Ľudí trápi fenomén „idiopatickej hypersomnie“. Ak spíš 10 hodín a si aj tak unavený, môžeš ňou trpieť
- Určite poznáš ľudí, ktorí môžu spať aj desať hodín, ale stále budú zničení
- Trápi ich idiopatická hypersomnia, tvrdia vedci
- Trpí ňou množstvo ľudí
- Určite poznáš ľudí, ktorí môžu spať aj desať hodín, ale stále budú zničení
- Trápi ich idiopatická hypersomnia, tvrdia vedci
- Trpí ňou množstvo ľudí
Stáva sa ti pravidelne, že hoci prespíš celú noc bez prebudenia, spíš minimálne osem hodín, no aj tak sa potom celý deň cítiš, akoby si tri dni oka nezažmúril? Ak áno, je možné, že patríš do klubu ľudí, ktorých trápi idiopatická hypersomnia.
Táto porucha, ktorú v minulosti považovali za zriedkavú, sa môže v skutočnosti vyskytovať častejšie, než sme si mysleli. V novej štúdii vedci zanalyzovali údaje o spánku takmer 800 ľudí a zistili, že 1,5 % z nich pravdepodobne trpí touto neurologickou poruchou.
Výsledky tejto štúdie zverejnili v časopise Neurology 13. decembra s cieľom zvýšiť povedomie o tejto poruche. Dr. Plante zdôraznil: „Naše výsledky ukazujú, že idiopatická hypersomnia je relatívne bežná, častejšia, než sa predpokladalo. Potrebujeme ďalšie úsilie na identifikáciu, diagnostiku a liečbu ľudí trpiacich idiopatickou hypersomniou.“
Pri výskume idiopatickej hypersomnie použili dva typy testov
Vedci v rámci tejto štúdie analyzovali údaje o vzoroch spánku 792 ľudí zapojených do štúdie Wisconsin Sleep Cohort, ktorá skúma spánkové poruchy u zamestnancov v štáte Wisconsin.
Skúmali údaje z dvoch typov laboratórnych testov, ktoré sa obvykle používajú na diagnostikovanie tejto poruchy. Medzi ne patrí polysomnografia, ktorá meria rôzne telesné funkcie počas spánku, ako je činnosť mozgu a tepová frekvencia, a test rýchlosti upadnutia do spánku niekto zaspí počas denných „šlofíkov“.
Účastníci štúdie tiež odpovedali na otázky týkajúce sa toho, ako veľmi sa cítia unavení počas dňa, ako dlho spia počas dňa,či aká je ich typická dĺžka nočného spánku, či už pracujú, alebo nie.
Na základe týchto údajov a s použitím súčasných diagnostických kritérií pre idiopatickú hypersomniu tím výskumníkov identifikoval 12 ľudí, u ktorých sa predpokladalo, že trpia touto neurologickou poruchou. Títo jedinci totiž zažívali počas dňa výraznejšiu ospalosť, aj keď spali rovnako dlho alebo dokonca dlhšie ako ostatní.
Vyššia pravdepodobnosť zaspatia počas rozhovoru
Ľudia, ktorí podľa expertov trpeli idiopatickou hypersomniou, zaspávali oproti ostatným účastníkom výskumu v priemere o deväť minút skôr v noci a o šesť minút skôr počas dňa. Taktiež dosiahli vyššie skóre v prieskume ospalosti, ktorý zahŕňal otázky týkajúce sa pravdepodobnosti zaspatia pri sedení alebo rozhovore.
Výskumníci mali údaje počas testov k dispozícii aj dlhodobé údaje o účastníkoch. Tie ukázali, že väčšina z ľudí s pravdepodobnou neurologickou poruchou trpela nadmernou ospalosťou počas dňa približne 12 rokov.
Tím vedcov však zistil zaujímavú vec. U štyroch osôb sa ospalosť postupne zmiernila, čo ukazuje, že v niektorých prípadoch môže idiopatická hypersomnia ustúpiť. Vedci však upozorňujú na to, že treba ešte urobiť ďalší výskum, aby lepšie pochopili faktory, ktoré prispievajú k ustupovaniu spánkovej poruchy.
Treba však brať do úvahy, že táto štúdia sa sústredila len na zamestnaných jednotlivcov. Ľudia s idiopatickou hypersomniou sa však niekedy naopak môžu stretávať aj s problémami pri hľadaní alebo udržiavaní zamestnania. Preto je možné, že prevalencia tejto poruchy je ešte vyššia, než naznačujú aktuálne odhady, ako uvádzajú autori štúdie.
Aktuálne ostupné liečby idiopatickej hypersomnie sa zameriavajú predovšetkým na zmiernenie jej symptómov, a nie na jej koreňovú príčinu. To znamená, že lekári často predpisujú stimulanty, ktoré pomáhajú pacientom ostať bdelými počas dňa.
Ako správne poznamenal Dr. Plante, „dodatočné výskumy môžu taktiež objasniť príčiny idiopatickej hypersomnie a viesť k novým liečebným postupom.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Neurology, Live Science