Ľudí nakazených Covidom po novom na letisku odhalia psy. Na Slovensku pribudli stovky prípadov
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 253
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 933
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 253
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 933
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 253 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 131 776, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 787 657 osôb. Informuje NCZI.
V nemocniciach je hospitalizovaných 272 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 7 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 069.
Psy, ktoré identifikujú nakazených
Fínski vedci zistili, že špeciálne vycvičené psy dokážu identifikovať pasažierov leteckej dopravy, ktorí sú nakazení novým druhom koronavírusu. Informuje agentúra PA a DPA, ktoré sa odvolávajú na výsledky štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise BMJ Global Health.
Predbežné údaje naznačovali, že psy dokážu byť na detekciu koronavírusu SARS-CoV-2 vycvičené v priebehu niekoľkých týždňov. Presnosť, s akou by mali dokázať identifikovať vzorky od nakazených pacientov, je približne na rovnakej úrovni ako PCR test.
Vedci z Helsinskej univerzity (UH) vo Fínsku však potrebovali túto teóriu otestovať aj v reálnych podmienkach. Vycvičili štyri psy, ktoré boli predtým trénované na vyhľadávanie drog či nebezpečných látok. Na jar 2020 oňuchali vzorky z pokožky 144 ľudí infikovaných koronavírusom a 306 zdravých osôb. Identifikovať nakazených sa im podarilo s 92-percentnou úspešnosťou.
Následne boli psy nasadené na medzinárodné letisko Helsinki-Vantaa, kde od septembra 2020 do apríla 2021 oňuchali 303 pasažierov prichádzajúcich do Fínska. Percento úspešnosti detegovania cestujúcich s koronavírusom bola v tomto prípade až 99 %.
Dôležitým poznatkom je, že psy boli menej úspešné pri identifikovaní variantu alfa, lebo boli vycvičené na detegovanie pôvodného vírusu SARS-CoV-2. Podľa vedcov by teda počas výcviku mali byť použité vzorky všetkých variantov kornavírusu.
Dodali však, že psy, ktoré sa už naučili rozoznávať jeden variant, sa dokážu v priebehu niekoľkých hodín naučiť rozpoznávať aj jeho iné formy. Podľa vedcov by sa psy mohli používať na miestach, kde je „vysoká pravdepodobnosť nákazy Covidom – napríklad v nemocniciach – a tam, kde šanca prenosu vírusu nie je až taká veľká, napríklad na letiskách“.
Riziko vzniku nových variantov
Šírenie ochorenia COVID-19 medzi nezaočkovanými ľuďmi v krajinách, ako je napríklad Severná Kórea, vytvára vyššie riziko vzniku nových variantov koronavírusu. V utorok na to upozornil riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre núdzové situácie Michael Ryan, informuje Reuters.
„Iste je znepokojujúce, ak krajiny… nepoužívajú nástroje, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii,“ povedal Ryan pri hodnotení situácie v KĽDR. „WHO opakovane uviedla, že tam, kde nie je monitorovaný prenos (ochorenia), existuje vždy vyššie riziko objavenia sa nových variantov,“ dodal riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že je „hlboko znepokojený“ šírením sa vírusu v nezaočkovanej populácii. Svetová zdravotnícka organizácia pripomenula, že Severná Kórea ju zatiaľ o prepuknutí epidémie neinformovala, čo predstavuje zjavné porušenie jej právnych záväzkov. Podľa Ryana je WHO pripravená Severnej Kórei pomôcť, no nemá právomoci zasahovať v suverénnej krajine.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR