V nezávislých testoch káv bodovali lacné značky. Prémiové nemilo prekvapili
- Niektoré kávy na slovenskom trhu obsahujú vysoké množstvo rakovinotvorných látok
- Drvivá väčšina káv je v tomto smere v poriadku a nemusíme sa ich báť piť
- Zaujímavé je, že v nezávislých testoch si najlepšie viedli lacnejšie kávy, zatiaľ čo prémiové pohoreli
- Niektoré kávy na slovenskom trhu obsahujú vysoké množstvo rakovinotvorných látok
- Drvivá väčšina káv je v tomto smere v poriadku a nemusíme sa ich báť piť
- Zaujímavé je, že v nezávislých testoch si najlepšie viedli lacnejšie kávy, zatiaľ čo prémiové pohoreli
V profesionálnych laboratóriách nechal Ján Tuna – potravinový Sherlock Holmes – otestovať spolu 22 druhov instantných káv. 14 predávaných na slovenskom a českom trhu a 8 predávaných na nemeckom trhu. V kávach sa v laboratóriách na VŠCHT zisťovala celková výška kofeínu, plesní a rakovinotvorných látok, ktoré môžu vznikať pri pražení kávy. Produkty boli taktiež podrobené senzorickým testom na chuť a vôňu. Výsledky nezávislých testov známej relácie A DOSŤ priniesli opäť veľké prekvapenia.
Pri pražení môžu v káve vznikať dve látky, ktoré môžu spôsobovať rakovinu. Ide o akrylamid a furan. „Pražením dochádza k reakcii cukru a aminokyselín a vzniká látka, klasifikovaná ako potenciálny ľudský karcinogén. Táto látka však nevzniká výlučne v káve. Najvyššie nálezy sa zväčša objavujú v tmavo pražených zemiakových lupienkoch,“ upozorňujú odborníci z Ústavu analýzy potravín a výživy VŠCHT.
Limit akrylamidu prekročili z vybraných káv “len” 2 z nich. Ide o nemeckú Mild Cronat Gold Von Jacobs ako aj BILLA Instatnt Coffee Gold. Zaujímavé je, že pri káve neplatí to, čo pri zemiakových lupienkoch. Čím je káva tmavšia, tým sa dlhšie pražila a po zložitých reakciách vo finále obsahuje menej škodlivých látok.
Najvyššie percento druhej potenciálnej rakovinotvornej látky – furanu obsahovali instantné kávy značky Nescafé. Išlo o Nescafé Azera Espresso a Nescafé Gold Crema – jemná pena. Odborníci sa na margo škodlivej látky zhodujú, že pokiaľ výrobca káv šetrne zaobchádza s jej arómou, je možné, že aj samotný furan bude v produkte vo väčšej koncentrácii.
Naopak celkom najnižšie hodnoty obchod spomínaných rakovinotvorných látok obsahovali lacnejšie kávy. Obe sú od privátnych značiek reťazcov. Sú to produkty Tesco original Rich Roast Full Flavoured ako aj aro Instant kavé granulátum. Čo sa týka furanu, odborníci radia: „Ak nechcete príjmať vysoké dávky tohto karcinogénu, nepite horúcu kávu ihneď po zaliatí. Nechajte ju chvíľu odstáť a taktiež ju viackrát zamiešajte lyžičkou.”
Ako je to s plesňami v káve?
Zelené kávové bôby sú pri zlom skladovaní častokrát napadnuté plesňami, ktoré vylučujú toxíny. Konkrétne v prípade kávových bôbov ide o toxín- ochratoxín. Dobrou správou je, že žiadna z testovaných káv sa k rizikovému limitu tejto látky nepriblížila.
Celkom bez náznakov plesní obstála: Nescafé Gold Crema, ktorá má však najvyššie množstvo furanu. Ako výborná z hľadiska plesní sa ukázalo aj Nescafé Azera, taktiež však so zvýšeným percentom furanu. V rebríčku nasleduje Jacobs Kromung, Nescafé Classic a Nescafé Gold z Nemecka.
Obsah kofeínu, kvôli ktorému mnohí kávu pijú, sa odvíja najmä od druhu použitej kávy. Prevažne ide o drahšiu Arabicu, alebo intenzívnejšiu Robustu s vyšším množstvom kofeínu. Testy potvrdili, že najväčšie množstvo kofeínu spomedzi testovaných káv obsahuje Mocca. Ide o privátnu značku Kauflandu. Ďalej nasleduje Jihlavanka-poctivá káva a Red Melange Instant Coffee. Oproti týmto trom kávam dva a polkrát menej kofeínu obsahuje Jacobs Kronung z Nemecka. Rovnaký produkt má však na našom trhu 1 a pol krát viac kofeínu.
Najmenšie množstvo kofeínu spomedzi testovaných káv obsahuje Davidoff Cafe Grand Cuvée Fine Aroma, vyrobená čisto z kávy Arabica. Nasleduje Casablanca Platina a Nescafé Gold Crema.
12 vyškolených odborníkov vyhlásilo aj celkové prepadáky testu. Išlo o Billa Instant Coffee Gold, ktorá v senzorických testoch získala nula bodov. Táto káva zároveň obsahuje druhé najväčšie množstvo zdraviu škodlivého akrylamidu. Nevyhovela ani Nescafé Gold Crema a Nescafé Azera. Obe mali vysoké množstvo furanu, avšak v senzorických testoch si neviedli zle.
Celkovým víťazom testu sa stala KClassic Mocca Instant Coffee. Táto káva vyrobená v Poľsku mala nízku intenzitu kyslej chuti a ide o vzorku s najlepšie hodnotenou celkovou chuťou. Hneď za ňou nasledovali ďalšie lacné kávy ako: Tesco Value instant coffee a Tchibo Gold Selection.
Kompletné výsledky všetkých testovaných káv nájdeš TU.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy