Yeme prichádza s radikálnou ekologickou kampaňou. Definitívne vyraďuje z ponuky plastové vrecká a obaly

  • Plnochutné potraviny Yeme zavádzajú ich "Ropné embargo"
  • Jednorazové plastové nádoby aj vrecká dostávajú v ich predajniach stopku
yeme-eko
Yeme
  • Plnochutné potraviny Yeme zavádzajú ich "Ropné embargo"
  • Jednorazové plastové nádoby aj vrecká dostávajú v ich predajniach stopku

Slováci plastové tašky milujú. Spotrebovávajú ich dvojnásobne viac napriek tomu, že sú obrovskou ekologickou záťažou. Spotreba plastových tašiek v posledných obdobiach narástla do enormných čísel. Ročne skončí v odpade 8 miliárd týchto tašiek, pričom ich rozklad trvá desiatky až stovky rokov. Na Slováka pripadá ročne spotreba až 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EU je len okolo 200 tašiek na občana.

Igelitových tašiek sme sa dlho nevedeli nabažiť, pretože boli pre nás niečím novým. V reťazcoch ich dávali zadarmo, tak prečo si ich nezobrať hneď viac. Myslenie ľudí sa však pomaly mení. Teraz už vieme, že k ekologickému spôsobu života plasty naozaj nepatria a tvoria len zbytočný odpad. Predsa len, klasické igelitky sa rozkladajú až 25 rokov, ich ekoverzie jeden rok. Navyše sú nočnou morou aj pre zvieratá. Až 94 % vtákov má plast v žalúdku, desiatky iných druhov zvierat celkovo ochorelo po kontakte s plastom. Igelitky sa vyrábajú z ropy a práve ľudia z tohto priemyslu sú ich najväčšími zástancami.

Potraviny Yeme dokazujú, že životné prostredie im nie je ľahostajné a idú príkladom aj ostatným reťazcom na Slovensku.

„Vyhlásili sme ropné embargo. Koniec plastovým sáčkom v našom obchode. Urobili sme ďalší krok. Rozhodli sme sa nahradiť všetky plastové tašky pochádzajúce z ropy a neobnoviteľných zdrojov ekologickejšími materiálmi. Odnosné igelitové tašky sme vyradili už dávnejšie a teraz prichádzajú na rad aj plastové sáčky na ovocie, zeleninu a pečivo, ktoré nahrádzame ich papierovou alternatívou.

Okrem toho nahradzujeme aj plastové obaly na šaláty, ovocné šťavy a smoothies za bio plasty rastlinného pôvodu. Robíme to nie preto, aby ropným šejkom ostali len oči pre plač, ale najmä kvôli pocitu zodpovednosti, ktorý pociťujeme stále intenzívnejšie. Kvalita potravín totiž spočíva aj v ich ekologickej udržateľnosti. A so zmenami nekončíme,“ oznamuje na svojej stránke tím Yeme.

Éra plastových tašiek bude teda snáď už čoskoro za nami. Bolo by úžasné, keby boli pre ďalšie generácie len ošúchanou spomienkou rodičov. Stopka pre plastové tašky je výborným začiatkom v uvedomovaní si, že sme súčasťou prírody, nie jej pánom.

Prémiové potraviny napredujú

Yeme si aj napriek vyšším cenám obľúbilo množstvo Bratislavčanov, ktorí nedajú dopustiť napríklad aj na ževraj najlepší chlieb v meste. Dnes už v Bratislave nájdeš tri predajne s plnochutnými potravinami. Podľa Finstatu spoločnosť Slovenský potravinársky priemysel a.s., pod ktorú Yeme patrí v roku 2017 znížila stratu o 63 % na -304 353 € a tržby jej narástli o 136 % na 13,42 mil. €.

Bratislavský supermarket momentálne pripravuje aj internetový obchod s vlastným rozvozom potravín a ďalších výrobkov. Prvým zákazníkom chce službu sprístupniť na jeseň. Zhruba v tom istom čase by sa mala sieť predajní rozrásť o štvrtú kamennú prevádzku na Námestí SNP v Bratislave.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá