Lockdown je mäkký, veľa nevyrieši a Vianoce nezachráni. Odborníci poukazujú na veľkú chybu

  • Odborníkov nahnevalo testovanie na pracoviskách
  • Otázny je dnes február, Vianoce už nezachránime
  • Jediná cesta je očkovanie
policia, lockdown, covid
TASR/AP/Markus Schreiber, Pavol Zachar
  • Odborníkov nahnevalo testovanie na pracoviskách
  • Otázny je dnes február, Vianoce už nezachránime
  • Jediná cesta je očkovanie

Lockdown, ako ho teraz nastavila naša vláda, je len polovičaté riešenie, hovorí Tomáš Szalay. Kroky vlády označuje za zbabelé. Mrzí ho, že neurobili to, čo je dnes bez popierania nevyhnutné, konštatuje v relácii Braňa Závodského na rádiu Expres hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja. Navyše, opatrenia bolo potrebné urobiť skôr.

Situácia je dnes skutočne zlá a na Vianoce nebude o nič lepšie, v rámci koronavírusu sa už stali. Situáciu z krátkodobého hľadiska už nezachránime.

Odborníci sa búria, hnevajú ich sedemdňové antigény

Ak by bol lockdown, ktorý by sa týkal len zaočkovaných, dodržiaval by sa, myslí si Tomáš Szalay. Zaočkovaná časť ľudí rozumie situácii, v ktorej sme a Szalay preto verí, že im opatrenia aj pre zaočkovaných odpustia.

„V opatreniach ma však nekonečne štvú sedemdňové antigény,“ tvrdí. Je to nesprávne a škodlivé rozhodnutie, hovorí lekár. Antigénové testy nie sú dostatočne spoľahlivé a práve pracoviská sú jedným z miest, kde sa koronavírus v súčasnosti šíri najviac.

Práve s týmto bodom má najväčší problém aj konzílium odborníkov, tvrdí na rádiu Expres ich členka Elena Prokopová. Ak chceli dovoliť len testovanie, tak len v prípade, že by sa zamestnanci testovali dvakrát v päťdňovom pracovnom týždni, hovorí.

Zamestnanci sa budú testovať sami, a teda nie v MOM-kách, ako sme boli zvyknutí doteraz. Aktuálne nemáme dosť zdravotníkov na to, aby vykonávali antigénové testy pre zamestnancov.

Všetko, čo má ruky, nohy, potrebujeme mať v zdravotníctve, tam, kde ich treba,“ tvrdí členka konzília.

Situácia je teda taká, že sa budú zamestnanci testovať sami. Nie však doma, ale priamo na pracoviskách, kde by mali byť pod dozorom. aby sa tak predišlo akýmkoľvek podvodom.

Mäkký lockdown majú ľudia využiť na očkovanie

„My už teraz vieme, že situácia nebude omnoho lepšia na konci tohto obdobia lockdownu. Potrebujeme však zastabilizovať nemocnice. Tam je problém,“ vysvetľuje Prokopová.

Ak sa však bude uvoľňovať, tak len pre zaočkovaných a prekonaných. Dobu lockdownu preto treba využiť na očkovanie,“ radí Elena Prokopová, pričom súčasný lockdown označuje za mäkký.

Súhlasí aj Tomáš Szalay: „Je to mäkučký lockdown, ktorý sa asi nepodaril podľa ideálov, ale hold taký je život.“ Zdravotníci sa s peknými Vianocami môžu rozlúčiť už teraz. Po aktuálne nastavenom lockdowne príde prirodzený lockdown Vianoc. Budú zatvorené podniky a ľudia budú doma, to by mohlo situácii tiež napomôcť.

„Teraz to absolútne nie je o politikoch či konzíliu. Teraz je to na každom jednom človeku, to hovorím bez pátosu. Bez očkovania sa nikam nepohneme,“ tvrdí členka konzília Prokopová.

Opäť sa zhoduje aj s hlavným lekárom Bratislavského samosprávneho kraja: „Minimálne do Vianoc budeme zavretí, potom príde ten prirodzený lockdown. O najbližšom uvoľňovaní sa môžeme rozprávať po novom roku.“

Teraz pomôžeme nemocniciam, no zlý môže byť ešte február

Matematik Richard Kollár v relácii Braňa Závodského Naživo hovorí, že robil odhad toho, ako by situácia pokračovala, ak by stále platil len COVID automat. V prírastku infikovaných by sme videli ústup po Vianociach.

Nemocnice by sa však do situácie, v akej boli pred týždňom, dostali až koncom januára. Aká bude situácia teraz, s aktuálne nastaveným lockdownom?

„Ja presne nerozumiem tomu, ako majú tieto opatrenia zasiahnuť. Ja tam nevidím možnú zmenu. Hlavné šírenie sme zaznamenávali v školách, v prácach a v rodinách. Školy ostávajú otvorené, na pracoviskách sa bude testovať raz týždenne antigénmi,“ hovorí nespokojne Richard Kollár.

„Síce sme sa zbavili gastra a hotelov, no režim v práci sa podľa mňa dokonca uvoľnil. Očakávam podobný priebeh, akoby tie opatrenia ani neboli,“ tento lockdown nazýva šalát.

Teraz sa rozhoduje o tom, čo bude vo februári. Vianoce už neovplyvníme, tieto opatrenia v krátkej dobe nebudú mať zásadný dosah. Ak urobíme tvrdé kroky teraz, jednoduchší môže byť teda až február.

Ak zrazíme vrchol vlny, no potom to vzápätí uvoľníme, tak to okamžite začne stúpať. Teraz potrebujeme odľahčiť nemocnice, čo sa nám asi podarí. Ale potom to začne opäť stúpať. Na tlačovej konferencii zazneli veci, ktoré boli pre mňa nestráviteľné.“

Teraz je podľa jeho slov čas, keď musíme premýšľať aj nad dlhodobou perspektívou. Riešenie vidí v očkovaní, v súčasných opatreniach však nevidí žiadnu motiváciu na očkovanie, a preto je otázny aj február.

Dopyt po očkovaní je však aktuálne kvôli zhoršujúcej sa situácii obrovský, upozorňuje Tomáš Szalay. Je preto dôležité sa registrovať a nečakať v dlhých radoch v zime.

Zdroj: Expres/ Braňo Závodský naživo

Najnovšie videá

Trendové videá