Ľudia netušia, ako brať zinok správne. Je základ pre viac ako 300 enzýmov v tele, môže ti zachrániť život
- Veľa sa o ňom hovorí, no málokto vie o jeho liečivých účinkoch
- Poradí si so zápalmi či popáleninami a dokáže skrátiť trvanie prechladnutia a chrípky
- Veľa sa o ňom hovorí, no málokto vie o jeho liečivých účinkoch
- Poradí si so zápalmi či popáleninami a dokáže skrátiť trvanie prechladnutia a chrípky
Zinok je minerál, ktorý má kľúčový význam pre posilnenie imunitného systému, udržiavanie zdravej pokožky a ochranu organizmu proti zápalom. Na jeho doplnenie je ideálne obdobie jeseň.
Táto minerálna látka je základnou živinou a naše telo ju samo nevie vyrobiť. Preto je dôležité, aby sme ju pravidelne dopĺňali. Tento minerál môžeme nájsť v určitých potravinách aj vo výživových doplnkoch. Hoci sa môže zdať, že je to bežná látka, odborníci mu pripisujú oveľa väčší význam.
Zinok má kľúčovú úlohu pri tvorbe enzýmov a bielkovín, chráni DNA bunky a podporuje hojenie rán. Ako uvádza portál Pravda, jeho zdroje sú rôznorodé a zahŕňajú rastlinné aj živočíšne potraviny. Pozor ale na jeho množstvo.
Bojovník proti prechladnutiu
Zinok je hneď po železe druhý najrozšírenejší stopový minerál v ľudskom tele, pričom sa vyskytuje vo všetkých bunkách. Železo, ktoré zaujíma prvé miesto, je kľúčové pre hemoglobín v krvi a zabezpečuje rozvod kyslíka po celom tele. Zinok má nezastupiteľnú rolu v tvorbe nad troch stoviek rôznych enzýmov. Tieto enzýmy sú nevyhnutné pre metabolizmus, trávenie, nervovú činnosť a mnohé ďalšie procesy.
Hlavne však zinok významne prispieva k obranyschopnosti organizmu proti rozličným chorobám. Je tiež dôležitý pre správnu funkciu našich chuťových a čuchových zmyslov.
Výskumy potvrdzujú, že zinok prináša množstvo zdravotných benefitov. Predovšetkým posilňuje obranyschopnosť organizmu a jeho nedostatok môže spôsobiť slabnutie imunitnej odpovede tela a zvýšiť výskyt rôznych infekčných, sezónnych chorôb.
Analýza viacerých štúdií naznačuje, že denný príjem 80 – 90 mg zinku môže skrátiť dobu trvania prechladnutia až o 33 %. Staršie štúdie tiež naznačujú, že zinok výrazne znižuje riziko vírusovej infekcie a ešte viac posilňuje imunitu, obzvlášť u starších ľudí.
Po 25. roku života je obzvlášť potrebný
Zinok má účinky tak impozantné, že jeho využitie sa neskončí len pri liečbe prechladnutia alebo chrípky. V zdravotníctve sa bežne využíva na liečbu popálenín, vredov alebo iných kožných poškodení. Jeho význam spočíva v podpore tvorby kolagénu a potlačení zápalu, čo je kľúčové pre proces hojenia. Hoci si telo dokáže kolagén vytvárať samo, najmä v mladom veku, po dvadsiatom piatom roku jeho produkcia klesá a zinok sa stáva dôležitým pomocníkom pri jeho syntéze.
Zároveň zinok bojuje proti zápalom, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku oxidačného stresu a pôsobenia škodlivých voľných radikálov, často vyplývajúcich zo zlého stravovania, fajčenia či života v nezdravom prostredí. Aj keď pokožka obsahuje iba okolo 5 % zinku z celkového množstva v tele, je to pre ňu kľúčový minerál, zvlášť pri zotavovaní sa z rôznych kožných poškodení.
Zaujímavý výskum trvajúci približne štyri mesiace dokonca ukázal, že denný príjem 50 mg zinku významne pomáhal ľuďom s diabetickými vredmi.
V kombinácii s týmito živinami je „neporaziteľný“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.