Lochnesská príšera v Tatrách: V najväčšom plese spozorovali horolezci záhadného tvora, volajú po vyšetrovaní

  • Neznámy tvor vo Veľkom Hincovom plese pritiahol pozornosť turistov
  • V Tatrách už medzi miestnymi vznikajú legendy
Veľké Hincovo pleso
Ilustračné foto Wikimedia Commons/Kristo
  • Neznámy tvor vo Veľkom Hincovom plese pritiahol pozornosť turistov
  • V Tatrách už medzi miestnymi vznikajú legendy

Vysoké Tatry prekvapili nezvyčajným javom. Ako informuje portál Správy RTVS, troch horolezcov počas výstupu zaskočila zvláštna situácia – v hlbokých vodách Veľkého Hincovho plesa spozorovali veľkého bieleho tvora.

Udalosť sa odohrala pri jednom z najväčších a najhlbších plies v Tatrách. Pleso ohromuje návštevníkov svojou veľkosťou a záhadnou atmosférou.

Veľké Hincovo pleso leží vo výške viac než 1 900 metrov. V minulosti ho osídlili pstruhy, no drsné podmienky tu stále pretrvávajú. Pleso zostáva zamrznuté až 270 dní v roku, čo z neho robí jedno z najchladnejších miest v Tatrách.

Gigantický biely tvor

Pavol Jackovič a jeho dvaja spoločníci sa vydali na lezeckú výpravu po skalách nad Veľkým Hincovým plesom. Vo výške zhruba 150 metrov si urobili prestávku na skalnej rímske. Pod nimi sa nachádzala hlboká časť plesa, ktorá dosahuje až 53 metrov.

„To bol ten moment, myslel som si, že zle vidím, keď som videl, že sa k hladine niečo z plesa vynára. Muselo to byť niečo veľmi veľké, ak to človek vidí z takejto výšky. Môj odhad bol, že to musí mať minimálne tri až štyri metre,“ opísal Jackovič pre portál.

„Potvrdili a doslova prisahali na to, že tam videli nejakého zvláštneho tvora, ako nejakú obrovskú rybu, ale nevedeli ju identifikovať,“ uviedol tatranský publicista a záchranár Jaroslav Švorc.

„Chvíľu to vlastne ako-keby išlo k hladine, potom sa to otočilo naspäť,“ tvrdí Jackovič. „Ja tomu, že to títo chlapi videli, verím,“ uviedol chatár na Popradskom plese Milan Štefánik.

Záhadný tvor ich prekvapil natoľko, že ani nestihli vytiahnuť fotoaparát a spraviť jediný záber. „Mohli sme mať svetový unikát, ale očité svedectvo troch ľudí sa nedá spochybniť. Asi, keby som bol sám, by som si povedal, že sa mi to zdalo. Ale toto sa nám nezdalo, to je jasná vec,“ uviedol ďalej Jackovič.

Horolezci podali oficiálnu žiadosť na preskúmanie

Podľa jednej teórie by mohlo ísť o vyzu veľkú, ktorá môže dorásť až do dĺžky osem metrov a dožiť sa 120 rokov. Správa TANAP-u však tvrdí, že podmienky v plese sú príliš drsné na prežitie takéhoto tvora.

„Teóriu s vyzou sme zavrhli s našim ichtyológom, pretože vyza žije v teplejších vodách a nadmorská výška 1 946 metrov, kde Hincove pleso leží, je príliš vysoko na to, aby dokázala prežiť,“ informoval zoológ Správy TANAP-u Jozef Hybler.

Horolezci si uvedomili, že aj napriek drsným podmienkam v plese stále prežívajú pstruhy, ktoré tam boli umelo nasadené. Na základe tohto zistenia sa rozhodli podať oficiálnu žiadosť Správe TANAP-u. Vo výzve navrhli, aby sa pleso podrobne preskúmalo pomocou moderných technológií, ktoré by mohli odhaliť viac o jeho tajomstvách.

„Momentálne nechystáme nejaký sonarový alebo iný prieskum tohto plesa. Zatiaľ neexistuje relevantný dôkaz, o čo by sme sa mohli oprieť,“ uviedol Hybler.

V Tatrách sa už medzi obyvateľmi začali šíriť nové historky o záhadnej bytosti. „Rôzne chýry počúvam z každej strany, od siha marény, ktorý dorástol do gigantických rozmerov až po rozprávkové postavy,“ hovorí Štefánik.

Tajomné stvorenie spozorované vo Veľkom Hincovom plese pravdepodobne vzbudí záujem nielen medzi turistami, ale aj v kruhoch vedcov. Príkladom môže byť slávne Lochnesské jazero v Škótsku, ktoré sa stalo legendou a lákadlom práve vďaka podobným príbehom o neznámych bytostiach ukrývajúcich sa v hlbinách.

Už treba rátať so zimnými podmienkami

S blížiacou sa zimou a klesajúcimi teplotami v Tatrách sa nielenže menia podmienky pre turistov, ale aj záhadné udalosti, ako tá vo Veľkom Hincovom plese, získavajú na ešte väčšom tajomnom nádychu.

Správa Tatranského národného parku varuje návštevníkov pred zimnými podmienkami na severnej strane Tatier, kde teploty často klesajú pod bod mrazu aj počas dňa. „V severných dolinách zavládol tieň a aj počas dňa tam teplota môže ostať pod nulou. Je treba na to myslieť pri plánovaní túr,“ upozorňuje správca turistickej infraštruktúry.

V tejto súvislosti vyzýva návštevníkov, aby dobre zvážili trasu, na ktorú sa chcú vybrať, a oboznámili sa s podmienkami, ktoré tam vládnu. Podmienkam je vhodné prispôsobiť aj vybavenie na túru.

Všetky turistické chodníky, vrátane tých vysokohorských, sú návštevníkom prístupné do konca októbra. Od 1. novembra, respektíve v prípade Symbolického cintorína pri Popradskom plese od 15. decembra, začne platiť sezónna uzávera.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá