Ľudia pri ňom vizuálne chudnú. Vedci však odhalili, že „civilizačný zlozvyk“ zapríčiňuje vážny zdravotný stav

  • Fajčenie môže viesť k väčšiemu množstvu brušného tuku
  • O danom fakte hovorí nová štúdia
Ilustračmé foto – brucho, terasa
Ilustračné foto Canva/Prostock-studio, TASR/Veronika Mihaliková
  • Fajčenie môže viesť k väčšiemu množstvu brušného tuku
  • O danom fakte hovorí nová štúdia

Napriek tmu, že mnohí fajčiari po začatí s tabakom vizuálne schudnú, respektíve po prestaní priberú, nové vedecké odhalenia menia ponímanie tejto neresti. Fajčenie môže totiž viesť k väčšiemu množstvu brušného tuku. Jeho zvýšenie môže byť taktiež spojené s vážnym ochorením. O danej skutočnosti hovorí najnovšia štúdia publikovaná v časopise Addiction.

Podľa Dr. Germána Carrasquilla, epidemiológa, vedúceho autora štúdie a odborného asistenta na Karolinska Institutet vo Švédsku, analýza ukázala, že nárast môže nastať aj vo viscerálnom tuku.

Viscerálny tuk nie je viditeľný. Obklopuje naše orgány v bruchu. Podľa Cleveland Clinic je normálne a zdravé, ak viscerálny tuk tvorí asi 10 % celkového tuku v tele. Príliš veľké množstvo však môže spôsobiť zápal, ktorý prispieva k chronickým ochoreniam. 

„Jeho umiestnenie a spôsob, akým interaguje s funkciami nášho tela, ho robia obzvlášť nebezpečným. Tento typ tuku je silne spojený so srdcovými chorobami, cukrovkou 2. typu a inými metabolickými stavmi. Zníženie jedného veľkého zdravotného rizika v populácii nepriamo zníži ďalšie veľké zdravotné riziko,“ uviedol Carrasquilla vo vyhlásení.

Výskumný tím vykonal štatistickú analýzu s názvom Mendelovská randomizácia, ktorá využíva genetické rozdiely na štúdium toho, ako správanie alebo prostredie vedie k rôznym zdravotným výsledkom. 

„Štúdia je dobre vykonaná, a hoci poskytuje silný dôkaz, že fajčenie a zvýšený brušný tuk majú príčinný, nielen korelačný vzťah, neposkytuje definitívny záver,“ povedal Naveed Sattar, profesor kardiometabolickej medicíny na University of Glasgow v Škótsku.

Predstavuje „starý známy“ zlozvyk

„Mohli by existovať niektoré mätúce prvky, ktoré posilňujú spojenie medzi fajčením a brušným tukom,“ dodal Dr. Andrew Freeman, riaditeľ kardiovaskulárnej prevencie a wellness v National Jewish Health v Denveri.

„Veľkou otázkou, ktorá zostáva, je, či prestať fajčiť môže zvrátiť vývoj brušného tuku,“ dodal Carrasquilla. „Všetci vieme, že fajčenie je zlé. Intervencie v oblasti verejného zdravia by mali naďalej zdôrazňovať celkové zlepšenie zdravia spojené s odvykaním od fajčenia.“

Prestať fajčiť však nie je prechádzka ružovou záhradou. V prvom rade môže byť užitočné nájsť nové spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom. Práve ten je často veľkým spúšťačom, ktorý vedie ľudí k fajčeniu. „Cvičenie nie je len dobrým prostriedkom na znižovanie stresu, ale ukázalo sa aj ako účinný pomocník pri odvykaní od fajčenia,“ informoval  Freeman.

„Prvým krokom k odvykaniu je dostať sa k dôvodu zbaviť sa tohto zvyku. Môže to byť túžba byť silnejší, zdravší alebo dokonca len ušetriť peniaze,“ dodal na záver.

Ako sme ťa aj informovali v tomto článku, dôležitý je aj vek, v ktorom je „najideálnejšie“ prestať fajčiť. Štúdia ukázala, že bývalí fajčiari, ktorí sa cigariet vzdali pred dosiahnutím 35. roku života, mali podobnú úmrtnosť ako tí, ktorí nikdy nefajčili.

Naopak, horšie obstáli tí, ktorí prestali fajčiť v neskoršom veku. Výskum totiž zistil, fajčiari, ktorí prestali fajčiť medzi 35. a 44. rokom života, vykazovali o 21 percent vyššiu mieru úmrtnosti. Vek 35 rokov by mohol byť optimálnym časom, kedy prestať fajčiť, a to hlavne pre tých, ktorí si svoju prvú cigaretu zapálili ako tínedžeri.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Wiley Online Library, Cleveland Clinic, Centers for Disease Control and Prevention, YouTube/Bupa Health UK, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá