V Tatranskej kotline niekto nalial kyselinu do vzácnych stromov starých viac ako sto rokov

  • Neznámy človek odsúdil 130-ročné tatranské stromy na smrť
  • Ako prvý o tom informoval portál TA3
  • 14 jedlí do niekoľkých mesiacov celkom vyschne
bet
pexels
  • Neznámy človek odsúdil 130-ročné tatranské stromy na smrť
  • Ako prvý o tom informoval portál TA3
  • 14 jedlí do niekoľkých mesiacov celkom vyschne

V Tatranske kotline niekomu prekážalo 14 vzácnych stromov, ktoré tu rástli najmenej 130 rokov. Jedle tak neznámi človek odsúdil na istú smrť, nakoľko podľa ekológov do dvoch mesiacov celkom vyschnú. Zatiaľ ani polícia netuší, kto si dovolil túto zákernosť zrealizovať a to priamo v národnom parku.

Stromy sú poškodené jednou z osvedčených metód, kedy sa strom nareže a do rezu sa nanesie napríklad kyselina, kvôli ktorej začne strom pomaly vysychať. Ekológovia hovoria, že ide priam o mučenie stromu.

Všetky z poškodených jedlí boli pritom celkom zdravé a pokojne by mohli rásť ešte stovky rokov, nakoľko jedla dokáže rásť aj 300 alebo 400 rokov.

Stromy sú narezané po celom obvode, čím je narušená dráha živín z pôdy až po korunu stromov. Odborníci odhadujú, že stromy mohol niekto poškodiť pred jedným alebo dvoma týždňami. Už teraz je voľným okom vidieť, že niektoré z konárov už celkom vyschli. Pritom ešte tento rok úspešne zarodili nové výhonky.

Čo však bolo motívom tejto zákernosti? Nie je vylúčené, že niekto mal jednoducho zálusk na daný pozemok alebo si alej stromov dovolila niekomu tieniť. Nakoľko by legálny výrub nebol možný, rozhodol situáciu vyriešiť takýmto spôsobom.

Znovu sa tak potvrdilo, že to najhoršie, čo sa našej planéte mohlo prihodiť, je ľudská populácia.Tento prípad je pritom len kúskom z ľadovca. Vo svete je štandardom, že v národnom parku sa neťaží, nepoľuje sa a nestavajú sa cesty či zjazdovky. Národný park je určený pre prirodzený vývoj ekosystémov. Preto, aby tam ľudia mohli ísť, rekreovať sa a mohli poznať prírodu v jej skutočnej podobe.

Avšak na Slovensku to všetky vlády, ktoré sme tu doposiaľ mali, akosi nepochopili. K národným parkom sa pristupovalo chaoticky a národné parky nikdy neboli niečo ozajstné. Bola to značka, ktorá však reálne neexistuje.

zdroj: ta3

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá