Vláda chce nedostatok lekárov riešiť úplne novým spôsobom
- Slovensko neustále bojuje s nedostatkom lekárov
- Vláda sa to snaží riešiť novým opatrením
- Či to vyrieši problém s odlivom lekárov do zahraničia je otázne
- Slovensko neustále bojuje s nedostatkom lekárov
- Vláda sa to snaží riešiť novým opatrením
- Či to vyrieši problém s odlivom lekárov do zahraničia je otázne
Fakulty medicíny vo svete ale aj na Slovensku sa považujú za elitné inštitúcie. Na to, aby bol uchádzač úspešný, musí absolvovať jedny z najnáročnejších prijímacích skúšok zo všetkých odborov. Prijímacie skúšky overujú znalosť nádejných študentov z chémie a biológie, počet miest je bez výnimky obmedzený. Vďaka novému opatreniu vlády však nemusia uchádzači, ktorí sa ocitli pod čiarou, zúfať.
Navýšenie počtu prijatých medikov
Akútny nedostatok lekárov všetkých špecializácií sa rozhodla vláda riešiť svojsky. Použili na to veľmi jednoduchý vzorec, viac prijatých študentov rovná sa viac lekárov. Za týmto účelom sa stretlo ministerstvo financií s predstaviteľmi UPJŠ (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach). Vďaka dohode medzi ministerstvom financií a univerzitou môže lekárska fakulta navýšiť počet prijatých študentov.
Na všeobecné lekárstvo príjme o 30 študentov viac, čo znamená, že plánovaný počet sa zvýši z 220 na 250 študentov. Na zubné lekárstvo príjmu o 10 študentov viac, čiže počet nádejných zubárov sa zvýši zo 40 na 50.
Záujem o štúdium medicínskych odborov je stále veľký
V predchádzajúcich rokoch bol záujem o štúdium medicínskych odborov stále silný. Pozrime na štatistiky, ktoré publikovalo Centrum vedecko-technických informácií. Na akademický rok 2017/2018 Lekárska fakulta Univerzity Komenského prijala 1812 prihlášok, Jesseniova lekárska fakulta 1083, Lekárska fakulta UPJŠ 1249. Za akademický rok 2016/2017 prijala Lekárska fakulta UK 2031, Jesseniová lekárska fakulta 1494 a UPJŠ 1411 prihlášok.
Bude to mať efekt?
Prijatie študentov je síce pozitívny krok, ale na druhej strane to problém pravdepodobne nevyrieši. Treba si uvedomiť, že nedostatok lekárov nevyplýva z nedostatku absolventov medicíny, ale súvisí s odchodom absolventov do zahraničia. Ak sa zamýšľate nad dôvodmi odchodu našich mladých lekárov do zahraničia, tak sa stačí pozrieť na stav nášho zdravotníctva. Lekári nemajú vytvorené adekvátne podmienky na vykonávanie svojej profesie. A teraz sa nebavíme len o platoch, ale aj o infraštruktúre, vybavení a stave našich nemocníc. Článkov na túto tému nájdete nespočetne.
Podobný názor vyjadril aj profesor MUDr. Oliver Rácz, CSc. pre Korzár Košice: „Lekárov nie je na Slovensku málo z dôvodu, že by školy prijímali málo študentov, ale preto, že ich absolventi odchádzajú do zahraničia. Pokiaľ ich vychováme viac, odíde ich tiež viac. Na Slovensku je potrebné vytvoriť podmienky, aby lekári nemuseli odchádzať preč.“