Ľudia dosiahli o 31% nižšie riziko úmrtnosti a 12 % nižšie riziko vzniku rakoviny. Výskum stanovil, koľko minút aktivity týždenne potrebuješ
- Počíta sa aj 10 – 15 rezkejšej chôdze, tvrdí odborníčka
- Pri športe v chladnom počasí sa aktivuje užitočný hnedý tuk
- Počíta sa aj 10 – 15 rezkejšej chôdze, tvrdí odborníčka
- Pri športe v chladnom počasí sa aktivuje užitočný hnedý tuk
Ani sme sa nenazdali a o chvíľu tu sú Vianoce. Hoci to tak ešte pred pár týždňami nevyzeralo, pomaly sa teploty dostávajú na úroveň nuly a zrejme príde aj na to, že teplomery budú ukazovať mínusové hodnoty. To znamená, že mnohí ľudia prestanú športovať, respektíve sa nebudú fyzickej aktivite venovať v takej miere, ako to robia po zvyšok kalendárneho roka.
Americká odborníčka na wellness Leana Wennová však v rozhovore pre CNN vysvetľuje, že ani počas zimných mesiacov by sme pohybové aktivity nemali v žiadnom prípade zanedbávať.
Počíta sa aj odhŕňanie snehu
„Bez ohľadu na ročné obdobie, dospelí by sa mali zamerať na minimálne 150 minút miernej fyzickej aktivity týždenne. Ide o záver amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. To zahŕňa cvičenie, ako je beh, bicyklovanie, hranie tenisu a v zime lyžovanie a výlety na snežniciach. Počítať sa môžu aj náročné domáce práce, ako je odhŕňanie snehu,“ vysvetlila Wennová, ktorá je pohotovostná lekárka a klinická docentka na Univerzite Georgea Washingtona, pričom predtým okrem iného pôsobila aj ako komisárka pre zdravie v štáte Baltimore.
Svoje závery opierala o viacero vedeckých štúdií, mnohé z nich vydaných v nedávnej minulosti. „Podľa jednej nedávnej štúdie mali ľudia, ktorí dosiahli takéto množstvo cvičenia týždenne, o 31 % nižšie riziko úmrtnosti, o 27 % nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a o 12 % nižšie riziko vzniku rakoviny v porovnaní s neaktívnymi účastníkmi. Je dôležité vyzdvihnúť skutočnosť, že tí, ktorí športovali len polovicu odporúčaného času (75 minút týždenne), mali tiež značné zdravotné výhody, ako napríklad o 23 % nižšie riziko predčasnej smrti, o 17 % nižšie riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení a o 7 % nižšie riziko vzniku rakoviny.“
Rebecca Blakeová, hlavná riaditeľka klinickej výživy na Mt. Sinai, sa pre obľúbený meteorologický portál AccuWeather zamerala skôr na zdravotné výhody, čo sa týka prevencie bežných chorôb. V prvom rade poznamenala, že v priemere ľudia v priebehu zimy priberú 2,26 – 4,53 kilogramu, čo má, samozrejme, súvislosť nielen s vianočným prejedením, ale aj nižšou úrovňou fyzickej aktivity.
Možno aj ty, ale prinajmenšom určite sa aj v tvojom bezprostrednom okolí pohybujú ľudia, ktorí sa zámerne vyhýbajú chladu. A pritom zimné cvičenie na čerstvom vzduchu je skvelý spôsob, ako prijať malé dávky slnečného žiarenia. Slnečné svetlo môže byť nápomocné pri zlepšení nálady a prijímaní vitamínu D, uvádza American Heart Association (AHA). Zimné cvičenie taktiež posilňuje imunitu v období prechladnutia a chrípky. Niekoľko minút denne môže pomôcť predchádzať jednoduchým bakteriálnym a vírusovým infekciám, tvrdí už spomínané Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Hoci by si to možno na prvý pohľad nepovedal, triaška, mechanizmus na produkciu tepla, spáli značné množstvo kalórií. Viaceré štúdie ukázali, že ľudia vynakladajú päťkrát viac energie pri triaške v porovnaní s tým, keď sú v pokoji.
Fenomén hnedého tuku
Okrem toho, bez ohľadu na druh cvičenia, viaceré štúdie preukázali, že pobyt vonku v chladnom počasí môže premeniť biely tuk, konkrétne tuk na bruchu a stehnách, na béžový alebo hnedý tuk, ktorý spaľuje kalórie. Účelom hnedého tuku je spáliť kalórie na tvorbu tepla. Hnedý tuk je často označovaný ako „dobrý“ tuk, pretože pomáha kalórie spaľovať, nie ich ukladať. Zvyčajne sa vyskytuje v oblastiach okolo krku a obličiek.
Nataliya Galifianakisová, klinická odborná asistentka biológie na New York University, pre AccuWeather objasnila: „Hnedý tuk môže skutočne vytvárať teplo. Hnedé tukové bunky namiesto toho, aby využívali kalórie na výrobu energie, využívajú kalórie na výrobu tepla. Hnedý tuk môže byť aktivovaný chladom. Chronické vystavenie chladu aktivuje vaše hnedé tukové bunky.“
Portál Medical News Today podotýka závery jednej z nedávnych štúdií, ktorej výsledky ukázali, že mierny chlad, čo zodpovedá približne 19 °C, zvýšil u mužov množstvo a aktivitu hnedého tuku asi až o 30 – 40 %, zatiaľ čo mierne teplo (teda asi 27 °C) znížilo množstvo hnedého tuku pod východiskovú hodnotu. Autori tejto štúdie tiež deklarovali, že ich zistenia ich vedú k hypotéze, že manipulácia s teplotou, aby hnedý tuk rástol, by mohla do budúcnosti byť sľubnou stratégiou pri liečbe obezity a cukrovky.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, Accuweather, Antonio Pesaresi, Medical News Today