Ľudí s respirátorom pod nosom môžeš od dnes „nabonzovať“. Kompetentní ich budú musieť riešiť
- V MHD od dnešného dňa platia nové pravidlá
- Ak v autobuse či električke uvidíš cestujúceho so zle nasadeným respirátorom, nebudeš musieť jeho neohľaduplné správanie trpieť
- V MHD od dnešného dňa platia nové pravidlá
- Ak v autobuse či električke uvidíš cestujúceho so zle nasadeným respirátorom, nebudeš musieť jeho neohľaduplné správanie trpieť
Od dnes je vo vozidlách verejnej dopravy povinné nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2. S pandémiou koronavírusu bojujeme v našej krajine už rok.
Väčšina z nás si už snáď stihla uvedomiť, že keď dýchame, rozprávame, spievame či kričíme, z tela nám unikajú drobné kvapôčky, ktoré môžu obsahovať vírusy.
Práve preto musíme vytvoriť bariéru medzi našimi dýchacími cestami a okolitým svetom. Na to nám doteraz slúžili rúška a po novom aj povinný respirátor.
Aj napriek tomu, že všetci vieme, že nový koronavírus a jeho mutácie predstavujú zrejme najväčší problém súčasnosti, mnohí akoby rezignovali. Ešte aj dnes nie je vôbec výnimočné natrafiť pohľadom na človeka, ktorý s pokojom v duši nosí svoje rúško či inú ochranu tváre pod nosom či takmer na krku.
Tento „trend“ si pritom zďaleka neosvojili len starší uhundraní ľudia, ktorí považujú COVID-19 stále za chrípôčku. Rúško pod nosom je bežným doplnkom aj mladých, na prvý pohľad rozhľadených ľudí, ktorí majú predstavovať budúcnosťou tejto krajiny. Človeku sa môže naskytať otázka, či náhodou nejde len o nevedomosť a spadnuté rúško si dáma či pán jednoducho nevšimli.
V súčasnej situácii by bolo však viac ako prospešné dávať si pozor, či máme ochranu tváre nasadenú správne. Stále je tu nádej, že ešte sme nedospeli do bodu, kedy si nevieme na tvárach ustrážiť kúsok látky.
Tiež nám neostáva nič, len veriť, že si ľudia za svoj vodcovský vzor v rámci nosenia rúšok neberú politikov ako je Marian Kotleba, ktorý sa tvári, že nos je jeho hlavnou pýchou a nemieni ho schovávať.
Ak však na podobné typy narazíš v MHD – čo zaiste problém nebude, môžeš na nich bez váhania upozorniť vodiča. Ten musí po novom vyzvať cestujúceho, aby si nasadil respirátor správne, ak ho má pod nosom či na brade, alebo aby vystúpil z vozidla.
Ak neposlúchne, vodič kontaktuje dopravný dispečing, ktorý bude situáciu riešiť priamo na mieste s políciou. Uviedla to hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava, Ľubica Melcerová.
DPB tvrdí, že povinnosť nosiť respirátory v MHD je rozhodnutie vlády SR, ale určite to cestujúcim pripomenie. Nosenie respirátorov revízori kontrolovať nebudú. „Revízori kontrolujú iba to, či cestujúci majú platný cestovný lístok, nie dodržiavanie nariadení,“ poznamenala Melcerová.
Dopravný podnik deklaruje, že aj naďalej dôsledne dezinfikuje všetky vozidlá MHD, a to aj cez deň v obratiskách, následne každý večer a raz za dva týždne špeciálnou polymérovou dezinfekciou, ktorá má dlhotrvajúci účinok. „Minimálne raz za mesiac prejdú všetky vozidlá veľkým hĺbkovým čistením,“ spresnila Melcerová.
DPB aktuálne vozí menej ako 40 % cestujúcich v porovnaní s obdobím pred začiatkom pandémie nového koronavírusu. Napriek tomu jazdí cez pracovný týždeň v režime školské prázdniny a podnik nepristúpil k výraznejšiemu obmedzeniu výpravy vozidiel.
„Je teda možné zachovať medzi cestujúcimi bezpečné rozstupy. Naplnenosť spojov však neustále monitorujeme a ak spozorujeme spoje s vyššou naplnenosťou, nasadzujeme na linky kapacitnejšie vozidlá,“ potvrdila Melcerová.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: DPB, ÚVZSR