V Južnej Kórei sú najväčší workoholici, týždenne pracujú takmer 70 hodín. Ako je na tom Slovensko?
- The Guardian nedávno informoval o pozitívnej zmene v pracovnej sfére obyvateľov Južnej Kórei
- Už od júla budú namiesto 68 hodín týždenne pracovať "len" 52 hodín
- Slovensko sa podľa dát OECD nachádza približne v strede s počtom 1740 odpracovaných hodín ročne
- The Guardian nedávno informoval o pozitívnej zmene v pracovnej sfére obyvateľov Južnej Kórei
- Už od júla budú namiesto 68 hodín týždenne pracovať "len" 52 hodín
- Slovensko sa podľa dát OECD nachádza približne v strede s počtom 1740 odpracovaných hodín ročne
Južná Kórea sa v tabuľke najpracovitejších národov nachádza v prvej trojke. Zatiaľ čo na prvom mieste je podľa dát OECD Mexiko a tesne za ním Costa Rica, Slovensko sa nachádza niekde v polovici rebríčka. Ak sa ti pracovný týždeň zdá nekonečný, máme pre teba mimoriadne dobrú správu. Sú krajiny, kde deň v práci trvá aj neuveriteľných 13 hodín.
The Guardian nedávno informoval o novinke v juhokórejskej legislatíve, ktorá sa týka množstva odpracovaných hodín. Zatiaľ čo teraz obyvatelia krajiny pracujú v priemere 68 hodín týždenne, už od júla prichádza do platnosti zákon, ktorý povolí odpracovať najviac 52 hodín týždenne. Vedenie krajiny tak chce zvýšiť kvalitu života svojich ľudí a zároveň zvýšiť zamestnanosť. Tento krok pochádza od novej hlavy štátu, prezidenta Moon Jae-Ina, ktorý zníženie pracovného času sľúbil počas svojej predvolebnej kampane rovnako, ako aj 16%-né zvýšenie minimálnej mzdy v krajine.
Touto novinkou v legislatíve chce Kórea zvýšiť životný štandard, vytvoriť priestor pre viac pracovných miest a podporiť produktivitu svojich občanov. Krajina workoholikov totižto v posledných rokoch bojuje s rekordne nízkou pôrodnosťou a veľké vyťaženie v práci je jednou z jej príčin. Súčasný stav predstavuje o neuveriteľných 400 odpracovaných hodín ročne viac, než je to napríklad v Spojenom kráľovstve alebo Austrálii. A to je navyše celých 10 priemerných pracovných týždňov aj napriek tomu, že príjmy sú porovnateľné.
Čo sa Slovenska týka, na rozdiel od 2069 ročne odpracovaných hodín Kórejcami, odpracujeme o 329 hodín menej, čo je celých 16%. V tabuľke z roku 2016 sa na 4. mieste objavilo Grécko, ktoré má všeobecne povesť krajiny, kde sa obyvatelia za prácou nejdú potrhať. Pracovitejší sú aj naši susedia v Českej republike s 1770 odpracovanými hodinami ročne, Island s 1883 hodinami alebo napríklad Poľsko s 1928 odpracovanými hodinami ročne.
Od roku 2015 so skráteným pracovným časom experimentovali Švédi. Jednalo sa však o radikálnu zmenu a z 8-hodinového pracovného času prešli na celé 2 roky na 6-hodinový pracovný čas (samozrejme nie celá krajina naraz). Testovaný bol domov dôchodcov v meste Svartedalens a jeho pracovníci sa počas týchto dvoch rokov cítili šťastnejší a zdravší a až o 10% poklesla ich práceneschopnosť. V konečnom dôsledku bol však pokus označený za neefektívny a mesto ho nemieni zaviesť natrvalo. Zmena totižto stála podľa informácií Independent domov celých 12 miliónov švédskych korún kvôli potrebe nových pracovných síl. Aj napriek tomu, že takto skrátený pracovný čas doposiaľ neukázal množstvo výhod, mnohí veria, že v budúcnosti sa osvedčí ako dobrý nápad.
Zdroj: The Guardian, OECD