Ľudia prepadli vitamínu D: „Epidémia“ ich dostáva do nemocníc, hrozí zvracanie až smrť
- Vitamín D je jedným z najužívanejších výživových doplnkov na svete
- Potrebujeme ho však užívať vo forme doplnkov a môže nám jeho nadbytok uškodiť?
- Vitamín D je jedným z najužívanejších výživových doplnkov na svete
- Potrebujeme ho však užívať vo forme doplnkov a môže nám jeho nadbytok uškodiť?
Vitamín D je vo svete na popredných priečkach vitamínov, ktoré ľuďom najviac chýbajú. Odborníci odporúčajú užívať výživové doplnky s vitamínom D najmä v jesenných a zimných mesiacoch pre zachovanie dobrého duševného zdravia a zdravia kostí, zubov a svalov.
Naše telo získava vitamín D hlavne zo Slnka, no určité množstvo dokáže získať aj z vyváženej stravy. Potraviny s obsahom vitamínu D zahŕňajú napríklad mastné ryby, vajcia, mliečne výrobky či mäso.
Príliš veľa vitamínu D však môže byť pre zdravie nebezpečné. Podľa Mayo Clinic väčšinu prípadov predávkovania sa vitamínom D spôsobujú vysoké dávky výživových doplnkov. Zatiaľ čo naše telo si dokáže regulovať množstvo vitamínov, ktoré vyprodukuje pri vystavení sa slnečnému žiareniu, pri výživových doplnkoch to nedokáže.
Ako vzniká predávkovanie vitamínom D?
Ako informuje portál Everyday Health, tento rok vo Veľkej Británii hospitalizovali 89-ročného muža, ktorého smrť súdny lekár spája s predávkovaním sa vitamínom D.
Davida Charlesa Mitchenera do nemocnice v meste Surrey prijali s hyperkalcémiou. Laboratórne testy odhalili, že hladina vitamínu D bola uňho na maximálnej hodnote, ktorú dokážu namerať. Výživové doplnky s vitamínom D podľa dostupných informácií užíval najmenej 9 mesiacov vkuse.
Predávkovanie vitamínom D vzniká pri dlhodobom užívaní výživových doplnkov s vysokou dávkou vitamínu D. Ak jednorazovo užiješ aj niekoľkonásobnú odporúčanú dennú dávku, spravidla nedôjde k žiadnym problémom.
Podľa Benu Lekáreň sa za otravu vitamínom D považuje jeho koncentrácia v krvi vyššia ako 150 ng/ml. Väčšina lekárov sa zhoduje, že dostatočná hladina vitamínu D v krvi je 30 ng/ml.
Vek, váha, BMI index či pridružené ochorenia dokážu ovplyvňovať hladinu vitamínu D v krvi, a tak prispieť k predávkovaniu. Predávkovanie je omnoho pravdepodobnejšie, ak trpíš histoplazmózou, tuberkulózou, ochoreniami pečene či ochoreniami obličiek.
Symptómy predávkovania
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.