Ľudí desí nebezpečný exotický hmyz. Môže zavítať aj k nám, potrebuje na to ale špeciálne podmienky
- Ázijský tigrí moskyt sa vyskytol aj v Európe
- Tento hmyz dokáže prenášať choroby, akými je napríklad vírus Zika
- Ázijský tigrí moskyt sa vyskytol aj v Európe
- Tento hmyz dokáže prenášať choroby, akými je napríklad vírus Zika
Pred pár rokmi sa v Európe objavili ázijské tigrie moskyty a nedávno bol tento hmyz spozorovaný aj v Nemecku, uvádza iMeteo.
Tento druh komára je schopný prenášať choroby ako Západonílska horúčka či vírus Zika. Práve preto je jeho výskyt nebezpečný. Ideálne podmienky na rozmnožovanie mali aj minulý rok, počas lockdownu, keď väčšina hotelov či iných rezortov svoje bazény neudržiavala, keďže turizmus bol takmer na bode nula, uviedla TV Markíza.
„Oproti bežným komárom sa moskyty líšia tým, že sú aktívne aj cez deň. Ich bodnutie nezastaví ani hrubšia látka oblečenia. Jednoducho pred nimi niet úniku. Miestne úrady preto hotelierov upozornili, aby bazény dali rýchlo do poriadku a pravidelne ich čistili,“ dáva do pozornosti TV Markíza.
Tigrí moskyt však nedokáže prenášať vírus bez určitých podmienok. K tomu, aby sa mu to podarilo by museli prevládať teploty vyššie ako +27 °C, a to podobu najmenej 14 dní. Keďže tieto teploty nie sú v Európe bežné, zatiaľ nie je dôvod, aby sme sa tohto hmyzu a jeho vysokého výskytu obávali.
„Odborníci predpokladajú, že čím budú zimy miernejšie v dôsledku globálneho otepľovania, tým sa výskyt tohto nebezpečného hmyzu môže viac presúvať do centrálnejších častí Európy, vrátane Slovenska,“ uvádza iMeteo.
Ázijský tigrí moskyt alebo aj 10-milimetrový komár má pruhované čiernobiele telo. Nevýhodou pre nás je, že tento invázny druh dokáže prežiť takmer všade. Prezimovať vedia aj v skleníkoch či na povalách domov. Ako uviedli v iMeteo, Bill Gates údajne označil tento druh komára za najsmrteľnejší hmyz na svete.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: iMeteo, TV Markíza