Ľudia netušia, ako brať zinok správne. Je základ pre viac ako 300 enzýmov v tele, môže ti zachrániť život

  • Veľa sa o ňom hovorí, no málokto vie o jeho liečivých účinkoch
  • Poradí si so zápalmi či popáleninami a dokáže skrátiť trvanie prechladnutia a chrípky
Raňajky a žena zabalená v deke drží v rukách pohár.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Freepik/@lookstudio
  • Veľa sa o ňom hovorí, no málokto vie o jeho liečivých účinkoch
  • Poradí si so zápalmi či popáleninami a dokáže skrátiť trvanie prechladnutia a chrípky

Zinok môže pomôcť znížiť riziko rôznych ochorení, ktoré sa často objavujú s pribúdajúcim vekom. Je užitočný pri prevencii zápalov pľúc a ochorení očí. Tento minerál podporuje činnosť tzv. T-buniek, ktoré sú dôležitou súčasťou bielej krvinky vedľa červených krviniek a krvných doštičiek a hrajú kľúčovú rolu v boji proti bakteriálnym a vírusovým infekciám.

Staršie osoby, ktoré pravidelne prijímajú dostatočné množstvo zinku, lepšie reagujú na očkovanie proti chrípke, zaznamenávajú nižší výskyt zápalu pľúc a majú zlepšenú celkovú výkonnosť. Podľa niektorých štúdií denný príjem 45 mg zinku môže znížiť výskyt infekcií u seniorov až o 66 %.

Existujú aj zaujímavé kombinácie zinku s inými mikroživinami, ktoré majú výrazné antioxidačné a protizápalové účinky, napríklad so vitamínom E alebo vitamínom C. Spolu so zinkom môže napríklad beta-karotén (provitamín A) výrazne znížiť riziko straty zraku.

Kde sa zinok nachádza?

Našťastie, zinok nájdeš v mnohých potravinách. Je ho dostatok v mäse, ako je hovädzie, bravčové, jahňacie, kuracie a morčacie. Morské ryby, napríklad losos a sardinky, sú tiež bohatým zdrojom tohto minerálu. V oblasti mliečnych výrobkov sú na zinok bohaté jogurty a syry.

jogurt
zdroj: Freepik/@Racool_studio

Nezabúdaj ani na vajíčka, ktoré sú skvelým doplnkom zinku. Medzi rastlinné zdroje patrí najmä strukoviny, ako cícer, šošovica, fazuľa, ale aj orechy, semená rôznych rastlín, chia semienka a ľanové semienka.

Pozor na množstvo

Ak si zinok dopĺňaš vo forme suplementov, mal by si si dávať pozor na množstvo. Ako informuje portál MojaLekáreň.sk, predávkovanie sa obvykle vyskytuje, ak niekto prijme viac ako 170 mg zinku za deň alebo má dlhodobo zvýšený príjem tohto minerálu.

Nebezpečenstvo predávkovania môže hroziť aj pri práci s kovmi, keď človek vdýchne zinkové pary alebo prach. Typické príznaky predávkovania zahŕňajú hnačku, vracanie, nevoľnosť, bolesti svalov a môže to viesť aj k zhoršeniu vstrebávania medi a železa v tele, čo môže spôsobiť anémiu.

Denná odporúčaná dávka zinku je okolo 10 mg a maximálna denná dávka by nemala presiahnuť 25 mg. Pre najlepšiu absorpciu a využitie zinku v tele sa odporúča užívať ho na prázdny žalúdok.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Pravda, MojaLekáreň.sk

Najnovšie videá

Trendové videá