Ľuboš Blaha statusmi rozdeľuje spoločnosť. Pozreli sme sa na to, ako často uráža, klame, zavádza a píše pravdu
- Poslanec Ľuboš Blaha sa v posledných rokoch teší veľkej popularite
- Po odchode ľudí okolo Petra Pellegriniho zo Smeru-SD verne zostal po boku Roberta Fica
- Svojimi statusmi verejne urazil novinárov, politických oponentov ale aj hlavu štátu. Neštíti sa ohýbať pravdu a podľa politológa úmyselne štve ľudí a polarizuje spoločnosť
- Poslanec Ľuboš Blaha sa v posledných rokoch teší veľkej popularite
- Po odchode ľudí okolo Petra Pellegriniho zo Smeru-SD verne zostal po boku Roberta Fica
- Svojimi statusmi verejne urazil novinárov, politických oponentov ale aj hlavu štátu. Neštíti sa ohýbať pravdu a podľa politológa úmyselne štve ľudí a polarizuje spoločnosť
Poslanca Ľuboša Blahu netreba Slovákom veľmi predstavovať. Zatiaľ čo jednej skupine sa jeho svojský prejav na sociálnych sieťach páči, iní mu vyčítajú ohýbanie pravdy a rozdeľovanie spoločnosti. Už viackrát mu jeho statusy priniesli kritiku nielen od politických súperov, ale aj od inštitúcií, kde bol zamestnaný.
Blaha po prvýkrát kandidoval do parlamentu ešte v roku 2012 z 85. miesta kandidátky. Získal vtedy 1195 preferenčných hlasov, o dva roky neskôr bol na 38. mieste a získal 2746 preferenčných hlasov. Voľby 2020 ukázali jeho rastúcu popularitu medzi voličmi Smeru-SD, preferenčných hlasov získal viac ako 60-tisíc.
Sám seba nazýva socialistom. Často sa otvorene zastáva bývalého režimu, čo mu vyčítajú aj jeho politickí oponenti. Blaha dlhé roky nebol členom strany Smer-SD, v roku 2020 ale oznámil, že sa ním stal.
Dnes je podpredsedom strany. „Dnes už môžem s hrdosťou oznámiť, že som členom Smeru a konečne sa môžem začať vnútrostranícky angažovať bez obáv, že ma budú haltovať biznismeni okolo Pellegriniho. Bez liberálov a biznis-krídla sa mi bude dýchať slobodnejšie – to všetkým skutočným ľavičiarom v Smere,“ napísal Blaha, informovali Hospodárske noviny. Aj po odchode časti poslancov a vzniku strany Hlas zostal po boku Roberta Fica a dnes patrí medzi najvýraznejšie osobnosti strany.
Jeho statusy sa šíria veľmi rýchlo
Na sociálnej sieti Facebook Blahov profil sleduje viac ako 140-tisíc ľudí. Jeho príspevky bez problémov dosiahnu tisíce likeov či komentárov. Záleží však na téme – Blaha sa zväčša venuje kritike Zuzany Čaputovej či iných politických súperov, neziskových organizácií či Igora Matoviča.
Niekedy ide o komentovanie a glosovanie aktuálnych udalostí, často však sám prichádza so „šokujúcimi odhaleniami“, z ktorých sa niektoré ukázali ako klamstvo.
Počas roka 2019 mal obrovský výtlak, predbehol dokonca konšpiračné aj seriózne médiá. Šírenie svojich príspevkov podporoval aj reklamou, do tej v roku 2019 investoval viac ako 14-tisíc eur, informoval Denník N.
Vďaka škandálu ruských tajných služieb, ktorý ešte stále doznieva, sa Blaha v poslednej dobe venuje práve tejto téme. Otvorene sa stavia na stranu Ruska, pričom kritikou nešetrí voči prezidentke ani voči vláde Eduarda Hegera či voči útokom na Igora Matoviča.
Stranu si už vybral
Blaha je známy svojim otvorene kladným postojom k Rusku a naopak, nepriateľským voči USA. „Medzi „najvýbušnejšie“ príspevky Ľuboša Blahu patria aktuálne statusy proti vláde a najmä Igorovi Matovičovi. Prvé tri v príspevky v rebríčku interakcií sú ostré protimatovičovské príspevky s celkovými interakciami v počte 154-tisíc,“ analyzuje publikácia Kto hrá ruskú ruletu na Slovensku od Grigorija Mesežnikova a Jána Bartoša.
„V prvej päťdesiatke príspevkov zoradených podľa úspešnosti je až 40 príspevkov so zmienkou o I. Matovičovi a len 9 príspevkov s témou Ruska (prvý na 19. mieste). V prvej päťdesiatke je až 45 príspevkov z obdobia po voľbách 2020,“ ukazuje publikácia.
Na to všetko má, samozrejme, právo. Každý človek si môže vytvoriť vlastný názor, či už na základe faktov alebo kvôli svojmu politickému presvedčeniu. Problémom sa však stáva, pokiaľ sa osobné názory považujú a prezentujú za objektívnu pravdu.
Samotný Blaha v statuse z 31. marca 2020 svoj profil nazval slobodným médiom. „Ale netreba upadať na duchu, slušnoľudia. Ešte vždy existujú slobodné médiá – napríklad moja stena. Páči sa, môžete konečne čítať vzdelaných autorov a nie Tódovú,“ napísal.
On sám je pritom človekom, ktorý rozdal najviac banov na česko-slovenskej scéne, uvádza portál blbec.online, ktorý vyjadrenia na sociálnych sieťach dlhodobo monitoruje.
Blaha kritiku svojich výstupov vážne neberie. Naopak, vydal už tri knihy svojich statusov. Odpoveďou bola publikácia Názov(r) bol vymazaný, na ktorej vydanie sa vyzbierali ľudia na portály Startlab.sk. Tá poukazuje na fakt, že poslanec zo svojej steny maže názory, ktoré do jeho videnia sveta nespadajú.
Ako využíva svoju moc?
Kritika novinárov, najmä z Denníka N či SME, taktiež patrí k top témam na politikovom profile. Dlhodobá kritika profesionálnych žurnalistov môže mať na spoločnosť vážne dôsledky. Hoci mainstreamové médiá robia chyby, stále procesy editácie, ktoré každá štandardná redakcia má, zaručujú kontrolu faktov a dohliadajú na etiku pri písaní.
Nedôvera v médiá „hlavného prúdu“ môže mať za dôsledok fakt, že Slováci často svoje informácie čerpajú z rôznych alternatívnych webov.
Podľa prieskumu GLOBSEC až 56 % Slovákov verí konšpiráciám, informoval pred časom Eduworld.sk. Tie sa objavujú práve na internete, kde je veľmi náročné regulovať obsah. Vo svete statusov a fotografií sa každý z nás môže stať médiom a dostať do rúk moc, ktorá môže byť využitá rôznymi spôsobmi.
Konšpirácie, ohýbanie pravdy aj klamstvá
Blaha tú svoju využil napríklad na šírenie tézy, že koronavírus je umelo vytvorenou zbraňou USA. Tieto názory v tom čase s radosťou prevzali aj kotlebovci.
Blaha sa však s jednoduchými konšpirátormi dá len ťažko porovnať. Ostrieľaný politik vie, ako sformulovať svoje príspevky tak, aby bol právne krytý. V tomto prípade rozoberal teóriu spôsobom, v ktorom sám kládol otázky a filozofoval nad témou. Čitateľ však po prečítaní príspevku mohol nadobudnúť dojem, že jeho teórie dávajú zmysel, hoci seriózni vedci tejto teórii neprikladali význam, píše Denník N. Mnohí ľudia jeho hypotézu vzalo vážne, svedčia o tom komentáre pod príspevkom.
Dúhová prezidentka?
Ohýbanie pravdy tak, aby pasovala do Blahovho videnia sveta, je známe aj v kontexte osvetlenia Prezidentského paláca. Politik vtedy v statuse tvrdil, že prezidentka dala do „dúhového osvetlenia“ prezidentského paláca viac ako 500-tisíc eur namiesto toho, aby pomohla rodinám v núdzi. Blaha opäť spojil nespojiteľné – Zuzana Čaputová krátko predtým poslala niekoľko tisíc eur ako pomoc rodinám v Prešove.
Zároveň sa v tom čase rekonštruoval Prezidentský palác. Spomenutá suma bola určená na celkovú rekonštrukciu osvetlenia, elektrorozvodov a elektroinštalácie, písala aj TA3. Dúhové osvetlenie paláca, ktoré Blaha prezentoval, bolo len skúškou osvetlenia.
Vďaka spojeniu dúhy a LGBTI komunity, ktorá najmä v kruhoch konšpirátorov a kotlebovcov nie je obľúbená, sa z príspevku stal virál. S radosťou ho prevzali „alternatívne“ médiá, Štefan Harabin ale aj kotlebovci. O Blahovom klamstve jasne vypovedá aj zmluva o dielo, ktorá je riadne zverejnená.
Niektoré vyjadrenia sú na hrane
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktoré Blahove vyjadrenia už boli na hrane
- Ktorú spoločnosť kritizoval a tvrdil, že sú oligarchovia
- Aké hoaxy šíril
- Čo si o ňom myslí renomovaný politológ
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Politika