Loď známeho slovenského podnikateľa napadli agresívne kosatky. Kormidlo lode doslova roztrhali na kusy
- Slovenské plavidlo na mori napadli kosatky
- Úplne zničili lodné kormidlo
- Nejde o prvý útok kosatiek v Gibraltárskom prielive
- Slovenské plavidlo na mori napadli kosatky
- Úplne zničili lodné kormidlo
- Nejde o prvý útok kosatiek v Gibraltárskom prielive
Skupina Slovákov zažila na mori chvíle hrôzy. Ich loď sa ocitla pod útokom svorky kosatiek, pričom plavidlo utrpelo značné škody. O udalosti informuje samotná posádka lode.
Plachetnica SWAN bola jedným z účastníkov na medzinárodnej regate a jej posádku tvorili prevažne zamestnanci známeho slovenského operátora. Na palube bol aj Juraj Ondriš, predseda predstavenstva SWAN a šéf operátora 4ka.
Plavidlo svoju cestu započalo v chorvátskom prístave Punat, odkiaľ sa malo dopraviť až na druhú stranu Atlantického oceánu v rámci medzinárodnej jachtárskej regaty s názvom ARC.
Prvé kroky posádky mali smerovať na Kanárske ostrovy, kde už sa mala pripojiť k zvyšku regaty. Do destinácie sa však moreplavcom nepodarilo doplaviť. Krátko po tom, ako sa loď dostala na voľné more, ju napadla skupina kosatiek.
Útok sa odohral v blízkosti mesta Tariffa, len kúsok za hranicou Gibraltárskeho prielivu. Ako opisuje posádka plachetnice SWAN, útok sa odohral po zotmení, kedy posádka lode zaznamenala dva silné údery do trupu lode v asi 10-sekundovom rozostupe. Kormidelník hlásil, že do kormidla niečo narazilo.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Posádke sa, našťastie, nič nestalo a po 4 dňoch na mori sa jej podarilo doplávať v sobotu 11. novembra 2023 do prístavu Puerto Deportivo na ostrove Lanzarote. Až tu zistili rozsah škôd spôsobených svorkou krvilačných morských cicavcov.
Útočia často
Zaujímavosťou však je, že kosatky nevyčíňali prvýkrát. Gibraltárska úžina je ich výskytom známa a v minulosti si útoky zažilo viacero plavidiel. Len niekoľko dní pred napadnutím slovenskej plachetnice sa v tých istých končinách potopila plachetnica z Poľska. Aj v tomto prípade útočili na loď kosatky.
Denník New York Times informuje, že za posledné dva roky sa morským dravcom podarilo potopiť až 4 lode. Dôvod pre útoky kosatiek však nie je jasný. Kosatky sú najväčší členovia rodiny delfínov a sú typicky hraví vrcholoví predátori známi lovom žralokov, veľrýb a inej koristi.
Napriek ich dravej povahe sú však ku ľuďom prekvapivo priateľské a doposiaľ nebol zaznamenaný ani jediný prípad, kedy by kosatka zabila človeka vo voľnej prírode. Jediné úmrtia nastali v prípade útokov kosatiek držaných v zajatí.
Kosatky v Gibraltárskom prielive sú považované za ohrozené a od roku 2020 sa jedna malá skupina podieľa na nezvyčajných interakciách s loďami okolo Portugalska, Španielska a Maroka.
Môže za to zvedavosť
Na rozdiel od populárneho naratívu o úmyselných útokoch však výskumníci tvrdia, že mladé kosatky sú jednoducho zvedavé a priťahujú ich najmä kormidlá lodí. Správanie sa postupne zmenilo na naučený trend v rámci populácie.
Ochrancovia prírody, námorné záchranné skupiny a jachtárske kluby spolupracujú na ochrane ohrozenej populácie kosatiek a zároveň pomáhajú námorníkom vyhnúť sa katastrofám. Neoficiálne rady zahŕňajú napríklad hádzanie piesku do vody alebo vydávanie hlasných zvukov, čo má zabrániť útokom.
Rôzne digitálne platformy v súčasnosti sledujú hlásené pozorovania a interakcie kosatiek, čo námorníkom umožňuje plánovať trasy, ktoré sa týmto oblastiam vyhýbajú. Zatiaľ čo niektorí moreplavci sa uchyľujú k extrémnym opatreniam, ako je hádzanie petárd, ochranári zdôrazňujú dôležitosť rešpektovania prirodzeného prostredia kosatiek a hľadania nekonfliktných riešení.
Zdroje: SWAN, The New York Times