Ľudia bijú na poplach: Posledná „bašta“ polárnych medveďov môže navždy zmiznúť, dôvod je jasný
- V Kanade sa nachádza mesto, v ktorom je možné pozorovať ľadové medvede
- Často ich nazývajú aj pánmi Arktídy
- V Kanade sa nachádza mesto, v ktorom je možné pozorovať ľadové medvede
- Často ich nazývajú aj pánmi Arktídy
V Kanade sa nachádza mesto, v ktorom je možné pozorovať majestátne ľadové medvede. Na brehu Hudsonovho zálivu v meste Churchill turisti tajne dúfajú, že spozorujú voľným okom tieto biele tvory.
Ako uvádza oficiálna webová stránka churchill.ca, polárne medvede sa často nazývajú aj pánmi Arktídy. Dospelé samce môžu vážiť až 600 kg a dosahovať výšku 3,05 metra. Hoci sú takéto obrovské, biele medvede sa vedia pohybovať veľmi rýchlo. Pach dokonca vedia zachytiť až na vzdialenosť viac ako 30 kilometrov.
Hlavné mesto polárneho medveďa
Portál Euronews informuje, že mesto Churchill sa nachádza 1 700 kilometrov severne od mesta Winnipeg. Toto mesto malo kedysi mnoho obyvateľov, no časom sa vyľudnilo, pretože bola zatvorená vojenská základňa a prístav. Na rok bola obmedzená aj vlaková doprava. Ako sa Churchill zmenšoval, ľadové medvede sa začali približovať do mesta, keďže ich už nevyrušoval hluk, ktorý robili rakety pri štarte.
Z tohto dôvodu sa Churchill stalo hlavným svetovým mestom ľadového medveďa. Miestny mechanik zostrojil vozidlo, vďaka ktorému je možnosť vidieť medvede z bezpečnej vzdialenosti. Fotografie a dokumentárne filmy lákajú turistov vyskúšať si tento zážitok.
Akonáhle toto mesto prijalo pomyselný titul hlavného mesta ľadového medveďa, zrazu sa tieto zvieratá začali objavovať všade. Od obliečok na vankúše až po dizajn na plechovke piva. Turistov vítajú medvede v podstate z každej strany. Miestni obyvatelia tvrdia, že pokiaľ medvede budú neodmysliteľnou súčasťou mesta, budú si ich uctievať, ako uvádza portál apnews.com.
Dopad klimatickej zmeny
Otepľovanie a roztápanie sa ľadu má dopad aj na ubúdanie zvierat, ako je ľadový medveď, informuje portál novinky.cz. Miestna komunita tak hľadá nové spôsoby, ako prilákať turistov, zvýšiť si ekonomiku a chrániť tieto zvieratá.
Mesto okrem ľadového medveďa láka turistov aj na možnosť vidieť polárnu žiaru či veľryby bieluhy. Mike Spence, starosta mesta, naznačuje, že raz určite prídeme o medvedie sezóny. „Budeme sa však musieť prispôsobiť tejto klimatickej zmene,“ hovorí.
Riaditeľka siete Resilient Cities Network Lauren Sorkin hovorí, že každé mesto by malo mať plán, ako sa prispôsobiť klimatickej zmene, ktorá ovplyvňuje turizmus a ekonomiku. Práve mesto Churchill je výnimočným príkladom, ktoré plánuje dopredu. Chráni prírodu a udržuje ju v bezpečí.
V dôsledku klimatických zmien sú búrky v meste Churchill oveľa daždivejšie ako pred 80 rokmi, píše Euronews.
Minulosť mesta Churchill
Zabudnutá minulosť mesta občas vypláva na povrch, keď sa turisti informujú o histórii. Nie všetky príbehy totiž majú šťastný koniec. Dlhoročná obyvateľka Georgina Berg, ktorá tu ako dieťa žila, rozpráva o nie veľmi príjemných situáciách z minulosti. Obyvatelia sa museli odsťahovať, ženy boli často zneužívané či nezvestné a mesto sužovala bieda aj chudoba.
Miestny obyvateľ a pretekár na psích záprahoch Dave Daley hovorí, že „nemôžeme zmeniť, čo bolo pred piatimi minútami, ale môžeme zmeniť, čo bude o päť minút“, cituje Euronews.
Ako tvrdia Daley a Spence, treba sa pozerať dopredu a mať pripravený plán v prípade výrazných zmien počasia. Niekedy nebolo predstaviteľné, že by v meste hrmelo. Arktída sa otepľuje oveľa rýchlejšie ako iné časti Zeme.
Zdroje: churchill.ca, Euronews, apnews.com , novinky.cz