ĽSNS v problémoch: Civilný odbor generálnej prokuratúry zbiera dôkazy na zrušenie strany
- Civilný odbor generálnej prokuratúry sa zaoberá informáciami o strane ĽSNS
- Predmetom vyšetrovania je symbolika 1488 či poslanci Uhrík a Krupa
- Civilný odbor generálnej prokuratúry sa zaoberá informáciami o strane ĽSNS
- Predmetom vyšetrovania je symbolika 1488 či poslanci Uhrík a Krupa
Marian Kotleba prišiel iba prednedávnom o svoj poslanecký mandát. Dôvodom je rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý v kauze šekov za 1488 eur uznal Kotkebu vinným. S tým prišli aj problémy, ktoré sa týkajú politickej strany ĽSNS, ktorú založil. Niektorí bývalí kolegovia ho už pred časom opustili a založili si vlastnú stranu Republika. Teraz hrozí, že Kotlebova strana bude riešiť druhý pokus o rozpustenie.
V súčasnosti sa podľa dostupných informácií zaoberá možným zrušením ĽSNS aj civilný odbor generálnej prokuratúry.
Predmet vyšetrovania
Podľa informácií prokurátora Tomáša Honza, ktoré uviedol pre denník SME, generálna prokuratúra prejavila záujem o informácie, ktoré súvisia so zrušením strany ĽSNS. Predmetom vyšetrovania majú byť aj poslanci Krupa a Uhrík.
Hlavným predmetom záujmu je aj symbolika 1488, za ktorú bol bývalý poslanec Marian Kotleba odsúdený. „Podklady k predstaviteľom ĽSNS aj k iným osobám som už odovzdal vyšetrovateľovi z NAKA Bratislava, aby preveril, či z ich strany nedošlo k extrémistickej trestnej činnosti. Paradoxné je, že my sme už stíhali niekoľko desiatok ľudí za použitie tejto symboliky. Išlo však o obyčajných ľudí, ktorí za to boli právoplatne odsúdení. Problémy s hodnotením dôkazov prichádzajú len vtedy, keď sa zarúbe do vyššieho poschodia, čiže do politiky a podobne,“ uviedol Honz.
Prokurátor Honz vyjadril aj svoju nespokojnosť nad vedením generálnej prokurátury. „Do voľby nového generálneho prokurátora sme všetci išli s tým, aby sme do prokuratúry priniesli nový vietor. Mala sa z nej stať otvorená inštitúcia. Nastala akási zhoda, že to, čo tu bolo za predchádzajúcich vedení, treba odstrániť a že treba vybudovať novú prokurátorskú kultúru aj s novým vzťahom k odbornej aj laickej verejnosti. To sa nestalo,“ uviedol.
„Som sklamaný z rôzneho naťahovania, aké vidíme, či zo skrývania sa pred novinármi. Nijako to nenahráva najmä obyčajným, radovým prokurátorom, ktorí si robia svoju prácu, záleží im na nej a záleží im aj na tom, aby ju prijala verejnosť,“ doplnil Honz.
Kritika špeciálneho prokurátora
Tomáš Honz nešetril kritikou ani voči špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi. Týkalo sa to najmä zrušenia obvinenia miestnych poslancov za to, že nepozmenili názov ulice, ktorá je pomenovaná po Jozefovi Tisovi.
„Myslím si, že ak má špeciálny prokurátor názor, že veci treba ťahať na súd a netreba ich rušiť paragrafom 363, tak by sa nemali obvinenia rušiť ani takto. Teda že dozorovému prokurátorovi bol odňatý spis a vzápätí bolo zrušené uznesenie o vznesení obvinenia,“ povedal.
Prokurátor Tomáš Honz ďalej uviedol, že v prípade kauzy Vavrín bol v každom ohľade plne pripravený prevziať zodpovednosť za akýkoľvek ďalší postup.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Denník N, SME