Lucia Ďuriš Nicholsonová: Ukrajina nám všetkým kupuje čas. EÚ pri šialenom zločincovi Putinovi váhala (KOMENTÁR)
Autorka je poslankyňa Európskeho parlamentu.
Neviem, čo som očakávala od EÚ a od NATO, keď Putin zaútočil na Ukrajinu. Asi akciu namiesto slov. Chápem, že Ukrajina nie je členom Únie ani Aliancie, ale napriek tomu som očakávala tvrdšie a rýchlejšie reakcie od okolitého sveta. Rozbehli sme sa prakticky až teraz.
EÚ pri zločincovi Putinovi váhala
Volodymyr Zelenskyj ešte pred vypuknutím konfliktu, keď sme sa všetci naivne spoliehali na diplomatické rozptýlenie absurdných očakávaní šialeného zločinca Putina, žiadal EÚ o uvalenie prísnych sankcií na Rusko a jeho lídrov. Nedočkal sa. Európa váhala.
Keď sa ukázalo, že nikto z prognostikov – politológov a analytikov – sa netrafil do chorých mozgových uzlov ruského prezidenta a svet zostal paralyzovaný po prvých útokoch na Ukrajinu, prišli veľmi vajatavé a slabé reakcie.
Taliansko, Nemecko a ďalší sa pred odpojením Ruska zo systému SWIFT roztriasli, lebo mysleli viac na vlastné ekonomické záujmy ako na Ukrajinu zmietanú vojnou.
Uhrík strápnil Slovensko
Lídra Ukrajiny sme vyzbrojili, potľapkali po pleci a poslali bojovať za slobodu. Nielen za slobodu Ukrajiny, ale aj za tú našu slobodu. Za slobodu všetkých.
Som rada, že svet sa každým ránom stále viac zobúdza do tej ukrajinskej reality. Som rada, že sme sa rozbehli – Európska únia napriek ťažkopádnemu štartu napokon pritvrdila a uvalila na Rusko také sankcie, ktoré môžu viesť k jeho absolútnej izolácii – politickej aj ekonomickej.
Ukázalo sa to počas mimoriadnej plenárnej schôdze o vojne na Ukrajine, kde Slovensko tak strašne strápnil svojím minútovým prejavom náš europoslanec Milan Uhrík. Poslanci z pléna naňho kričali SHAME!/HANBA!, pretože Uhrík hovoril celý čas namiesto o agresorovi z Ruska o agresorovi z USA.
Izolovanie a investovanie
Dnes si všetci viac a viac uvedomujeme dve zásadné veci:
1.) Rusko musí byť izolované. Musíme sa odstrihnúť od jeho ropy a plynu a investovať čo najviac peňazí do diverzifikácie energetických zdrojov.
2.) Musíme investovať viac peňazí do armády. Kedysi som to odmietala, dnes sa ukazuje, že je na mieste diskutovať o spoločnej armáde EÚ.
Červená línia
My máme oproti Ukrajine obrovskú výhodu – sme členmi EÚ aj NATO. Otázka je, či toto bude červená línia, pred ktorou sa zastaví nebezpečný blázon Putin. Otázka je, či sankcie a reakcie okolitého sveta, ako aj obdivuhodná odhodlanosť Ukrajincov, zrania Rusko natoľko, že aktuálny vojenský konflikt skončí tam, kde sa začal – na Ukrajine.
Akokoľvek smutne to vyznie, my dnes musíme naplno využiť ten čas, ktorý nám Ukrajina za životy svojich vlastných občanov kupuje.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.