Ľudí bez domova čaká krutá zima. Zomri im dopraje segedín, pridať sa môžeš aj ty
- Ak znášaš infláciu zle, tak si predstav, čo prežívajú ľudia bez domova
- Zomri má pre teba výzvu
- Ak znášaš infláciu zle, tak si predstav, čo prežívajú ľudia bez domova
- Zomri má pre teba výzvu
Slováci znášajú súčasnú ekonomickú situáciu zle a ešte horšie sú na tom tí najviac ohrození. Reč je najmä o ľuďoch bez domova, pre ktorých je zvlášť kritické obdobie zimy. Vysoké ceny potravín a energií drvia aj organizácie, ktoré im pomáhajú.
Výkonná riaditeľka OZ Vagus Alexanda Kárová nám prezradila, že ich pomoc pre ľudí bez domova nespočíva len v servírovaní jedla či poskytovaní hygieny, ale najmä v sociálnom poradenstve. Takto sa ľudia bez domova môžu vymaniť zo svojej situácie a nespoliehať sa len na pomoc od dobrovoľníkov.
Stále je tu však veľký počet tých, ktorí potrebujú akútnu pomoc v podobe jedla, tepla či ošatenia. Práve týmto ľuďom môžeš pomôcť a poslať im to, čo naozaj potrebujú. Napríklad segedín.
Satirická stránka Zomri prišla s predvianočnou výzvou, s ktorou skutočne niekomu pomôžeš. Stačí, ak v ľubovoľnom obchode kúpiš segedín v konzerve či iné trvanlivé potraviny a pošleš ich organizácii Vagus, ktorá sa stará o ľudí bez domova.
Aby si náklad segedínu či ďalších potravín nemusel vláčiť až do Vagusu, môžeš balík poslať cez službu Packeta a keďže ide o Zomri a pomoc ľuďom bez domova, zaúčtujú si za to iba symbolický jeden cent. Balík môžeš poslať až do 23. novembra 2022. Ich mobilná aplikácia ti povie všetko podstatné a tebe stačí krabicu odniesť do najbližšieho výdajného miesta kdekoľvek na Slovensku.
Ako to bude fungovať:
- Konzervy alebo ryžu či cestoviny zabaľ ako balík.
- Stiahni si aplikáciu Packeta tu.
- V appke klikni na Odoslať zásielku
- Nechaj vybranú štandardnú zásielku a klikni na Pokračovať.
- Zadaj údaje príjemcu:
Meno a priezvisko – Zomri
Tel. číslo – +421 900 000 000
Email: zomri@zomri.sk
- Zvoľ doručenie na výdajné miesto
- Vyber ako cieľové výdajné miesto Zomri, adresa: Kopčianska 82, Bratislava
- Pre odoslanie za 1 cent zadaj promo kód: ZOMRI
- Odovzdaj balíček na ktoromkoľvek podacom mieste Packeta
- Ďakujeme za pomoc ľudom bez domova, balík odovzdáme Vagusu 😊
„Keďže milujeme segedín rovnako ako Bufeťák, máme službu posielania balíkov cez appku Packeta a navyše dlhodobo komunikujeme s Vagusom, idea bola hneď na svete. Doprajme segedín aj ľudom bez domova! Vytvorili sme teda platformu, aby ľudia mohli posielať dary či už akékoľvek konzervy, cestoviny alebo ryžu len za 1 cent s promo kódom ZOMRI. Už teraz sa tešíme na výsledok,“ priblížila marketingová manažérka Packety Zuzana Krasňanská.
Do balíčka môžeš vložiť všetky potraviny a hygienické pomôcky, ktoré prežijú transport. Určite to môže byť segedínsky či maďarský guláš v konzerve, ryža, cestoviny, sušené alebo konzervované strukoviny či múka. Riaditeľka Vagusu Alexandra Kárová hovorí, že vhodné sú aj hygienické pomôcky, ako vreckovky, dámska hygiena, mydlá a šampóny.
Naopak, určite neposielaj knedľu k segedínu, pečivo, mliečne výrobky, koláče, ovocie ani zeleninu.
Vagus prevádzkuje v centre Bratislavy nízkoprahové centrum Domec. Tu sa každý človek bez domova môže osprchovať, najesť, vziať si nové oblečenie, alebo si vyprať to svoje. Práve tu skončí segedín (a ostatné potraviny), ktorý pošleš.
Samotný Domec navštívilo vlani 1 261 ľudí a to 28 526-krát. Vydali 25 908 porcií raňajok a 21 654 porcií obedov. Je ti teda jasné, že bude treba veľmi veľa segedínu.
Alexandra Kárová hovorí, že pomoc ľuďom bez domova ovplyvňuje aj súčasná inflácia a vyššie ceny energií. Vagus s napätím čaká aj na osud „rodinného balíčka“, ktorý by im priamo okresal zdroje.
Mnoho Slovákov môže prísť o domovy
Alexandra Kárová dodáva, že OZ Vagus zatiaľ nezaznamenal vyšší počet ľudí bez domova. Dôvodom by mohlo byť podľa nej to, že ľudia využívajú nasporené zásoby. V nasledujúcich mesiacoch sa však počet ľudí v núdzi môže naozaj zvýšiť. Už teraz sú tu totiž náznaky.
Ako pre Startitup uviedla koordinátorka Integračného programu OZ Vagus Dominika Kráľová, ľudia, ktorí využívajú služby združenia a bývajú na ubytovniach, majú nízke príjmy. V dôsledku toho si môžu dovoliť iba najlacnejšie ubytovne.
„Podľa našich skúseností sú ceny najlacnejších ubytovní približne 120 eur (údaje z prieskumu ubytovní z mája 2021) mesačne a nie je ich veľa. Za ubytovňu ľudia zaplatia väčšinu ich mesačného príjmu a stravovať sa musia v službách pre ľudí bez domova. Prípadne chodia na výdaje stravy charít,“ vysvetľuje Kráľová. Dodáva, že ak táto suma stúpne, pre mnohých ľudí to bude ohrozujúce a ubytovne si nedokážu zaplatiť.
V súčasnosti občianske združenie vníma nárast osôb, ktoré sa zaujímajú o projekt Bývanie OZ Vagus. Podľa Kráľovej sú ľudia voči ubytovniam skeptickí. Dôvodom je to, že momentálny stav je taký, že voľné miesta v ubytovniach, ktoré by boli pre nich v dostupných cenových reláciách, ani nie sú.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality