Ľudia ním vo veľkom začali nahrádzať kávu. Vedci majú skvelé správy, „čarovný zelený prášok“ pomôže pri depresii
- Matcha čajový prášok je tradičný japonský čaj známy svojimi zdravotnými výhodami
- Zmierňuje depresiu, zlepšuje náladu a podporuje duševnú rovnováhu
- Matcha čajový prášok je tradičný japonský čaj známy svojimi zdravotnými výhodami
- Zmierňuje depresiu, zlepšuje náladu a podporuje duševnú rovnováhu
Výskumníci z Japonska hodnotili antidepresívne účinky čajového prášku Matcha u myší a zistili, že aktivuje dopaminergné nervové okruhy a zmierňuje depresiu u určitých myší v závislosti od ich predchádzajúceho duševného stavu. Viac takýchto štúdií by mohlo pomôcť vyvinúť lepšie antidepresíva, uvádzajú odborníci vo svojej najnovšej publikácii na vedeckom portáli MDPI.
Nikde ju nevidno a predsa je takmer všade
Depresia je v súčasnosti najrozšírenejšou duševnou poruchou na svete a počet ľudí, ktorí ňou trpia, neustále narastá. Hoci nástup depresie sa medzi jednotlivcami líši, predpokladá sa, že choroba obyčajne pramení zo zníženia hladiny dopamínu v mozgu.
Tento hormón hrá dôležitú úlohu pri zlepšovaní nálady a pri pocite šťastia, úspechu a motivácie. Hoci boli vyvinuté rôzne antidepresíva, aby čelili nízkej hladine dopamínu v mozgu, majú mnoho vedľajších účinkov, ktoré len zhoršujú celkový duševný stav pacienta.
Okrem toho sa u ľudí pri dlhodobom užívaní môže vyvinúť rezistencia na antidepresíva, ktorá si časom vyžaduje vyššie dávky alebo častú zmenu liekov, informuje SciTech Daily. Tieto problémy dali vedcom podnet na hľadanie prírodných produktov s antidepresívnymi účinkami.
Zelený zázrak
Jeden taký produkt, práškový čaj Matcha, si nedávno získal vysokú popularitu. Ako uvádza EurekAlert, Matcha prášok pochádza z listov Camellia sinensis, ktoré sú bohaté na zlúčeniny zlepšujúce náladu a tradične sa používa na prípravu čaju, ale čoraz obľúbenejšie je aj takzvané „Matcha Latté“.
Ukázalo sa, že konzumácia tohto čaju zlepšuje správanie podobné úzkosti u myší aktiváciou dopamínovej funkcie prostredníctvom signalizácie dopamínového D1 receptora. Výsledné zvýšenie dopamínu by podľa odborníkov mohlo zlepšiť aj príznaky depresie.
Myši dostali na samotke depresiu
Tím expertov použil na svoje experimenty myši citlivé na stres, ktoré boli vystavené sociálnej izolácii. Zistili, že perorálne podávanie suspenzie čaju Matcha znižuje úroveň depresie u myší náchylných na stres. Naznačoval to ich výkon v testoch zavesenia chvosta, ktoré sa bežne používajú na hodnotenie depresie u myší.
Dr. Kurauchi, vedúci výskumu, pre Eurek Alert objasňuje: „Matcha čaj znížil čas nehybnosti iba u myší náchylných na stres, ktoré zažívali väčší stres zo sociálnej izolácie a vykazovali vyššie správanie podobné depresii v porovnaní s myšami tolerantnými voči stresu.“
Je tiež optimistický, pokiaľ ide o budúce dôsledky ich výskumu. Pri hodnotení antidepresív u jednotlivcov by sa teraz mali brať do úvahy aj rozdiely v ich duševných podmienkach, vzhľadom na to, ako boli myši citlivé na stres senzitívne na účinok suspenzie čaju Matcha, ale myši tolerantné voči stresu nie.
Začlenenie Matcha čaju do programov na podporu zdravia má potenciál zlepšiť jeho už aj tak celkom širokospektrálne využitie. Liečba duševného zdravia sa teda dá dosiahnuť nielen pomocou antidepresív, ale aj zdravými potravinami.
Vždy je však dôležité konzultovať svoj stav s odborníkom.
Zdroje: SciTech Daily, Eurek Alert, MDPI