Ľudí posielajú z práce domov, lebo nie je elektrina ani palivo. Krajina s vyše 200 miliónmi obyvateľov už zažíva energetickú krízu
- Ceny pohonných hmôt a energií stúpajú po celom svete
- V niektorých krajinách je však situácia už taká vážna, že ľuďom nariaďujú necestovať do práce
- Ceny pohonných hmôt a energií stúpajú po celom svete
- V niektorých krajinách je však situácia už taká vážna, že ľuďom nariaďujú necestovať do práce
Po politickom zemetrasení v Pakistane, ktorý má toľko obyvateľov ako vyše polovica EÚ (vyše 220 miliónov), sa v apríli ujal tamojšej vlády 70-ročný Muhammad Šáhbáz Šaríf z politickej strany Pakistanská moslimská liga.
Medzi jeho prvé kroky patrilo vyhlásenie soboty za bežný pracovný deň pre všetkých štátnych zamestnancov, a tak sa mnohým predlžoval pracovný týždeň.
No vláda 70-ročného premiéra nemá zrovna najľahší úvod, ako aj ostatné vlády sveta čelí energetickej kríze, ktorá je ale v krajine už taká vážna, že najnovšie vyhlásenia hovoria o tom, aby ľudia nešli do roboty, lebo treba šetriť energiami a palivom – informuje dnes Bloomberg.
Skracovanie pracovného týždňa a vypnutie osvetlenia
Sobota ako nedávno zavedený pracovný deň sa, de facto, ruší, lebo krajina musí šetriť energiami – teda aby sa v kanceláriách nezapínali počítače, svetlá, no najmä nákladné klimatizácie, ale aj, aby ľudia necestovali a nespotrebovávali pohonné látky, ktorých je, zdá sa, teraz v Pakistane ako šafranu.
Pracovné cesty sa pomaly stávajú zakázané, dokonca aj politici rokujú online, aby išli príkladom a jednoducho necestovali.
Okrem soboty sa má zrušiť aj chodenie do práce v piatok. To by mohol, aspoň u koho sa dá, nahradiť home-office.
Situácia s nedostatkom energií je taká vážna, že v krajine dochádza k výpadkom prúdu a diskutuje sa aj o vypínaní pouličného osvetlenia – aspoň na nejaký čas a v niektorých provinciách.
To, že sa vláda snaží ušetriť, kde môže, naznačuje aj zastavenie podávania obedov, večerí a typických popoludňajších čajov úradníkom. Pracovníkom sa tak upiera nie len klimatizácia v horúčavách, ale aj jedlo, z čoho, samozrejme, nie sú moc nadšení.
„Pakistan znáša bremeno globálnej energetickej krízy vyvolanej oživujúcim sa dopytom po pandémii a stláčaním dodávok paliva, keďže mnohé štáty sa vyhýbajú ruskému vývozu palív z dôvodu vojny v krajine na Ukrajine.
Náklady na dovoz energie v krajine sa za 10 mesiacov do apríla zdvojnásobili, pričom boli prerušené aj dodávky do niektorých vyvážajúcich odvetví, vrátane textilných tovární, ktoré tvoria približne polovicu príjmov z exportu Pakistanu,“ vysvetľuje vážnu situáciu Bloomberg.
Nedostatok energií dvíha ceny po celom svete – a to výrazne
Pakistanská vláda už zdvihla ceny pohonných hmôt o 40 % a sadzby za elektrinu o 50 %, ako to od nej žiadal Medzinárodný menový fond, aby sa mohlo pokračovať v záchrannom programe, ktorý je podľa Bloombergu pre krajinu kľúčový, ak sa chce vyhnúť platobnej neschopnosti a úplnému kolapsu.
Pre krajinu, v ktorej množstvo ľudí žije za hranicou či na hranici chudoby, sú takéto zvyšovania cien jednoducho neprekonateľnou prekážkou. Niektoré domácnosti sa odpájajú od elektriny či úplne prestali používať auto a motorky.
V krajine bola spustená aj informačná kampaň, ktorá má ľudí naučiť o úspore energie
Energetická kríza, samozrejme, zasiahla a ovplyvňuje celý svet. Pakistan je len príkladom, v ktorom je situácia už naozaj vážna, no podobný osud, kedy budú ľudia posielaní z práce domov, môže podľa odborníkov postupne zasiahnuť aj iné krajiny, nie len tie chudobnejšie.
Na pozore sú aj tie najvyspelejšie, napríklad japonská vláda už vyzvala svojich ľudí, aby sa snažili šetriť energiou a taktiež spustila kampaň, ktorá ich to má naučiť. Včera sa dokonca objavili správy, podľa ktorých krajina vychádzajúceho slnka varuje svojich obyvateľov, aby boli počas tohto leta i najbližšej zimy pripravený na výpadky elektriny.
Podobné kampane, ako šetriť energiu, vidíme aj po Európe. „Zníž termostat o 1 stupeň a zapni nočný režim o hodinu skôr“ alebo „na krátke vzdialenosti choďte pešo, na kolobežke alebo na bicykli“, informuje o jednotlivých šetriacich krokoch The Brussels Times.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Bloomberg, Asahi, The Brussels Times