Túto päticu pivovarov by si na potulkách Slovenskom rozhodne nemal vynechať
- Ak nevieš odolať pivným špecialitám, nemusíš za nimi cestovať do zahraničia
- Čoraz viac lokálnych pivovarov produkuje výnimočné druhy piva, o akých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo
- Dnes ti prinášame 5 pivovarov, ktoré by si na potulkách našou krásnou krajinou nemal obísť bez povšimnutia
- Ak nevieš odolať pivným špecialitám, nemusíš za nimi cestovať do zahraničia
- Čoraz viac lokálnych pivovarov produkuje výnimočné druhy piva, o akých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo
- Dnes ti prinášame 5 pivovarov, ktoré by si na potulkách našou krásnou krajinou nemal obísť bez povšimnutia
Horúce dni sú tu a s nimi aj chuť vysedávať po večeroch s priateľmi pri dobrom jedle a pití, a najlepšie pod holým nebom. Dnes sme si pre teba pripravili zoznam piatich zaujímavých remeselných pivovarov, ktoré si zamilovali mnohí fanúšikovia tohto zlatého moku. Začíname v Trenčíne.
Lanius
V zime horúce pivné nápoje, štandardne šesť základných druhov, denne dva špeciály a aj fľaškové pivá. To všetko ponúka Trenčiansky pivovar Lanius, kde si môžeš vychutnať množstvo špecialít, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Počas výroby tu do nápojov nepridávajú žiadne umelé arómy či extrakty a vlastné pivo vyrábajú z nemeckého sladu, trenčianskej vody, chmeľu a kvasiniek, ktoré sú od svetových producentov. V rozhovore pre Startitup (ktorý nájdeš TU) sa dozvieš aj to, že hostia si tu môžu byť istí, že dostanú nápoj s veľkým obsahom minerálov, vitamínov a probiotických látok, ktorý nielen dobre chutí, ale je aj blahodárny pre zdravie.
Shenk
Ak sa ti zachcelo experimentovať, treba zájsť do nášho hlavného mesta a hľadať Shenk. Malý rodinný pivovar varí nielen z vody, jačmenného sladu a chmeľu, ale aj z pšenice, ryže, kukurice či raže a za kvalitou stoja poctivé suroviny a vlastné recepty. V špeciálnej ponuke nájdeš napríklad také pochúťky, ako ryžový ležiak s jasmínovým čajom, kyslé borievkové ražné pivo, ovocný ležiak s muštom z hrozienkového výberu a aj pivo s rozmačkanými bobuľami.
JAMA Craft Brewery
O tom, že svet slovenského piva nekončí pri dvojlitrových plastových fľašiach zo supermarketu, ťa presvedčí aj JAMA Craft Brewery. Príbeh tohto minipivovaru sa začal písať v roku 2011 a na svojom webe sa chváli tým, že ako jediný v širokom okolí má za sládka ženu. V neustále aktualizovanej ponuke nájdeš napríklad aj vtipné Pivo, ktoré nemalo byť, Pivo, ktoré nebude alebo Pivo, ktoré nebolo. Natrafíš naň na adrese Chorvátsky Grob – Čierna Voda a viac info nájdeš v našom staršom článku TU.
Sessler
Na Slovensku nie je žiadnou novinkou a milujú ho mnohí, nielen domáci Trnavčania. História pivovaru Sessler siaha do 18. storočia a po mnohých úspechoch a pádoch je viac ako 10 rokov jeho popularita a kvalita produkcie stále na vzostupe. V stálej ponuke nájdeš obľúbené 10%, 11,5%, 13% pivo, ale aj 20%-ný zlatý mok. Návšteva sa jednoznačne oplatí.
Žiwell
Tento komorný pivovar vznikol ešte v časoch, keď boli ešte malé remeselné pivovary novinkou. V rozhovorov s vedením sme sa dozvedeli, že je pivo vyrábajú bez umelín (celý si môžeš prečítať TU). „Naše pivo je poctivé remeselné, navarené zo základných zložiek bez umelých enzýmov, urýchľovačov a dochucovadiel, ako to bežne robia nadnárodné pivovary. Pomalé zrenie piva mu dáva plnú chuť. A tak ako každé pivo z malého pivovaru, aj to naše je chuťovo úplný unikát, ktorý sa nepodobá na žiadne iné, a preto sa oplatí ochutnať všetky.“ Žiwell nájdeš v Piešťanoch.
A bonus? Jedným z najdlhšie fungujúcich podnikov na Slovensku vôbec, je pivovar Steiger. Bol založený skôr, než objavili Ameriku a tak môžeme povedať, že tak trochu aj vďaka nemu je u nás toľko pivných odborníkov. Celý článok o ňom si prečítaš TU. Tak čo, zbehneš na jedno vychladené? :)