Zamestnávatelia výrazne kritizujú a zamestnanci sú nadšení. Aj to je nový zákon o zverejňovaní platov v ponukách na prácu

  • Od 1. mája vstupuje do platnosti novela zákona, ktorá zamestnávateľom ukladá v inzerátoch uvádzať základnú zložku mzdy
  • Náš najznámejší web na vyhľadávanie pracovných ponúk, Profesia.sk, v nej vidí niekoľko nedostatkov
  • Iniciátor novinky v legislatíve, Milan Kuruc, novelu obhajuje a kritizuje Profesiu
helloquence-61189-unsplash
unsplash.com
  • Od 1. mája vstupuje do platnosti novela zákona, ktorá zamestnávateľom ukladá v inzerátoch uvádzať základnú zložku mzdy
  • Náš najznámejší web na vyhľadávanie pracovných ponúk, Profesia.sk, v nej vidí niekoľko nedostatkov
  • Iniciátor novinky v legislatíve, Milan Kuruc, novelu obhajuje a kritizuje Profesiu

Najnavštevovanejšia slovenská platforma na vyhľadávanie pracovných ponúk zvolala neformálne novinárske raňajky, kde chcela médiám priblížiť situáciu, ktorá na trhu práce nastane po 1. máji tohto roka. Hlavnou témou bola novela, ktorá zamestnávateľom prikazuje uvádzať v každej pracovnej ponuke aj základnú zložku mzdy. Zúčastnili sa jej CEO spoločnosti, Ivana Molnárová a marketing manager Martin Menšík. Záznam z tlačovej konferencie si môžeš pozrieť napríklad TU.

O tom, že pri hľadaní zamestnania sa už čoskoro nestretneš s formulkou „plat dohodou“, sme informovali už dávnejšie a zatiaľ čo zamestnanci sú s novely zákona nadšení, zamestnávatelia z toho nemajú až taký dobrý pocit (celý rozhovor s iniciátorom zmeny, Milanom Kurucom z občianskeho združenia Pracujúca Chudoba nájdeš TU). Profesia uviedla, že vo všeobecnosti u nás na inzerát, v ktorom sú mzdové informácie, zareaguje viac ľudí a hoci je zmena potrebná a žiadaná, prináša so sebou niekoľko nejasností.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Profesia (ako jeden z komunikačných kanálov medzi zamestnávateľom a zamestnancom) považuje za problém napríklad to, že firmy vo svojich inzerátoch uvedú minimálnu mzdu, ktorá môže od reakcie odradiť človeka na seniórnejšej úrovni aj napriek tomu, že na pohovore by si mohol vybojovať vyššie ohodnotenie, to, že niektoré firmy môžu uvádzať týždenný základ, niektoré hodinový základ, z tohto dôvodu preto nebude pre uchádzačov vôbec jasné, kto vlastne koľko ponúka a ani koľko naozaj zarobí.

Problémom podľa Profesie je aj fakt, že diskusia v spoločnosti sa uberala jedným smerom a neprihliadala na zamestnávateľov a pri odtajnení týchto informácií by bolo potrebné udržiavať absolútnu informovanosť o činnostiach všetkých zamestnancov, aby pre nedorozumenia nevznikali medzi zamestnancami konflikty, ktoré by mohli viesť k vyhroteným vzťahom.

Za negatívum novely Profesia ďalej považuje aj jej načasovanie. V rovnakom čase totižto do platnosti prichádzajú aj nové usmernenia v oblasti príplatkov za prácu nadčas a cez víkendy, nové pravidlá pri zamestnávaní cudzincov aj nariadenie GDPR. V novinke vidia aj nevýhodu pre odvetvia známe nízkymi platmi, kde sa mnohí zamestnávatelia snažia zamestnancom poskytnúť iné benefity alebo v tom, že zákon nemá prechodné ustanovenia, a teda nie je jasné, či majú základnú zložku mzdy mať vo svojom inzeráte uverejnené aj spoločnosti, ktoré zamestnanca hľadajú napríklad od polovice tohto mesiaca (platnosť inzerátu je 30 dní).

Voči všetkým výhradám sa však človek stojaci za myšlienkou novely v Zákonníku práce, Milan Kuruc, ohradil. „Je mi jasné, že zamestnávateľom takýto zákon nevyhovuje. No nie je ani určený pre nich. Je určený pre zamestnancov. Práve v čase nízkej nezamestnanosti a v čase boja o zamestnancov budú pracovné ponuky s nízkou mzdou pôsobiť na uchádzačov odstrašujúco a firmám nebudú chodiť životopisy. A to je presne to, čo chceme dosiahnuť. Spôsobí to tlak na firmy ponúkať vyššie mzdy. Rozumiem, že sa to zamestnávateľom, ktorých pani Molnárová ako šéfka Profesie zastupuje, nepáči.“

Na margo zníženia množstva reakcií na neatraktívne ponuky M. Kuruc pripomína, že práve toto má byť účelom zákona. „Nie je to žiadna raketová veda. Proste nech len zamestnávatelia svojich uchádzačov férovo a slušne informujú o podmienkach, ktoré ponúkajú. Dosť bolo hry na skrývačku.“ Podľa neho sa firmy začínajú cítiť neisto, pretože strácajú vyjednávaciu pozíciu nebudú viac môcť zneužívať svoju pozíciu:

Aj to bol predsa náš úmysel, aby vďaka tomuto zákonu existujúci zamestnanci videli, za aké platy prijíma firma nových zamestnancov. V prípade, že pôjde pre nových zamestnancov o vyššie sumy, než aké majú existujúci zamestnanci, chceme, aby to v existujúcich zamestnancoch vyvolávalo nespokojnosť a motiváciu pýtať si viac. Má to vyvolať tlak na rast miezd aj v rámci firmy.

To, že zákon prichádza v nesprávny čas považuje za irelevantné: „Práve naopak. Zákon prichádza vo výbornom čase. V čase, keď je na trhu nedostatok pracovníkov, tak inzeráty s nízkymi mzdami budú na uchádzačov pôsobiť odstrašujúco a týmto firmám nebudú chodiť životopisy. Firmy tak budú buď musieť vymyslieť iné benefity pre zamestnancov – napríklad kratší pracovný čas, viac dovolenky – alebo budú nútené zdvihnúť základnú mzdu.“

Profesia uviedla, že problémom môže byť aj to, že zákon nemá prechodné ustanovenie – od 1. mája 2018 by všetky pracovné inzeráty mali mať tento plat zverejnený. Ak zamestnávatelia novelu akokoľvek porušia, hrozí im sankcia do výšky 33 193,91 eur.

Podľa M. Kuruca však o novinke firmy vedia už od 15. februára a mali čas pripraviť sa: „Môžeme akurát diskutovať o tom, či je sankcia primeraná. Podľa mňa mohla byť oveľa nižšia. Ale ak by za porušenie zákona sankcia nehrozila, potom taký zákon ani nemusíme mať. Čiže je v poriadku, že porušenie zákona je sankcionovateľné.“

O tom, čo reálne s trhom práce urobili tieto početné zmeny, budeme vedieť až o pár mesiacov po tom, ako sa dostanú do platnosti. Aj samotná Profesia prisľúbila stretnutie o nejakú dobu, kedy chce toto obdobie zhodnotiť.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá