Lockdown vyhnal Slovákov do prírody, to sa nepáči správcom lesov, tí si tu chcú v pokoji ťažiť
- Počas pandémie dostáva slovenská príroda čoraz viac zabrať
- Nepáči sa to lesníkom, ktorí vyzývajú k ohľaduplnosti
- Na druhej strane sa práve im v tomto období podarilo zničiť top turististické trasy necitlivou ťažbou
- Počas pandémie dostáva slovenská príroda čoraz viac zabrať
- Nepáči sa to lesníkom, ktorí vyzývajú k ohľaduplnosti
- Na druhej strane sa práve im v tomto období podarilo zničiť top turististické trasy necitlivou ťažbou
Rezortu pôdohospodárstva sa príliš nepáči zvýšená koncentráciu návštevníkov na atraktívnych prírodných miestach v našej krajine. Ľudí vyzývajú k ohľaduplnosti a k dodržiavaniu predpisov. Poukazujú na skutočnosť, že ľudia sa počas lockdownu cez voľné dni hromadne nahrnú na Kolibu, Kamzík a podobné lokality.
„V týchto kritických dňoch si obzvlášť uvedomujeme, čo pre nás les znamená. To, ako les vyzerá, je výsledok práce celých generácií lesníkov, ktorí sa oň starajú, a tým napĺňajú naše predstavy aj o rekreačnej funkcii lesa,“ poznamenal poverený generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Tomáš Čuka.
Ľúbivé slová Lesov SR sú žiaľ až príliš často v priamom kontraste s realitou, ktorú možno vidieť najmä v tomto období v našej prírode.
Jakub Mrva z Iniciatívy Naše Karpaty upozorňuje, že obľúbené frekventované turistické a cyklistické cesty sú zničené, rozjazdená ťažkými mechanizmami, pričom hlboké blatové koľaje ich urobili takmer nepriechodnými.
Podobne zle to vyzerá na viacerých miestach v Malých Karpatoch. Žiaľ, ťažba dreva je tu stále veľmi vysoká a drvivá väčšina lesov sú lesy hospodárske, kde má ťažba dreva prednosť pred všetkým ostatným.
Samozrejme, skoordinovať ťažbu dreva s rekreáciu je náročné, avšak minimálne na najviac navštevovaných miestach je jednoducho potrebné sa o to pokúsiť.
Ako upozornila aj Tamara Stohlová zo strany Spolu, počas ťažby bola zničená aj najvýznamnejšia turistická trať Slovenska – Štefánikova magistrála.
„Lesnícka činnosť spôsobila tak zásadné poškodenie turistických chodníkov, že v niektorých úsekoch ich vôbec nie je možné používať. Buď sú na ceste koľaje hlboké aj štyridsať centimetrov, alebo súvislá vrstva lepivého blata, do ktorej sa ponoríte až po členky.“
My, občania, celé dni zavretí medzi štyrmi stenami, s nervami na prasknutie, máme byť v prírode obozretní, pretože práve v zime, pandémia-nepandémia, prebieha ťažba a sezóna lovu.
Jakub Mrva konštatuje, že nespochybňujem právo vlastníkov lesa vykonávať ťažbu dreva v určitej miere, mrzí ho však, ak sa to robí v najmenej vhodnom počasí a na rekreačne využívaných miestach.
Kľúčové je podľa odborníkov znižovať objem ťažby a lesy nevnímať len ako plantáž na drevo, ale ako priestor pre rekreáciu, oddych a šport obyvateľov, a zároveň prírodné bohatstvo, ktoré treba chrániť.
Plné sú aj Tatry
Prílev rekreantov však nezažívajú len Malé Karpaty. Aj v Tatranskom a Pieninskom národnom parku zaznamenali v týchto dňoch nebývalý záujem verejnosti.
Ľudia sa podľa enviro rezortu pohybujú nielen na tradičných miestach ako napríklad Štrbské pleso, Popradské pleso, Tatranská Polianka, dolina Kežmarskej Bielej vody, Prielom Dunajca či oblasť Zverovky v Roháčoch. Živo je aj mimo vyznačených turistických chodníkov, kedy ľudia schádzajú po lesných cestách a cyklotrasách.
„Vyzývame všetkých návštevníkov, aby boli ohľaduplní najmä pri parkovaní vozidiel a neblokovali pri vjazdoch ostatných oprávnených užívateľov účelových lesných komunikácií. Menej navštevovanou je v tomto období oblasť Tatranskej Javoriny, ktorá je trochu viac vzdialená od návštevníkmi vyhľadávaných turistických centier,“ doplnil Ján Marhefka, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.
„Na západnom Slovensku odporúčame navštíviť Lesnícky náučný chodník Gazárka – Lásek. Jeho trasa vedie prevažne borovicovými lesmi rastúcimi na piesočných dunách Záhorskej nížiny. Na východe sú to napríklad Sobranecké kúpele, ktoré boli v minulosti vyhľadávané,“ dopĺňa Tomáš Čuka.
V blízkosti Banskej Bystrice patrí medzi menej vyhľadávaný aj lesnícky náučný chodník Jelenská – Špania Dolina. Naozaj je z čoho si vyberať.
Zdroje: Ministerstvo životného prostredia SR, Naše Karpaty, Facebook/Tamara Stohlová