľudí na Zemi
- Spoločnosť je viac ako na dobrej ceste
- Ich aplikáciu dnes používa už viac ako 200 miliónov užívateľov
- Aké však boli začiatky tejto slovenskej startup ikony?
Sygic
- Hlavnou misiou Sygicu je bezpečne navigovať všetkých ľudí na Zemi
- Spoločnosť je viac ako na dobrej ceste
- Ich aplikáciu dnes používa už viac ako 200 miliónov užívateľov
- Aké však boli začiatky tejto slovenskej startup ikony?
V súvislosti so spoločnosťou Sygic určite treba začať s menom Michal Štencl. Mladý Bratislavčan je spoluzakladateľom a predseda predstavenstva spoločnosti. Medzinárodná stanica BBC ho označila za muža stojaceho za jednou z najúspešnejších aplikácií na svete.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicMichal vyštudoval Ekonomickú univerzitu a absolvoval Stanford Executive Program for Growing companies. Vo svojich 25 rokoch založil spoločnosť Sygic. Sygic Enterprise Solutions dnes poskytuje profesionálne navigačné a lokalizačné riešenia pre viac ako 2000 obchodných partnerov v 115 krajinách sveta. Nachádza sa v rebríčku Fast 50 spoločnosti Deloitte a ako prvá spoločnosť na svete ponúkla navigáciu pre iPhony.
Zobraziť celú galériu (21)zdroj: Sygic
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicAko však vyzerali začiatky spoločnosti, na ktorú môže byť Slovensko právom hrdé? Všetko to začalo záujmom Michala o prvé poćítače, ktoré sa na trhu objavili. Michal mal odjakživa blízko k IT sfére a už ako malý chlapec sa prevažne samoštúdiumom dostal na úroveň, kedy zvládol vytvoriť operačný systém s grafickým rozhraním na spôsob neskoršieho Windowsu 3.1. Mal vtedy sedemnásť rokov.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicKrátko nato vytvoril ďalší operačný systém Qube, ktorý ponúkol spoločnosti Gotive. Tá predávala industriálne „tablety“ pre logistické firmy, ktoré s nimi koordinovali a navigovali svoje kamióny.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: sygicŠtencl následne dostal lukratívnu pracovnú ponuku z amerického Silicon Valley, tú však neprijal a spolu s ľuďmi z firmy Gotive založili spoločnosť Sygic. Keďže Gotive potrebovala navigačný systém pre svoje logistické „tablety“, Štencla postavili pred výzvu či ho dokáže vytvoriť.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: Sygic„Zdalo sa mi to veľmi náročné, ale vyrastal som na tom, že náročné veci sú zaujímavejšie a perspektívnejšie, keďže jednoduché výzvy zvládne ktokoľvek,“ ´vyjadril sa Štencl pre .týždeň.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicOd americkej firmy Navteq sa im podarilo získať licencie na mapy a cesta k úspechu sa mohla začať. No predtým ešte malo prísť zopár prekážok. Sygic sa rozhodol prebojovať aj na trh osobných navigácií. Keď sa im v tom začalo dariť, prišla hospodárska kríza. Líder trhu TomTom v snahe rozpredať preplnené sklady znížil ceny za navigačné zariadenia z 300 eur na 50, čím zlikvidoval trh.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicSygic sa musel vyrovnať s fatálnym prepadom objednávok, no našťastie už vtedy spoločnosť pripravovala softvér pre smartfóny. Krátko na to priniesli vôbec prvú GPS navigáciu v App Store a druhú v Google Play.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicAby dokázali ďalej rásť, museli objaviť niečo, čo na trhu ešte nebolo. Využili, že smartfóny majú grafický čip a priniesli aplikáciu Sygic Aura s trojrozmernými mapami.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicOd prvej verzie aplikácie Sygic GPS Navigation z roku 2009 sme prešli dlhú cestu. V tom čase neexistovalo nič iné ako Sygic – vôbec prvá navigačná aplikácia pre iPhone. Koncom roku 2012 začala naše vtedy ešte malá skupina tvoriť základy niečoho, čo sa malo stať navigačnou aplikáciou novej generácie, s úžasným užívateľským rozhraním, intuitívnejším pre vodičov na celom svete,“ povedal Michal Štencl pre Startitup.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicV IT sa však nedá nič predpokladať viac ako rok dopredu. O tejto poučke sa na vlastnej koži presvedčil aj Michal. Prišla totiž ďalšia rana. Keď začali budovať sieť distribútorov pre smartfónovú aplikáciu, Google oznámil, že prináša navigáciu zadarmo.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicSygic sa opäť musel rýchlo zorientovať a ponúknuť konkurenčnú výhodu. Stavili na offline riešenie, no orientovať sa začala aj na segment navigácií do áut, kde je potenciál pridanej hodnoty v prémiových službách, za ktoré je zákazník ochotný platiť. Napríklad informácie o dopravnej situácii alebo o umiestnení rýchlostných kamier, upozornenia na radenie v pruhoch zložitých križovatiek, informácie o premávke a ďalšie vychytávky.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicSygic sa neustále snaží o diverzifikovanie svojho produktového portfólia. Podarilo sa im spustiť aj Sygic Family tracker, aplikáciu určenú pre rodičov, ktorá má pomôcť monitorovať deti v reálnom čase.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicPredstavili taktiež aplikáciu Job Dispatch, ktorá je určená pre retailerov, aby dokázali jednoducho monitorovať zásielky alebo priamo svojich zamestnancov v teréne. Okrem toho sa Sygic pustil do Automotive odvetvia, kde sa mu podarilo podpísať obchod s Jaguarom, Range Roverom s cieľom prepojiť telefón s palubným počítačom, kde bude aplikácia Sygic prispôsobená svojmu novému rozhraniu.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicSygic láka aj na head up displej pre motorkárov, predinštalovaného priamo v helme. Keďže spoločnosť má vytvorenú vlastnú fičúru HUD (head up displej), kde si ho zo svojho mobilu jednoducho vytvoríš a premietneš na čelné sklo v ktoromkoľvek aute.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: sygicV roku 2015, teda 11 rokov od založenia Sygicu ich navigáciu využívalo už úctyhodných 100 miliónov ludí. O rok neskôr spoločnosť začala s akvizíciou. Sygic kúpil 51 % v brnenskom startupe Tripomatic. Ten umožňoval cestovateľom online plánovanie výletov a vytváranie si cestovného sprievodcu na mieru.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicJeho akvizícia bola logickým krokom v stratégii spoločnosti preniknúť do oblasti cestovania a ponúknuť tak svojim používateľom komplexný servis na každodenných cestách, výletoch a spoznávaní nových miest.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: sygicV lete 2017 navigáciu Sygic používalo už viac ako 200 miliónov jedinečných používateľov na celom svete. V tom istom roku spoločnosť predstavila aj novú funkciu pre prepojené vozidlá, ktorá pomôže vodičom s aplikáciou Sygic Car Navigation nájsť najlacnejšie, najbližšie alebo jednoducho dostupné parkovacie miesto v blízkosti cieľovej destinácie, zaplatiť zaň a nechať sa navigovať až k nemu.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: SygicJe nutné spomenúť, že Sygic sa stal vôbec prvou GPS navigačnou aplikáciou na svete, ktorá spolupracuje s technológiou SYNC AppLink spoločnosti Ford Motor Company. Vozidlá Ford Fiesta spolu s ostatnými vozidlami spoločnosti Ford s podporou technológie SYNC 3 tak umožňujú vodičovi využívať funkcie mobilnej navigácie z telefónu na dotykovom displeji vozidla.
Navigácia Sygic, ktorá je dostupná už v 40-tich svetových jazykoch bola v októbri 2017 uvedená ako aplikácia číslo jedna v kategórii navigácií v obchode s aplikáciami Huawei AppStore. Išlo o významný posun, nakoľko Huawei AppStore zhromažďuje iba tie najlepšie aplikácie na svete, vyžaduje ich pravidelnú aktualizáciu a hodnotenie štyrmi a viac hviezdičkami.
Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: Sygic